‘Pehlivan pantolonu’na yoğun ilgi - Webhaberim
Futbol

‘Pehlivan pantolonu’na yoğun ilgi

Geleneksel kispet üretiminin sayılı ustalarından Edirneli Adem Kayın, geleneğin korunması için verdiği uğraşta en büyük desteği eşinden görüyor. Kispet yapımında duayen olan Bigalı İrfan Şahin’den 10 yıl ilkin “pehlivan pantolonu” da denilen kispet yapımını öğrenen Adem Kayın, Türkiye’de geleneksel kispet icra eden sayılı ustalar içinde gösteriliyor.

GÜREŞLER YAKLAŞINCA İŞ YOĞUNLUĞU ARTTI

Devecihan Kültür Merkezindeki atölyesinde üretimine yıl boyu devam eden Adem ustanın Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yaklaşmasıyla iş yoğunluğu daha da arttı. Deri, karı kocanın elinde bıçkı ve muşta benzer biçimde aletler kullanılarak 3 günde kispet haline geliyor.

“YAĞLI GÜREŞİN OLMAZSA OLMAZI”

Adem Kayın, kispeti dünyada kişiye hususi üretilmiş en sağlam giyim olarak tanımladı. Kispetin pehlivanın tek yoldaşı bulunduğunu ifade eden Kayın, “Kispet yağlı güreşin olmazsa olmazı, pehlivanın çayırda güvendiği tek obje diyebiliriz.” dedi.

HEM GELENEKSEL HEM DE AKADEMİK ÇALIŞMA

Kendisinin İrfan Şahin benzer biçimde bir ustadan eğitim de almasıyla bu işte iyi bir konuma geldiğini eşinin de bu yolda başarıyla yürüdüğünü vurgulayan Kayın şunları kaydetti:

“Geçmiş kültürü bugüne taşımak, bugünü geleceğe taşımak ana hedefimiz. Eşim yüksek lisans tezini kispet üzerine yazdı. Şimdi kitap çalışmamız var. Kitabımız çok detaylı olacak. Deri seçiminden pehlivanın ölçüsüne, kalıp çıkarmadan dikimine kadar her şeyi içerecek. Kispetin bir kitabı olmasını istiyoruz. Bir deri ustası bu kitabı okuyup incelediğinde kispet yapabilsin istiyoruz.”

“200 YILDIR GELENEKLERİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Kayın, ustasından öğrendiği geleneksel şekilleri sürdürdüğünü dile getirdi. Türkiye Güreş Federasyonu esasen buna bir kaide getirdi ve kispetin standart olması icap ettiğini belirtti. Güreşçilerin kispetleri açısından eşit olması gerekiyor. Herkese kuvvetli, dayanıklı ve mukavemeti yüksek kispetler yapıyoruz. Kispet dana derisinden yapılıyor. Kasnak bölümünü kuvvetli olması için minimum üç kat deriden yapıyoruz, kimi zaman 7-8 kat kullandığımız oluyor. Üstüne süslemeler yapıyoruz. Paça kısımlarının dirsek kısmına kadar kısmını rakibin kolay tutmaması için sertleştiriyoruz. Kispet yapımının incelik istediğini belirten Kayın, “Kendi çalışmalarım el dikişi üzerine olduğu için güç konusunda bir sıkıntım yok. Ancak kispet dikişi zor, yeri geldiğinde 7 kat dikiş dikiyorsunuz. Süsleme aşamasında, kesim aşamasında ve tasarımlarda eşime yardım ediyorum.” diye konuştu.

Kayın, kispet üstüne yüksek lisans emek harcaması yaparak bilimsel niteliği olan anlamda da çalıştığını beyan etti.

Kaynak: Sporx

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri