Eğitim

2022 yeni KPSS Lisans sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları belli mi, hangi tarihte, ayın kaçında açıklanacak?

2022 yeni KPSS Lisans sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları belli mi, hangi tarihte, ayın kaçında açıklanacak?

Tekrarlanan 2022 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nın peşinden adaylar imtihan neticelerini merakla beklemeye başladı. Peki, KPSS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? KPSS lisans sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, KPSS imtihan sonuçlarının açıklanacağı tarih.

EĞİTİM

18 Eylül 2022 tarihinde ÖSYM tarafınca tekrardan düzenlenen 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ve Eğitim Bilimleri oturumları sınavının peşinden sonuçların açıklanacağı gün merakla araştırıldı.

Sınavın peşinden temel sual kitapçıkları ile yanıt anahtarlarının yüzde 10’u yayımlandı.

Kamu kadrolarına yerleştirme için gerçekleşen söz mevzusu sınavın peşinden ÖSYM’nin erişime açmış olduğu KPSS sual ve yanıt anahtarı üstünden netlerini hesaplamaya başlamış olan adaylar, KPSS kessin sonuçları için bekleyişe başladı.

Adayların doğru yanıtlarını değerlendirecek olan ÖSYM, 2022 lisans KPSS imtihan neticelerini AİS ekranından sorgulamaya açacak.

İşte dört gözle beklenen detayların ayrıntıları…

KPSS SONUÇLARI HANGİ GÜN AÇIKLANACAK?

2022-KPSS Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı sonuçları ÖSYM takvimine bakılırsa 21 Ekim 2022 tarihinde duyuru edilecek.

Adaylar imtihan neticelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr web adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

Imtihan netice belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış yanıt sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır.

İnternet sayfasında duyuru edilen netice detayları adaylara bildiri hükmündedir.

KPSS SORU VE CEVAPLARI AÇIKLANDI MI?

KPSS lisans sınavı sual ve cevapları, ÖSYM tarafınca meydana getirilen duyuru sonrasında merak edildi.

ÖSYM’nin AİS adresi üstünden KPSS lisans sınavı sual ve cevaplarının yüzde 10’u erişime açıldı.

Temel sual kitapçığı görüntüleme süreci 28 Eylül 2022 saat 23.59’da sona erecek.

KPSS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

KPSS GENEL YETENEK – GENEL KÜLTÜR SORU VE CEVAPLARI

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SORU VE CEVAPLARI

KPSS LİSANS SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS lisans sınavının tamamlanmasının peşinden, imtihan sonuçlarının ne zaman açıklanacağı gündeme geldi.

ÖSYM tarafınca paylaşılan 2022 KPSS imtihan takvimi sonrasında, KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu.

Buna bakılırsa; KPSS lisans sınavı sonuçları 21 Ekim’de açıklanacak.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişim olan adayların, daha ilkin almış oldukları imtihan/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine bakılırsa tekrardan düzenlenmez.

ÖSYM, adaylara yönelik imtihan netice belgelerinin doğrulanmasını sağlamak suretiyle “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur.

Bu amaçla kullanılmak suretiyle Imtihan Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafınca rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.

Söz mevzusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üstünde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

KPSS ALAN BİLGİSİ SINAVLARI NE ZAMAN?

31 Temmuz’da meydana getirilen KPSS Lisans oturumlarının iptal edilmesinin peşinden ertelenen oturumlar da 24 Eylül itibarıyla yapılacak.

Bu kapsamda, 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, internasyonal ilişkiler, emek verme ekonomisi ve sanayi ilişkileri) 24 Eylül’de saat 10.15’te, Alan Bilgisi 2. oturumu (hukuk, ekonomi, maliye) aynı gün saat 14.45’te, Alan Bilgisi 3. oturumu (işletme, muhasebe, istatistik) 25 Eylül saat 10.15’te gerçekleştirilecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 2 Ekim’de saat 10.15’te, ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45’te yapılacak.

ÖSYM takvimine bakılırsa sınavların sonuçları 21 Ekim’de açıklanacak.

KPSS ÖNLİSANS NE ZAMAN?

Ön lisans mezunlarının gireceği 9 Ekim’de düzenlenecek 2022-KPSS Ön Lisans sonuçları ise 3 Kasım’da duyuru edilecek.

DEĞERLENDİRME

Sınavda yer edinen her kontrol kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, mesela Genel Yetenekte, doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların averaj ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

MEB tarafınca, ÖABT kapsamında imtihan yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafınca meydana getirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)/Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) neticelerinden oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda ve ilgili yabancı dilde alınan YDS/e-YDS sonucu (2022 senesinde 2022-YDS/1 ile sınavın uygulanma tarihinden ilkin alınan 2022 e-YDS sonucu) kullanılacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili senenin YDS-1/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının averaj ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, minimum 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu kontrol için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu kontrol için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de minimum 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonrasında ÖSYM Başkanlığı yada yargı mercileri tarafınca iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin tekrardan saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sınavdan sonrasında ÖSYM Başkanlığı tarafınca cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen yanıt anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.Tablo-1’deki testlerden elde edilmiş standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara bakılırsa, testlerden ve YDS puanlarından elde edilmiş standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz mevzusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir. Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üstünden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş imtihanlarına KPSS puanlarına bakılırsa çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda direkt KPSS puanlarını kullanacaklardır.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri