Genel Kültür

Ağzının Tadını Bilenler Hazz’ın Tadını Çıkarıyor

Dondurmayı bizim kadar seviyor musunuz? Bir ayı, bir haftayı hatta bir günü dondurmanın enfes lezzeti olmadan geçiremiyorsanız, iyi mi hissettiğinizi biliyoruz. Dondurma, hususi teknikler kullanılarak yumuşak, kremsi bir yapıda dondurulan süt, krema, şeker ve kimi zaman öteki bileşenlerin bir karışımıdır. Dondurma yüzlerce senedir vazgeçilemeyen bir lezzet olmasına karşın günümüzde popülerliği üst noktalara çıkmıştır. Dondurmanın patlayan popülaritesi, donmuş muhallebi, donmuş yoğurt ve hatta hindistan cevizi sütü şeklinde malzemelerle meydana getirilen süt ürünü olmayan versiyonlar dahil olmak suretiyle bir takım dondurma çeşidine yol açmıştır. Hazz en hususi lezzetleri müşterileriyle buluşturmaya odaklanan hizmet anlayışı çerçevesinde dondurma ve macaron başta olmak suretiyle en leziz ürünlere ürün kategorileri içinde yer vermektedir.

Dondurucuya bir kap süt yada krema koyarsanız, alışık olduğumuz yumuşak, kremalı dondurma değil, sert bir donmuş sıvı bloğu alırsınız. Daha minik buz kristalleri oluşturan ve yumuşak bir doku oluşturan hava içeren dondurma yapmak için hususi teknikler kullanılır. Elle yada mekanik olarak devamlı çalkalanan dondurma  karışımın içinde büyük, sert buz kristallerinin oluşmamasını sağlar. Çalkalama işlemi ek olarak havanın verilmesine ve köpük benzeri bir doku oluşturulmasına hizmet ederek karışımı daha da yumuşatır. Ancak, dondurma yapmak için bunun haricinde seçenekler de vardır.

Buzun erime noktasını düşüren tuz, dondurma yapımında çoğunlukla kullanılır. Buzun erime noktası düşürüldüğünde, dondurma karışımından daha süratli ısı çekerek daha süratli donmasına niçin olur. Karışımı süratli bir halde dondurmak, daha minik buz kristalleri ve daha yumuşak bir nihai ürün üretir. Buzla karıştırılan tuz, dondurma ile asla temas etmez ve bu yüzden sodyum içeriğini etkilemez.

Dondurma, satın alım sonrası soğuk zincir kırımadan mümkün olduğunca soğuk tutulmalıdır. Eritme ve tekrardan dondurma işlemi, büyük buz kristalleri oluşturabilir ve pürüzsüz dokusunu azaltarak kepçeyle almayı da zorlaştırır. Dondurma noktasının oldukça altında kaldığından güvenli olmak için dondurmayı kapı yerine dondurucunuzun ana bölmesinde saklayın. Dondurucu kapısındaki öğeler, kapı açıldığında yine yine daha sıcak havaya maruz kalır, bu da bir çözülme ve tekrardan dondurma döngüsüne niçin olabilir ve dondurmanın doku standardını düşürebilir.


Dondurmayı Neden Herkes Sever?

Dondurma sütten yapılır ve süt, vitamin ve besinlerle doludur. A vitamini, D vitamini, kalsiyum, protein ve daha fazlası… Tüm organik vanilya (bileşik değil) ve çilek şeklinde popüler seçenekler antioksidanlara ve bitter çikolata da kalbiniz için iyi olan flavonoidlere haizdir. 

Dondurma sıhhatli bir diyetin parçası olabilir! Kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Ölçülü olarak, dondurmanın yararları yardımıyla sıhhatli rejimlerde yeri vardır. Dondurma, kalsiyum açısından varlıklı bir besindir ve kalsiyum, vücudunuzun kuvvetli kalmasına destek sağlar ve metabolizmanızı hızlandırır. Daha yüksek yağlı bir dondurma eklemek de daha uzun süre tok hissetmenize destek olacaktır. Sadece porsiyon büyüklüğünüze dikkat edin!

Dondurma, kalsiyum açısından varlıklı bir gıda olan sütten yapılır. Kalsiyum kemik ve diş sağlığını korumak için gereklidir ve vücudumuz bunu organik olarak üretmez. Dondurmada bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinler vardır. Bunun sebebi dondurmanın, sıhhatli bir bağışıklık sistemi için yaşamsal ehemmiyet taşıyan A vitamini, D vitamini, selenyum ve çinko şeklinde vitamin ve besinlerle dolu sütten yapılmasıdır.


Uzun ve yorucu bir günün arkasından her insanın gözlerinin dondurma aramasının bir sebebi var. Dondurma bizim daha mutlu olmamızı sağlıyor! İster laktoz intoleransınız olsun, ister yüksek proteinli yada düşük karbonhidratlı bir rejim uygulayın, isterse şeker içeriğini kısıtlayın, siz de dondurmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kahvaltıda dondurma yemeli misiniz? Bir araştırmaya bakılırsa, evet! Kahvaltıda dondurma yiyen insanların, bir bardak soğuk su içenlere bakılırsa daha uyanık olduğu görüldü. Bundan dolayı dondurmadaki vitaminler ve besinler insan beynini güçlendirebilir. Bu her gün yapmanız ihtiyaç duyulan bir şey olmasa da, ara sıra kahvaltıda dondurma yiyebilirsiniz.

Dondurmanın ana maddesi potasyumla dolu olan süttür. Potasyum, kas fonksiyonu ve performansının yanı sıra tansiyon yönetimi ve genel sıhhat için önemlidir. Mutlu duymak fakat sıhhatli kalmak için dondurmanızın tadını çıkarmanız önemlidir, sadece aşırıya kaçmamalısınız. Bir seferde birkaç porsiyon dondurma yiyecek kulağa oldukça cazip gelse de tavsiye edilen porsiyon boyutuna sadık kalmak önemlidir.

Dondurma, ruh halimizi dengelemek için vücudumuzun gerekseme duyduğu protein ve yağ ihtiva eder. Bunun da ötesinde, dondurma yerken aldığınız triptofan şeklinde amino asitlerin serotonin üretimini arttırdığı bilinmektedir. Bu bizi sakin, memnun ve iyi, mutlu hissettirir! Dondurma yiyecek bizi anında mükemmel çocukluk deneyimlerimize götürür. Dondurma yediğimizde beynimiz bu pozitif duyguları bilir ve bu tatlıyı mutlulukla ilişkilendirmeyi öğreniriz. Tabii ki, mutlu ve doyurucu bir yaşam için tek başına dondurmaya güvenemezsiniz, sadece  görevli bir halde yenildiğinde dengeli, bireysel bir mutluluk arayışının bir parçası olarak dondurmayı eklemek kesinlikle zarar vermez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri