Genel

2022 Kutlu Doğum Haftası – Hangi Gün? Ne Zaman?

2022 KUTLU DOĞUM HAFTASI

Devletimizde mühim kabul edilen birçok mühim gün ve haftalar vardır. Her biri şanlı tarihimizin dönüm noktalarından olan ulusal bayramlarımız, dini bayramlarımız, kandillerimiz ve geleneklerimizi, kültürümüzü yansıtan öteki günlerimiz. Her birini ilk günkü coşkuyla kutladığımız ulusal bayramlarımız, Ramazan ve Kurban Bayramlarımız ve öteki hususi günlerimiz kültürümüzü oluşturan mihenk taşlarındandır. Bu günlerden birçoğu resmî dinlence olmakla beraber yaygın bir halde anılıp kutlanmaktadır.

Peygamber Efendimiz tüm İslam alemi için olduğu benzer biçimde devletimizde de oldukça önemlidir. Saygıyla her daim sevilir anılır. Peygamber Efendimiz denince akla gelen ilk şeylerden biri de Kutlu Doğum Haftası’dır. 2022’de Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman? Kutlu Doğum Haftası Nedir? Kutlu Doğum Haftası’nın önemi nedir? Gibi soruların cevaplarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Türkiye Diyanet Vakfınca her yıl Peygamberimiz Hz. Muhammed’i anmak üstüne belirlenen bir haftadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca da desteklenerek yalnız Türkiye’de resmiyet kazanmıştır. Güncel adı Mevlid-i Nebi Haftası’dır. 1994-2017 yıllarında Türkiye’de kullanılan Miladi Takvime nazaran Peygamerimiz Hz. Muhammed’in doğum günü 20 Nisan olarak kabul edilir ve bu hafta Kutlu Doğum Haftası olur.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Hz. Muhammed’in Miladi Takvime nazaran doğum günü kabul edilen 20 Nisan gününe nazaran belirlenen hafta Kutlu Doğum Haftasıdır. 2022 senesinde 14 Nisan 2022 Perşembe günüyle başlayıp 20 Nisan 2022 Çarşamba günüyle bitecektir.

KUTLU DOĞUM HAFTASINDA NELER YAPILIR?

Bu hafta Peygamberimiz Hz. Muhammed’i anma amacıyla belirlenmiş olup bu haftada yapılabilecek bazı şeyler vardır. Biroldukça insan peygamberimiz anısına hayrat dağıtırken okullarda bu hafta için sunumlar yapılır. Hz. Muhammed’in yaşamı; özellikleri anlatılır, anılır. Bu haftada Kur’an okuyup Peygamberimiz Hz. Muhammed’e sonrasında da öteki peygamberlere armağan edebiliriz.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMANDAN BERİ KUTLANMAKTADIR?

Kutlu Doğum Haftası ya da şimdiki adıyla Mevlid-i Nebi Haftası, Süleyman Hayri Bolay’ın teklifi ile 1989 senesinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafınca başlatılmıştır. Yani devletimizde 32 senedir kutlanmaktadır. 2017 yılından itibaren Kutlu Doğum Haftası olan adı Mevlid-i Nebi Haftası olarak değiştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri