Güncel

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? 2022 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlisi iyi mi olunur? Üniversitede öğretim görevlisi maaşı, araştırma görevlisi iyi mi olunur, Öğretim elemanı nedir, myo’da öğretim görevlisi olmanın yeni şartları 2022, Meslek yüksek okulu öğretim görevlisi maaşları, Dr öğretim üyesi iyi mi olunur, Dr öğretim üyesi ile uzman hekim arasındaki fark nedir şeklinde mevzular son zamanlarda sık sık araştırılıyor. Yazımızda öğretim görevlisi iyi mi olunur ve öğretim görevlisi maaşları ne kadar ulaşabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi iyi mi olunur, öğretim görevlileri, doktora gerektirmeyen ve hususi uzmanlık gerektiren mevzularda ders vermek suretiyle geçici yada devamlı olarak yükseköğretim kurumlarında görevlendirilen kişilere denir. Doktorasını tamamlayanlar kendi uzmanlık alanlarında Doçentlik Sınavına başvurabilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2022

Öğretim görevlisi iyi mi olunur; Öğretim görevlisi olabilmek için mezun olduktan sonrasında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Imtihanını (ALES) geçmek gerekir. ALES imtihanını geçtikten sonrasında atanmak istediğiniz üniversite tarafınca sözlü mülakat düzenlenir.


Öğretim elemanı başvuruları, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen ya da Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine bakılırsa yapılır.

ALES Sınavları Ne Zaman? 2022

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Imtihanı (ALES/1) 21 Şubat – 3 Mart tarihleri içinde yapılacak. 2022 yılının birinci imtihanı için giriş belgeleri sınavdan önceki hafta yayınlanacak. Imtihan 17 Nisan’da gerçekleşecektir. Imtihan neticeleri ise ÖSYM‘nin web sitesinde açıklanacaktır.

Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

2022 senesinde öğretim görevlisi maaşları, bilimsel niteliği olan personelin mesleki deneyimine ve kamu hizmeti derecesine bağlı olarak değişmektedir. 2022 yılı araştırma görevlisi maaşları: 14.543 TL olmuştur.


Öğretim Görevlisi Nedir? Öğretim Elemanı Nedir?

Öğretim görevlileri, fakültelerin bölüm başkanları tarafınca atanan alanlarda lisans dersleri vermekle görevli profesyonellerdir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda öğretim üyesi, “Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanı” olarak tanımlanmaktadır. Bu ifadeden anlaşılacağı şeklinde üniversitelerde ders vermek amacıyla öğretim üyeleri istihdam edilmektedir. Yasaya bakılırsa öğretim görevlisi haftada minimum 12 saat ders vermek zorundadır.

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlileri, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak kabul edilen kıymetli meslek mensuplarındandır. Yükseköğretim Kanununda belirtilen amaç ve ilkelere uygun olarak ders içeriklerini hazırlar, planlar ve öğrencilere aktarır. Fakülte dekanlıkları tarafınca kendilerine verilen derslerin yürütülmesinden sorumludurlar. Asistan olmayan öğretmenler çoğu zaman iki senelik sözleşmelerle adım atar. Sözleşmelerin uzatılıp devam ettiğini bilinmektedir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Lisans derecesi ve ALES puanı alma ve ilgili üniversitenin sözlü mülakatını geçme şeklinde şartların haricinde, öğretim görevlisi olacak kişinin haiz olması ihtiyaç duyulan bazı nitelikler vardır. Öğretim görevlisi iyi mi olunur, şartları;

 • İleri derecede sözlü ve yazılı kontakt becerilerine haiz olmak,
 • Uzmanlık alanlarında araştırma yapabilmek,
 • Bilgi ve tecrübeyi öğrencilere en iyi şekilde aktarmak,
 • Yayınlanmış araştırmaları incelemek,
 • Bilimsel seminer ve bilimsel niteliği olan konferanslara katılım,
 • Orijinal, emsalsiz fikirler üretmek,
 • Araştırma ve bölümün hedeflerine ulaşmak için disiplinli bir halde çalışmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi? 2022 Memur Ek İşleri

Öğretim Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Öğretim görevlisinin okuldaki görevleri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Sorumlu olduğu lisans derslerini hazırlar ve yürütür,
 • Araştırma neticelerini paylaşır,
 • Mesleki gelişimini sürdürür,
 • Eğitim materyallerinin geliştirilmesine destek sunar,
 • Talebe ödevlerini ve sınavları hazırlar,
 • Akademik sonuçlar hakkında geri bildirim sağlar,
 • Makale ve öteki bilimsel yayınları yazar,
 • Talebe ilerlemesini, başarısını ve derslere katılımını izleyerek kayıt altında meblağ,
 • Kaliteli bir müfredatın geliştirilmesine, planlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunmak,
 • Bölüm ve fakülte toplantılarına katılır,
 • Fakülte ve bölüm emek harcama gruplarına destek sağlar.

Öğretim Görevlisi İş İmkanları

Türkiye’deki üniversitelerin bilimsel niteliği olan ekibinin çoğunluğunu araştırma görevlileri ve öğretim görevlileri oluşturmaktadır. Yine öğretim görevlilerinin büyük çoğunluğu yüksekokullarda , eğitim fakültelerinde ve güzel sanatlarda iş yapmaktadır. Ayrıca öğretim görevlileri yazılı ve görsel basında danışmanlık hizmetleri de verirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri