Genel

Almanya, doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

  • Haberler

  • Ekonomi Haberleri


  • Almanya, doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Almanya, doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Alman hükümeti, Rus gaz ve petrol şirketi Rosneft’in ülkedeki temsiliğine kayyum atarken, Finlandiya merkezli Fortum’un Uniper’deki hisselerini de satın alarak kamulaştırdı.
  • 22.09.2022 – 04:03


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattı üstünden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve eylül başlangıcında ise tamamen durdurmuştu.

Pahalı enerji ve besin, Almanya’da enflasyonun ağustosta tekrardan ortalama 50 senenin en yüksek seviyesine çıkmasına niçin oldu.

Rosneft Almanya’ya kayyum atandı

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin endişeler, enerji tutarları üstünde yukarı yönlü baskı yapmaya devam ederken, Alman hükümeti de bu kış endüstri çarklarının dönmesini, elektrik temininin kesintiye uğramamasını ve konutların ısınmasını güvence altına alabilmek için politikalar geliştirmeye çalışıyor.

Almanya, enerjide arz güvenliği için Rus enerji şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Almanya, doğalgaz ithalatçısı Uniper i de kamulaştırdı #1

Almanya, Uniper’in hisselerini de kamulaştırdı

AA’nın haberine nazaran; Finlandiya merkezli Fortum’un Almanya’da etkinlik gösteren kolu Uniper tarafınca meydana getirilen açıklamada, antak kalma kapsamında 8 milyar euro ana para artırımı yapılacağı açıklandı.

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada devlet tarafınca yapılacak olan ana para artırımının ve hisse alımlarının tamamlanmasının arkasından, hükümetin Uniper’in %99 hissesine haiz olacağı ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında, bu paket “Uniper’i ve bu bağlamda firmalar için enerji arzını, belediyelere ilişkin tesisleri ve tüketicileri güvence altına almak suretiyle açık bir iyelik yapılanması oluşturuyor” ifadesi yer aldı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck ise yapmış olduğu açıklamada doğalgaz tüketicilerinden ek vergi alınması uygulamasına planlandığı benzer biçimde Ekim’den itibaren geçileceğini açıkladı.

Ek vergi uygulaması, doğalgaz ithal eden şirketlerin Rusya’nın doğalgaz arzın azaltmasının arkasından daha pahalı alternatifleri temin etmesine olanak sağlamayı hedefliyor.

Almanya, doğalgaz ithalatçısı Uniper i de kamulaştırdı #2

Almanya, Rusya’da da varlık sahibi olacak

Almanya, Finlandiya merkezli Fortum’un Uniper’deki hisselerini satın alarak ülkenin en büyük doğalgaz ithalatçısı Uniper’in kamulaştırılması mevzusunda anlaşmaya vardı.

Almanya böylece doğalgaz ithalatçısı firmanın faaliyetlerini güvence altına almış ve faaliyetlerinin devamını elde etmiş olacak.

Bir hükümet sözcüsü, Uniper’in kamulaştırılmasıyla Rusya’daki bazı varlıkların kontrolünün de Almanya’ya geçeceğini ve hükümetin bu varlıklar ile ne yapılacağı konusunu değerlendirdiğini açıkladı.

Sözcünün açıklamalarına nazaran, hükümet ek olarak kamulaştırma kapsamında kontrolüne geçen, nükleer enerji santrallerindeki hisselere nasıl sonuçlanacağı konusunu da netleştirmeye çalışıyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri