2. ve 3. cemre düştü mü? 2022 Cemre toprağa ne zaman düşecek? - Webhaberim
Genel

2. ve 3. cemre düştü mü? 2022 Cemre toprağa ne zaman düşecek?

 2. ve 3. cemre düştü mü? 2022 Cemre toprağa ne zaman düşecek? 2022 senesinin şubat sonlarına yaklaşırken ilk cemre geçtiğimiz günler de  havaya düştü. Söylenenlere bakılırsa soğuk kış günlerinin peşinden, ilk cemrenin düşmesi ile beraber hava, su ve toprak ısınmaya, doğa canlanmaya başlıyor. Cemrenin ilkbahar başlamadan derhal evvel 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. İşte ayrıntılar…

Millet takvimi ve inanışına bakılırsa, kasım günlerinin 100.
Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi 20 Şubat tarihinde havaya düştü. Cemrenin ikincisi 26-27 Şubat’ta suya, üçüncüsü 5-6 Mart’ta toprağa düşecek.
“Cemre; kelime anlamıyla ateş, kor anlamına gelir. Buradaki düşme ifadesi, hakikatinde ısınmayı özetleyen bir kavramdır. Sırasıyla havanın, suyun ve toprağın canlanmasını, baharın başlangıcını ifade etmektedir.

Lügatte “kor parçası; çakıl taşı” şeklinde mânalara gelen cemre, bir fıkıh terimi olarak hacıların kurban bayramı günlerinde Mina’da attıkları küçük taşların her birini ve bu taşların atılmış olduğu üç ayrı yeri ifade eder.
Bu bölgelere taş atılması işine de remy-i cimâr denir. Cemrelerden Mina-Mekke doğrultusundaki ilkine küçük yada birinci cemre (el-cemretü’s-suğrâ, el-cemretü’l-ûlâ), ikincisine orta cemre (el-cemretü’l-vüstâ), üçüncüsüne de büyük cemre yada Akabe cemresi (el-cemretü’l-kübrâ, cemretü’l-Akabe) adı verilir.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri