Genel

Altın fiyatlarında beklenmedik tuzak açıklaması: O seviyeye kadar kesinlikle almayın! Altın fiyatları aniden değişecek

Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Altın fiyatlarında beklenmedik tuzak açıklaması: O seviyeye kadar kesinlikle almayın! Altın fiyatları aniden değişecek

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devamlı olarak devam ediyor. Gram, çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet altınında fiyat değişimleri devam ediyor. İslam Memiş piyasadaki gelişimleri yakından takip etti. Memiş, yapmış olduğu açıklamasında altın fiyatlarında beklenmedik tuzakların olabileceğini söyleyerek, kesinlikle almayın açıklaması yapmış oldu. İşte detaylar

Altın denilince nerede ise her insanın aklına gelen adların başlangıcında İslam Memiş bulunuyor. Memiş, dolar, gümüş ve kripto paralar için de tahminlerini sıraladı.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI VE DEVAMINDAKİ GELİŞMELER

Memiş’in açıklamaları şöyleki: TCMB piyasaları şok etti, faizleri 100 baz puan indirdi. Dünyadaki tüm ekonomistleri, beklentileri ters köşe yapmış oldu. Matematiksel olarak bu hamleye bir mana verilmediğini belirtmek isterim. Finansal piyasalarda devamlı hesap makinesi, rakamlar konuşur. Kararlar hane halkına, tüketiciye pozitif negatif direkt yansır. Beklentiler acele değişmiş olduğu için yatırımcılar değişik aksiyonlar almak zorunda kalıyor.

Bazı hamleler karşısında yatırımcıların da refleksinin para piyasalarında süratli olması gerekiyor. Bu süratli hamleleri yapmak için de zaman içinde yarışmanız gerekiyor. TCMB’nin kararından sonrasında sert dalgalanmalar gördük, bu normaldir. Bir gün sonrasında fiyatlar sadece yerine oturur, bu reflekslere karşı yatırımcılar ürkü olabiliyor, yanlış kararlar alabiliyor.

“KAFAMI KARIŞTIRIYOR, SANIRIM BİR TUZAK VAR…”

Sert dalgalanmaları bilhassa dolar tarafında izledik. 18.13’e kadar terfi etti, 18 liraya oturan kur vardı, 25 gün dolar sabitlenmişti. Bu aradan sonrasında yukarı yönlü hamle yapması düzgüsel. Bir de faiz indiriminin arkasından dolar endeksinde süratli yükseliş oldu. Geçen hafta 105’e kadar gerilemişti, bu düşüşe karşın dolar/TL gerilememişti. Burada da garip bir durum vardı.

Bu kez dolar endeksi 108 seviyesine terfi etti, şu demek oluyor ki dünyadaki doların kıymeti, haliyle 18.10’dan kapanış meydana getiren bir dolar kuru var. Dolar tarafında kafamı karıştıran bir şey var. Burada sanırım bir tuzak var, uyanık olmak lazım. Dolar endeksinin yeniden 108’e gelmesine karşın dolar/TL’nin 18.13’ün üstüne atak gerçekleştirmemesi de kafamı karıştırıyor. Acaba yeniden 18’in altına sarkan bir geri çekilme olur mu? Olursa da benim için bir sürpriz olmayacak.

17.98 kapanışları bile pozitif görünümü destek sunar. Dövize hamle meydana getirecek olanlar, 17.98-18.20’yi takip etmeliler. 18 liranın altındaki sarkmayı yeniden ürkü olarak görmemek lazım. 17.98’in aşağısına sarkarsa, günlük kapanışlar gerçekleşirse 17.90’dan 17.80’den bahsedebiliriz yeniden. Senenin son çeyreğinde 20-21 lira öngördüğümü ifade ediyorum fakat bu gidelim dolar alalım demek değildir.

Bu mantığı bir kez daha düşünün. Yükseliş olacaktır fakat mühim olan sana getirisidir. 181 bin liraya 10 bin dolar aldın, 200 bin lira yaptın. 20 bin kazandın. Ancak onun karşısında bu hafta euro/dolar paritesi geriledi, sterlin/dolar da ciddi anlamda geriledi. Bu hafta onlarda da baskılanma oldu. Euro, sterlin, altın, gümüşte de sert düşüşler oldu doların gücünden kaynaklı. Şu an elinde dolar var, ne yapmalısın. Euro, sterlin, altın, gümüş almanın, dolarla parite üstünden bence dolara kıyasla, yıl sonuna nazaran kat kat fazla kazandırma ihtimali devasa yükseklikte.

Sepetinizde minimum 4 enstrüman olsun. 10 bin dolarınız var 2500 altın, 2500 gümüş, 2500 euro, 2500 sterlin alarak pariteden, bu şekilde sepet yapabilirsiniz. Elimde 10 bin TL var, aynı şekilde. Bu sizin tercihinize bağlı. Siz iyi mi uygun görüyorsanız. Tasarruf sahibi sizlersiniz. Benim altını çizmek istediğim, dolardan uzak durmak gerekiyor. 20 lirayı görecek dedim fakat getiri anlamında ötekiler daha çok getirebilir duruyor.

GRAM ALTIN İÇİN ÇAĞRI: KESİNLİKLE ORAYA SARKACAK, ALMAYIN

Bugün gram altınımızı 1025 liradan yerine koyduk. Büyük şok etkisine karşın, dolar kurunun 18 üstüne atağına karşın, faiz sonucuna karşın 1030’dan sattığımızı 1025-27’den yerine koyduk. Ons tarafında sert düşüşler oldu bundan dolayı. 1730 dolar kuvvetli destek şu anda. 1750 seviyesinde.

Ben gram altın/TL fiyatında 1090, 1125, 1200 ve 1450 lirayı telafuz ediyorum, bunda sorun yok. Kısa vadeli baskılanmalar olacaktır, onlar ayrı. Şu anda ekranda gram altın/TL 1013 fakat gerçek kıymeti 1018-1019’a geliyor. Siz ısrarla 1030-35’ten gram altın almayın uyarım vardı. Biz 1030’u gördük fakat almadık diyenler var.

Fiyat ne kadar oldukça gerilerse makas aralığını o kadar oldukça açıyorlar. Ben de diyorum ki, sen bir banka ile kuyumcu ile çalışmak zorunda mısın? Bir sürü banka var. Benim kuyumcum, yok senin kuyumcun, senin paran var, karşısında da menfaatin var. 1013 gösterilen gram altın 1018 lira fakat ekranlarda gene makas açıyorlar. 1030 gösteriyorlar. Kesinlikle 1030 seviyesi üstünden gram altın almayın. Bundan dolayı o fiyat 1030 seviyesi altına kesinlikle sarkacak.

Size ekranlarda gram altın TL’yi 1000 lira gösterecekler. Bin lira altında bile gösterebilirler, sakın tuzağa gelme. O makas aralığı bugün 10 liraysa yarın 15 lira olacak. Aldığına inan, gördüğüne değil.

“BENİM NAZARIMDA BEDAVA…”

Gümüşün gram fiyatını 11.15 gösteriyorlar fakat 11.50 özgür piyasalarda. Altına kıyasla rasyodan pozitif ayrıştı. Buyrun oldukça ucuz bir gümüş var. Benim nazarımda bedavadır. Ben nasip olursa, kısmetim var ise derhal ilk işim gümüş almak olacak, bu işler nasip işi. Ons fiyatı yüzde 2. 19.16 dolarda şu an.

Türkiye’de gümüş parasız dostlar. Yurt dışındaki arkadaşlarınıza bildiri yazın. Bir bankaya gidin, ben gümüş almak isterim ne kadara alıyorum, ne kadar vergi veriyorum, bunu öğrenin. Ben bugün Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gelsem 1 kilogram gümüş isterim, kaç dolara verirsiniz, vergisi ne kadar dediğinizde, aldığınız cevapta beni oldukça iyi anlayacaksınız. Rakamları size tek tek vereceğim.

KRİPTO PARALAR NEDEN DEĞER KAYBETTİ?

Gelelim kripto paralara. Yüzde 8 kıymet yitirdi. 22 bin doların altına sarktı. 22 bin dolar seviyesinin altına sarkmasının sebebi doların yeniden güçlenmesi fakat 22 bin dolar seviyesinden o kadar da uzaklaşmadı. Dolar endeksi niçin terfi etti. Fed’in bir ihtimal küçük bir ihtimal faiz artırır diye doların kıymeti arttı. Beklentiler satın alındığı için Fed’in faiz artırımı fiyatlandığı için dolar kıymet kazanmıştır. Emtia fiyatları, kripto paralar geriledi. Ben Fed’den 50 baz puan faiz artırımı temenni ediyorum.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri