Güncel

Çalışma İzni Başvuruları Nasıl ve Nereye Yapılır İstenen Belgeler Nelerdir?

Çalışma izni, evlilik şeklinde istisnai durumlar hariç, ilk aşamada maksimum 1 senelik verilmektedir. Ardından iş ve işveren durumuna ve de uzatma talebine bakılırsa 2 ya da 3 senelik şeklinde güncellenebilmektedir.

Çalışma izni başvuruları için sizden istenen ve aynı şekilde işveren kurumdan istenen temel belgeler bulunmaktadır. Bu belgelere içinde bulunmuş olduğu sektöre bakılırsa ek belge talep edilebilmektedir. Hem online ortam da hem de fiziki olarak Bakanlığa iletilen belgeler en geç 30 iş günü içinde pozitif ya da negatif olarak sonuçlanmaktadır.

Çalışma İzni İçin İstenen Belgeler

Talep edilen belge türleri, işveren kurum ve yabancı personele bakılırsa ikiye ayrılmaktadır.

İşveren kurumdan istenen belgeler;
–  Web sitesinden bulabileceğiniz, bununla beraber kağıt ortamında da iletmeniz ihtiyaç duyulan, emek verme izni müracaat dilekçesi
– Yabancı personel müracaat formu
– Kurumun faaliyette olduğu son süreci temsil eden ana para ve ortaklık yapısına dair belge
– Kar- zarar durumunu tescilleyen belge
– Ticari Sicil Gazetesi örneği
– Başvuruda bulunan kişinin çalışan olduğuna dair belge ya da vekaletname
– Sektöre bakılırsa değişebilen ek belge ve görüş talepleri

Yabancı personelden istenen belgeler;

– Yurt içinde eğitimi tamamlamış ya da eğitim amacıyla Türkiye’de bulunan kişiler başvurularını yurt içinden bakanlığa direkt yapabilirler. Fakat ikamet tezkeresi şartı için tahsil amacı geçerli sayılmamaktadır.
– Tahsil hariç minimum 6 ay T.C. sınırları içinde ikamet eden kişilerin, oturma izni belgesi
– İkamet hakkı olmayan kişilerin müracaat bilgisine dair belge
– Pasaport sureti
– Bir tane fotoğraf
– Çalışılan alana uygun şekilde mezuniyet belgesi ya da geçici mezuniyet belgesinin aslı ve kopyası
–  Sektörlere bakılırsa istenen ek belgelerin de eklenmesi gerekmektedir.

Sektörlere Nazaran İstenebilen Ek Belgeler

Ek belgeler, eğitimini aldığınız ve çalışmak istediğiniz alana bakılırsa paralellik göstermektedir. Aynı zamanda bazı sektörler için değişik bakanlık ya da kurumlardan da görüş yazısı talep edilebilmektedir. Sağlık sektörünün bazı meslekleri yabancı personellere yasak konumda olsa da, doktorluk bir süredir yasal olarak yapılmış olanağına haizdir. Bu nedenle çalışılacak hususi sıhhat kuruluşu ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak ön izin önemlidir.
Benzer bir durum da Milli Eğitim Bakanlığı’nın hususi eğitim kurumları için hak tanımış olduğu yabancı eğitmenler için de geçerlidir. Bununla birlikte, gezim alanında ya da eğlence sektöründe Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı şeklinde bakanlıklarla birlikte yazışma içinde olunmaktadır.

Yabancıların Online Çalışma İzni Başvurusu

Bilindiği suretiyle, emek verme izni başvuruları için ilk aşamada işlemlerin tamamı online ortamda tamamlanmalıdır. Adım adım mevzu hakkında detaylı informasyon almak isteyen yabancılar, Çalışma ve  Sağlık Bakanlığı sitesi üstünde yer edinen kılavuzu kullanabilirler.
Başvuru için E- devlet sistemi üstünde bir sayfa oluşturulmuştur.  Kayıtlı imza, mobil imza, e- devlet şifresi ve benzeri giriş şekilleri ile kullanıcı girişi yapmış olup, peşinden karşınıza çıkan biçim ve dilekçeleri doldurmanız gerekmektedir. Çıktısı alınması ve  noter nezaretinde onaylanması ihtiyaç duyulan belgeler için açıklamalar yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri