Genel Kültür

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanlarına Medyland’den Ulaşın

Sağlıklı bir yetişkinlik periyodu yaşanabilmesi için çocukluk ve buluğluk döneminde, ruhsal sorunları oluşmadan önlemek eğer psikiyatrik hastalık var ise en doğru şekilde tedavisini gerçekleştirmek önemlidir. Bu nedenle çocuk psikiyatrisi İstanbul başta olmak suretiyle tüm illerimizde yoğun ilgi gören bir alandır. Diğer taraftan çiftler arasındaki ilişkilerin sıhhatli bir halde tesis edilmesi ve sürdürülmesi noktasında da çift terapisi öne çıkar. Çift terapisi İstanbul ve öteki illerimizde her geçen gün daha çok sayıda çiftin ilgisini çekmektedir. Siz de çocuk psikiyatrisi ve öteki alanlardaki tabip araştırmalarınızı Medyland üstünden yapabilir, süratli ve parasız buluşma sisteminden faydalanabilirsiniz.

Çocukluk ve Ergenlik Dönemindeki Bireylerin Ruh Sağlığına Dikkat

Çocuk ve ergen psikiyatrisi bireylerin yetişkinlik dönemine ulaştığında sıhhatli bir yaşam sürebilmesinde, öz itimat sahibi bir kişi olabilmesinde, daha büyük ve daha zor tedavi süreci gerektiren psikiyatrik hastalıkların erken dönemde tedavi edilebilmesi noktasında tehlikeli sonuç bir rol üstlenir. Çocuk ve ergen psikiyatrisi alanının kapsamı, gereksinimleri ve toplumsal etkinliği günümüzde gerek devletimizde gerek dünyada süratli bir halde genişler. Ayrıca geniş kapsamlı bir alan olduğundan biyolojik, toplumsal ve psikoloji benzer biçimde bilim dallarıyla direkt etkileşim içindedir.

Çocuk ve ergenlerin fizyolojik ve ruhsal yapıları devamlı bir gelişim ve değişiklik içinde olup erişkin ruh sağlığı tanımlarından oldukça daha değişik ve örneksiz kavramlar barındıran ruhsal muayene, gözlem ve tedavi süreçlerine gereksinim duyulur. Bu yüzden yetişkinlerin ruh sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen psikiyatri bölümlerinin yanı sıra çocukluk ve buluğluk dönemine odaklanan çocuk ve ergen psikiyatrisi alanından faydalanılmaktadır. Yetişkin olma sürecinde ilerleyen çocukluk ve buluğluk periyodu bireylerinde derhal her yaşın değişik bir ruhsal gelişim sürecini ifade etmiş olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünde değişik gelişim dönemleriyle karakterize değişik ruhsal yapılanmalar, aile yapısı ve çevresel faktörler detaylı bir halde irdelenir. Buna bağlı olarak çocuğun ve ergenin içinde olduğu ruhsal gelişim evresi saptanabildiği için ihtimaller içinde sorunların ve hastalıkların belirlenmesi kanalıyla lüzumlu tanı, tedavi ve takip süreçleri başarıya ulaşmış bir halde uygulanabilmektedir.


Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

İnsan yaşamında hem fizyolojik yapı hem karakter gelişimi açısından en büyük gelişim ve değişiklik çocukluk ve buluğluk döneminde şu demek oluyor ki 0 ila 18 yaş aralığında gerçekleşir. Bu dönemde bireylerde fark edilen her tür değişiklik yalnızca bu periyodu etkilemekle kalmaz, bununla beraber tüm yaşamı yönlendirebilecek kalıcı etkilere sebep olabilir.

Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları bölümünde; bireysel psikoterapi, EMDR, otojenik gevşeme terapisi, ilaç tedavisi, aile terapisi ve psikometri değerlendirmeler uygulanması kanalıyla 0 ila 18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlere tedaviler sunulur. Çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzman hekimlerin lüzumlu durumlarda ek olarak çeşitli tanı testlerini ve tedavi süreçlerini yönetmek için uzman psikologlardan destek alması mümkündür. Psikologlar, çocukluk ve buluğluk dönemine özgü çeşitli psikiyatrik hastalıkların tanısını koymaya destek olması için çeşitli gelişim, dikkat ve zeka testleri uygulayabilirler. Bu testler içinde en yaygın olanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

AGTE: 0 ila 6 yaş aralığındaki küçüklere uygulanan bir gelişimsel değerlendirme aracı olan AGTE’de 154 sual vardır. Evet, hayır ve bilmiyorum seçeneklerinden birinin işaretlenmesi gerekir. Kapsamında Dil – Bilişsel, İnce Motor, Kaba Motor ve Sosyal Beceri – Özbakım olmak suretiyle 4 alt kontrol bulunur.


Denver 2 Gelişim Testi: Minik çocuklarda rastlanması ihtimaller içinde gelişimsel sorunları saptamak için geliştirilen bir ölçme aracıdır. Çocukta yaşlarının gerektirdiği becerilerin olup olmadığını değerlendirmeyi sağlarken bir taraftan da gelişimsel olarak şüpheli değerlendirilebilecek durumları objektif olarak ölçümler. Bu sayede risk altındaki evlatların belirlenmesi sağlar. Testte 116 sual ve 4 alt bölüm bulunur.

Peabody Resim Kelime Testi: Testte resimlerle kelime ve kavram gelişiminin ölçülmesine yönelik sorular bulunur. 2.5 ila 18 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerin dil gelişimini ve kelime bilgisini ölçmek amacıyla uygulanan testte 100 sual vardır. 4 fotoğraf arasından biri seçilir ve doğru olan seçilince 1 puan alınır.

Bender – Gestalt Görsel Motor Algı Testi: 5,5 ila 11 yaş aralığındaki küçüklere uygulanan testin amacı çocuklardaki görsel motor işlevlerini değerlendirmektir. Küçüklere 9 değişik biçim verildikten sonrasında bu şekilleri boş bir kağıda çizmelerinin istendiği kontrol kapsamında çizimler değerlendirilir. Böylece görsel zeka, regresyon, fonksiyon kayıpları ve organik beyin hasarlarının incelenmesi mümkün olur.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testleri: Okul öncesi dönemde olan ve okula başlamaya hazırlanan evlatların bedensel, bilişsel, toplumsal ve duygusal açıdan okul olgunluğuna erişip erişmediğini saptamak için uygulanır. Test kapsamında çocuğun lüzumlu öz bakım becerilerinin bulunup bulunmadığı, ince ve kaba motor kas gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığı benzer biçimde noktaları değerlendirmek mümkündür.

Porteus Labirentler Testi: 12 tane labirentin çıkış yolunun bulunması ihtiyaç duyulan bu kontrol sözel açıklamaya dayalı değildir. Genel kabiliyeti belirlemek için 7.5 ila 14 yaş arasındaki bireylere uygulanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
toptan çakmak Elektronik Nargile smm panel
bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler madridbet meritking kingroyal madridbet yeni giriş kingroyal giriş