Eğitim

Annem Beni Görsün – Filiz Aygündüz Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Annem Beni Görsün – Filiz Aygündüz Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Annem Beni Görsün kimin eseri? Annem Beni Görsün kitabının yazarı kimdir? Annem Beni Görsün konusu ve anafikri nedir? Annem Beni Görsün kitabı ne konu alıyor? Annem Beni Görsün PDF indirme linki var mı? Annem Beni Görsün kitabının yazarı Filiz Aygündüz kimdir? İşte Annem Beni Görsün kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Filiz Aygündüz

Editör: Aslı Güneş

Yayın Evi: Doğan Kitap

İSBN: 9786050986372

Sayfa Sayısı: 184


Annem Beni Görsün Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

“Gerçekten yaşamışsın. Gülmüş, eğlenmiş, acı çekmiş, başarısız olmuş, terfi almış, sevişmiş, terk edilmiş, aldatmış, güzel yemekler yemiş, içmiş, ağlamış, havalara uçmuş… Evlenmiş, boşanmış, kitaplar yazmış, kaybetmiş, kazanmış, süslenmiş, kirlenmiş, kırılmış, affetmiş, uykusuz kalmış, sarhoş olmuş… Hepsi gerçek hepsi yaşanmış. Gücümüzü tam da bu ‘gerçek’ten alıyoruz. Hiçbir kuvvet bunu değiştirmiyor. Ölüm bile.”

Bu roman, görmek ve görülmek üstüne…

Zeynep başkalarını ve kendisini yazının aynasında görmek için romanlar yazıyor. Yaptığı portakal reçellerinin kokusu onu anne şefkatinin bahçesine, kaygısız günlerine götürüyor. Kıyısına yanaştığı her erkekte bir baba ve her aşkta ölüme galebe çalan bir yan var.

Alp annesinin, çocukluğun sisli yurdunda kaybetmiş olduğu bakışlarını bir hanımda arıyor, tüm çabası görülmek… İlk görüşte âşık olduğu Zeynep onu annesine götürecek, varoluşun ilk kaynağına. Aşk en çok da fazla görmek ve görülmek değil midir aslına bakarsanız?

Filiz Aygündüz üçüncü romanında çağıl yaşamın “aşksız ilişkiler”i içinde birbirine tutunan iki insanoğlunun öyküsünü konu alıyor.


Annem Beni Görsün Alıntıları – Sözleri

 • “Biliyor musun” dedim, “senin yanındayken , sana baktığımda uçsuz bucaksız bir insan görüyorum. Gözüm hepsine yetişsin isterim. Şu sebeple her biri görmeye, tadını çıkarmaya kıymet.”
 • Diyeceğim, hiçbir şeyi fazla ağırlaştırmamalı. Yola devam. Yolda olmak güzeldir.
 • Acaba biz kızlar fazlaca büyük anlamlar mı atfediyoruz babalarımıza?
 • Aradığım niteliklerin bir kısmına haiz olan adamların defolarını örtüp ilişkiye devam ediyordum. Zaman vakit katlanıyordum bile denebilir . Niye yapıyordum bunu acaba? Sinek kadar sevgilim olsun , başımda bulunsun hesabı mı? Ki ben dünyanın altına kaldıraç koyup kaldırabilecek güçte bir kadınken…
 • Hiç umma, sana senden daha yakın kimse olmayacak.
 • Güvenle çepeçevre kuşatılmış anlamlar kırılgan olabiliyor kimi zaman. Minik anlamlar kıymetli kılıyor yaşamı.
 • Ama ben böyleyimdir. Uçarım , uçarım , sonrasında kendimi ense kökümden yakalayıp bir kuytuya koyar, sakinleştiririm.
 • Kuyudan çekmeye başladım cevapları. O denli ağırdı ki gelenler, kollarim kopacak sandım bir an.


Annem Beni Görsün İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Zeynep başkalarını ve kendisini yazının aynasında görmek için romanlar yazıyor. Yaptığı portakal reçellerinin kokusu onu anne şefkatinin bahçesine, kaygısız günlerine götürüyor. Kıyısına yanaştığı her erkekte bir baba ve her aşkta ölüme galebe çalan bir yan var.
Alp annesinin, çocukluğun sisli yurdunda kaybetmiş olduğu bakışlarını bir hanımda arıyor, tüm çabası görülmek… İlk görüşte aşka düştüğü Zeynep onu annesine götürecek, varoluşun ilk kaynağına. Aşk en çok da fazla görmek ve görülmek değil midir aslına bakarsanız?
*********************************************
Size mis şeklinde portakal reçeli kokan bir kitap yorumu bırakıyorum bu akşam. Filiz Aygündüz öyleki tatlı, öyleki naif ve öyleki sıcacık bir öykü yazmış ki, portakal kokuları içinde okuyup bitirdim kitabı içim ısınarak. Gerek mevzu, gerek karakterler gerekse ifade biçimi öykü adım atar başlamaz içine çekti beni. Son sayfalara geldiğimde bir çocuk için anası tarafınca görülmemenin ne kadar mühim bulunduğunu içim burkularak okudum. Çocukluk travmaları insanoğlunun geleceğini iyi mi da şekillendiriyor onu gördüm sayfaları çevirdikçe. Siz siz olun çocuklarınızı ne olursa olsun GÖRÜN… (İlknur Aksoy)

Etraf portakal kokuyor okur, içine o esansı çekinçe çocukluğun ya da mahalledeki teyzelerin kaldırımda oturarak güneşi batıran kâh hüzünlü kâh neşeli halleri geliyor akla…
Bir Zeynep’i tanı ilkin, fazla kaybı var bu hayatta. Teyze, anne, baba, sevgili… Kim kaldı Zeynep’i tanıyan? Kayıplar öyleki ani gelir ki insan düştüm söylediğin yerde seni daha dirençli hale getirir bu hayata karşı. Zeynep, onca yaşanılan badireden sonrasında bir kitap yazdı. Ne yazdı değil, yazdıktan sonrasında ne oldu buradaki aslolan sorumuz sevgili okur.
Alp’i tamda kendi imza gününde görmüş oldu. Aşk mı? Yaralara ortak bir melhem mi? Hadi geç şu masaya benimle beraber bu sebeple Zeynep ile Alp’in koyu sohbeti pek keyifli olacağa benziyor.
İki hayata yenik insanı tanıyıp birkaç kelam edersek kim bilir o özlediğimiz portakal reçelini duyumsarız, ne dersin?
#annembenigörsün #filizaygündüz #dogankitap (Aslihan Yayla)

Beklemiyordum bu şekilde bir kurgu..
Anlatımı ve sonu ile beni fazlaca etkiledi yapıt
Yazar olan Zeynep imza gününde tanışıyor Alp ile.
Sırada sanki asla alakası yokmuş şeklinde, sıkılmış şeklinde hareketleri ile Zeynep’in dikkatini çekiyor Alp.
Yurt haricinde bir arkadaşı için sırada olan iş adamı Alp, imzayı alırken bu durumu da söylüyor. Bu şekilde başlıyor dostlukları. Sonrası kimi vakit bir kahve eşliğinde hayata dair söyleşi, kimi vakit Cunda ‘da sahilinde bu zamana kadar en yakınlarını iyi mi kaybettiklerini birbirine özetleyen ve aşkın ilk kıvılcımlarına adım atan iki insan.
Ama zaman içinde bir şeyler acayip geliyor Zeynep’e. Adını bir türlü koyamadığı hissi çözemiyor (@kahve_kitap_aski)


Annem Beni Görsün PDF indirme linki var mı?


Filiz Aygündüz – Annem Beni Görsün kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Annem Beni Görsün PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Filiz Aygündüz Kimdir?

1971 senesinde İstanbul’da hayata merhaba dedi. Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik kısmı mezunu. Çeşitli liselerde matematik öğretmenliği yaparken, Topaz, Go, Cosmopolitan dergilerinde özgür muhabir olarak çalıştı.

1995 senesinde Duygu Asena’nın çıkardığı hanım dergisi Kim ve kültür sanat dergisi Negatif’e yazmaya başladı. 1999 senesinde öğretmenlikten çekilme etti. Aynı yıl, Asena’nın dergileri kapandıktan sonrasında Milliyet gazetesi kültür sanat servisinde ve Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik hayata geçirmeye başladı.

2007 senesinde Milliyet gazetesi kültür-sanat servisi müdürü oldu.

Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik, editörlük, gösterim koordinatörlüğü görevlerinde bulunduktan sonrasında 2008’de derginin genel gösterim yönetmenliğine getirildi.

Halen Milliyet gazetesi kültür-sanat servisi müdürlüğünü, Milliyet Sanat dergisinin ve Milliyet gazetesinin çıkardığı aylık kitap eki Milliyet Kitap’ın genel gösterim yönetmenliğini yapıyor.


Filiz Aygündüz Kitapları – Eserleri

 • Kaç Zil Kaldı Örtmenim?
 • Prens Prensesi Sevmedi
 • Gel Hayattan Konuşalım
 • Annem Beni Görsün


Filiz Aygündüz Alıntıları – Sözleri

 • Bir değişik fakat gene fazlaca güzel gülümsedi. Al, eve götür gözlerini. O denli! (Prens Prensesi Sevmedi)
 • “Ayrılığın bir kokusu vardı. Metalik, sessiz ve soğuk. Her geçen gün daha da kesinleşen bir koku.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Diyeceğim, hiçbir şeyi fazla ağırlaştırmamalı. Yola devam. Yolda olmak güzeldir. (Annem Beni Görsün)
 • Bazı geçmişler, bazı sözleri kaldırmaz, incinir.
  #Amida (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Artık hakkaten mevcud hastalıklara ilaç bulunmuyor. Bir ilaç yapılıyor. O ilaç için hastalık üretiliyor. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Biliyor musun” dedim, “senin yanındayken , sana baktığımda uçsuz bucaksız bir insan görüyorum. Gözüm hepsine yetişsin isterim. Şu sebeple her biri görmeye, tadını çıkarmaya kıymet.” (Annem Beni Görsün)
 • Meğerse, insanoğlunun sevgi ihtiyacını bir başkası gideremezmiş. Bunu kendi kendine halletmeliymiş. (Prens Prensesi Sevmedi)
 • Sonunda ulaştığım data, yaşamın hiçbir anlamı olmadığıydı. Ben ona hangi anlamı verirsem, o. (Prens Prensesi Sevmedi)
 • Umutsuzluğuna ve mutsuzluğuna tahammül edemediği için, yaşadıklarını asla eğer olmazsa anlamlı kılabilmek için anlam ardında koşuyor mutsuz insan. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Yoktur, kürtçe konuşmak yoktur. Yasaktır örtmenim, yasaktır…” öyleki bir işlenmişti ki bu onlara üzerine basa basa söylüyorlardı… (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • “Yanımdaydı ve ben sevgilinin bu kadar yakın mesafede de özlenebileceğinin farkına yeni varıyordum.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Aradığım niteliklerin bir kısmına haiz olan adamların defolarını örtüp ilişkiye devam ediyordum. Zaman vakit katlanıyordum bile denebilir . Niye yapıyordum bunu acaba? Sinek kadar sevgilim olsun , başımda bulunsun hesabı mı? Ki ben dünyanın altına kaldıraç koyup kaldırabilecek güçte bir kadınken… (Annem Beni Görsün)
 • “Ben sana kolay olacağını söylemiyorum ki. Hallederiz diyorum.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Yok öyleki sonsuz mutluluk hali. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • Bu kadar karşılıksız sevilmedim asla. (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Bir ilişkiyi başarıyla yönlendirebilmek için o ilişki olmadan da yaşayabilecek durumda olmak gerekiyor.
  Harriet Lerner (Gel Hayattan Konuşalım)
 • Mutluluk arada sırada olan bir duygu; mühim olan mutsuz olmamak. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Ben kimseyi o denli sevmedim” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Ama ben böyleyimdir. Uçarım , uçarım , sonrasında kendimi ense kökümden yakalayıp bir kuytuya koyar, sakinleştiririm. (Annem Beni Görsün)
 • Kuyudan çekmeye başladım cevapları. O denli ağırdı ki gelenler, kollarim kopacak sandım bir an. (Annem Beni Görsün)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri