Genel

2022 Adli tatil ne zaman? Adli tatil ne zaman başlayacak?

2022 Adli tatil ne zaman? Adli tatil ne zaman başlamış olacak? 2022 senesinin şubat ayına son dönemler kala bir fazlaca yurttaş adli tatilin ne zaman başlayacağını merak ediyor. İşte ayrıntılar…

Adli tatil süresince adliyelerde misyon meydana getirecek nöbetçi duruşmalar, tutuklusu olan ve acil kalite taşıyan davaları düşünce. Yüksek yargı uzuvları Danıştay ile Yargıtay’da nöbetçi kurullar misyon yapıyor.
İşte, adli tatil hakkında dört gözle beklenen ayrıntılar…

ADLİ TATİL NE ZAMAN?

Yargı çalışanlarının toplu izne çıkmış olduğu adaletli tatil, her yıl aynı tarihler içinde yapılıyor. 6100 rakamlı Hukuk Idrakleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da adım atar, 31 Ağustos’ta sonlanır. Yeni adli yıl bir Eylülde adım atar.” ifadeleri yer ediniyor.

ADLİ TATİLDE GÖRÜLEN DAVALAR

Adli tatilde, sadece aşağıdaki dava ve işler bakılır:

a) İhtiyati temkin, ihtiyati haciz ve ispatların tespiti şeklinde geçici meşru koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci ceddilmesi talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer müracaatlar hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Popülasyon kayıtlarının düzenlenmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi yada iş sözleşmesi sebebiyle emekçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı yitik evrakı verilmesi arzları ile bedelli belgenin kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile anapara şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle gene yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen bulgular.

g) Tahkim kararlarına gore, duruşmanın vazife alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Yasalarda acele olduğu belirtilen yada taraflardan birinin arzı üstüne, mahkemece acele bakılmasına karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların uyuşması hâlinde yada dava bir tarafın yokluğunda bakılmakta ise hazır olan tarafın talebi üstüne, yukarıyadaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıyadaki fıkralarda gösterilenler haricinde kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz arzuhalleri ile bunlara karşı verilen cevap arzuhallerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme arzuhallerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir duruşmaya, bölge adalet sarayı duruşmasına yada Yargıtaya sevk edilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde kararları, bölge adalet sarayı duruşmaları ile Yargıtay analizlerinde de uygulanır.

MADDE 104- (1) Adli tatile doğal olarak olan dava ve işlerde, bu Yasanın atama etmiş olduğu zamanların bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu vakitler ek olarak bir sonuc gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren yedi gün uzatılmış sayılır.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri