Genel

ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı

  • Haberler

  • Teknoloji Haberleri


  • ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı

ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı

Twitter ve Facebook, ABD lehine dezenformasyon kampanyası yürüten bir ağa ilişkin bulunduğunu tespit etmiş olduğu 150’den fazla hesabı askıya alırken, ABD Savunma Bakanlığı da inceleme başlattı.
  • 21.09.2022 – 05:18


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Twitter ve Facebook’un ağustos ayında ABD lehine internasyonal alanda dezenformasyon icra eden bir ağa ilişkin olduğu belirlenen 150’den fazla hesabı askıya almasından sonrasında Pentagon harekete geçti.

Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, askeri informasyon operasyonları yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin inceleme başlattı.

Kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a informasyon verilmedli

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Kahl’ın inceleme talimatına ilişkin soruları yanıtladı. Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a herhangi bir informasyon vermediğini sadece bu ifşanın Bakanlığın askeri informasyon operasyonlarını mercek altına alması için bir fırsat bulunduğunu savundu.

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #1

Psikolojik harp faaliyetleri “tekrardan gözden geçirilecek”

Psikolojik harp faaliyetleri olarak da “askeri bilgi destek operasyonlarını” yürüten birimlerin iş yapma biçimlerinin gözden geçirileceğini söyleyen Ryder, ruhsal harp faaliyetlerinin ABD ordusunun halkla ilişkiler birimince yürütülmediğini, bunun ordu içinde ve dışarıdan istihdam etmiş olduğu birimler tarafınca yürütüldüğünü söyledi.

“Psikolojik operasyonlar, ABD yasalarına uygun”

Ryder, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce psikolojik operasyonlar olarak bilinen askeri bilgi destek operasyonları, Savunma Bakanlığının elindeki bir kabiliyet. En az savaşın kendisi kadar eski bir harp unsurudur. Bu operasyonları uluslararası önceliklerimiz bağlamında devreye sokarız. Burada bunların ABD yasalarına uygun ve Savunma Bakanlığı politikalarına uygun bir şekilde yürütüldüğünü ve bunun temini için denetlemek mekanizmasının olduğunu vurgulamalıyım.”

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #2

“Psikolojik harp faaliyetleri aldatıcı olabilir”

Bu operasyonların dış ülkelerdeki ABD operasyonlarında kullanıldığını belirten Ryder, lüzumlu durumlarda bu ruhsal harp faaliyetlerinin aldatmaca içerikli olabileceğine de dikkati çekti. Ryder, “Düşmanın gerçek olmayan belirli bir bilgi ile düşünmesini sağlamak için bu operasyonlarda fırsatlar vardır.” diye konuştu.

Bu tür operasyonlarda düşman ülkenin liderleri yada halkının hedef alındığını belirten Sözcü, bunun kimi zaman dezenformasyon ile savaşım için de kullanıldığını iddia etti.

Tuğgeneral Ryder, öteki askeri operasyonlar şeklinde ABD ruhsal harp operasyonlarının da planlama dahilinde yapılabildiği şeklinde göreve ve operasyonun yapılacağı ülkeye bağlı olarak da planlama haricinde da yapılabildiğini kaydetti.

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #3

150’den fazla hesap ve birçok ülkeye meydana getirilen dezenformasyon ifşa oldu

Twitter ve Facebook, ağustos ayında içerikleri birbiri ile örtüşen ve platformların kullanım koşullarını ihlal eden iki hesap ağı tespit edip ağlara bağlı 150’den fazla hesabı askıya aldı.

İki firmanın sonrasında yapmış olduğu bir ortak incelemede bu hesap ağlarının Facebook ve Twitter, haricinde Instagram dahil 5 platformda daha etkinlik gösterdiğini tespit etti.

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #4

Biroldukça dilde paylaşım tespit edildi

Hesapların Rusça, Çince, Urduca, Farsça başta olmak suretiyle birçok dilde paylaşım yapmış olduğu, ağırlıklı olarak Rusya, Çin, İran ve Orta Asya ülkelerine yönelik toplumsal medya kampanyaları düzenlemiş olduğu tespit edilirken iki şirket de bu hesapları direkt hangi ABD kurumuna bağlı bulunduğunu belirtmedi.

Twitter, 2012 ile 2022 içinde toplam 299 bin 566 paylaşım icra eden 146 hesabı mercek altına almış, Facebook ise 39 kişisel hesap, 16 sayfa, 2 grup ve 26 Instagram hesabını incelemeye almıştı.

İnceleme sonucunda, bu hesapların birbiri ile girift iki gruptan oluştuğu, bir grubun ABD yönetiminin kamuya açık Bölgeler Arası Medya İnisiyatifi olarak malum informasyon kampanyasının özelliklerini gösterirken, öteki grubun gizli saklı ve tespit edilemeyen özellikleri olduğu belirlendi.

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #5

Ağırlıklı olarak Rusça konuşulan ülkeler hedef alındı

Kapatılan hesapları mercek altına alan Stanford Üniversitesi Siber Politikaları Merkezi, hazırladığı raporda, bu hesapların Rusçanın yoğun olarak kullanıldığı Orta Asya devletlerinde Rusya’nın aleyhine paylaşımlarda bulunurken ABD’nin Orta Asya ülkelerine yapmış olduğu yardımları öne çıkardıklarını tespit etti.

Orta Asya’ya dair düzmece haber ve fotoğraflar gösterildi

Diğer taraftan, bu ülkelerde Çin’in başta Uygurlar olmak suretiyle Müslüman azınlıklara baskı yapmış olduğu propagandasının da yaygın olarak bu hesaplarca yapıldığı açıklandı.

Raporda, Orta Asya’da bu grupların düzmece haberler, düzmece fotoğraflar ve düzmece hesaplarla toplumsal medya kampanyaları ve dilekçe toplama faaliyetleri gerçekleştirdiği kaydedildi.

ABD nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı #6

Rusya aleyhine ABD yanlısı paylaşımlar

Rusya’yı Orta Asya haricinde Orta Doğu ve Afrika kıtasında da hedef alan bu grupların, ABD ordusunun Suriye’deki operasyonlarına yönelik pozitif paylaşımları öne çıkarırken, Rusya’nın burada sivilleri katlettiğine yönelik paylaşımlarda bulunmuş olduğu açıklandı.

Raporda bu hesapların ek olarak Rusya, İran, Çin’in yanı sıra yönetimleri ABD ile ihtilaf içinde olan birçok ülkenin yönetimlerine karşı protestoların düzenlenmesine, toplumsal medya kampanyalarının yapılmasına yönelik kampanyalar düzenlemiş olduğu ifade edildi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri