Eğitim

Ateş Piramiti – Arthur Machen Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ateş Piramiti – Arthur Machen Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ateş Piramiti kimin eseri? Ateş Piramiti kitabının yazarı kimdir? Ateş Piramiti konusu ve anafikri nedir? Ateş Piramiti kitabı ne konu alıyor? Ateş Piramiti PDF indirme linki var mı? Ateş Piramiti kitabının yazarı Arthur Machen kimdir? İşte Ateş Piramiti kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Arthur Machen

Çevirmen: Hasan Fehmi Nemli

Çevirmen: Mukadder Yaycıoğlu

Derleyen: Jorge Luis Borges

Orijinal Adı: The Shining Pyramid

Yayın Evi: Dost Kitabevi Yayınları

İSBN: 9789752980082

Sayfa Sayısı: 140


Ateş Piramiti Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Machen için yapılacak ihtimaller içinde tanımlamalar onun yapıtlarında fark ettiğim bazı özelliklerden oldukca daha önemsizdir. Bu özelliklerden biri, Kötülüğün, birçok tabiat tanrıbiliminde olduğu şeklinde, yalnızca İyiliğin yokluğu olarak var olması değil de İyiliğe karşı devamlı olarak savaşım eden bir mahluk ya da yaratıkların oluşturduğu bir koalisyon olarak var olması ve zafer kazanmasıdır. Machen’in öykülerinde bu şeytansı zafer kötülüğe boyun eğen insanların doğru yoldan ayrılmasıyla sınırı olan değildir, çürüme ve kokuşmaya kadar uzanır.

-Jorge Luis Borges-


Ateş Piramiti Alıntıları – Sözleri

 • “Benim payıma düşen, insanoğlunun hayal edebileceğinin oldukca ötesinde ümitsiz ve korkulu bir yazgı.”
 • “Bir tesadüfler zinciri tüm bu sahneyi oluşturup tüm bu garip vakaları acayip bir ustalıkla bir araya getirmedikçe, yaşamın alışılagelmiş, bayağı akışının ve itiş kakışının oldukca ötesinde şeylere tanık olacağımı kuşku götürmeyecek halde görebiliyordum.”
 • “Şüphesiz fazla okuyor, oldukca süratli yiyecek yiyor, sonrasında gene büyük bir telaşla kitaplarına geri dönüyor. (…)”
 • Ve evren bizim düşlediğimizden daha görkemli, daha korkulu.
 • Siz tüm saflığınızla, yalnız bağırmanın, bu duvarların yerle bir ol­masına yeteceğini sandınız, fakat bu şekilde şaşırtıcı
  zaferlerin zamanı geçti.
 • gerçeklerle boğuşuyorum. düş zamanı artık.
 • Omnia exeunt in mysterium


Ateş Piramiti İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Içinde 3 tane hikayeden oluşan birkitap. Hikayeler de cinli perili doğaüstü vakalar mevzu alınmış .Açıkçası ben oldukca beğenmedim gene de çerezlik olarak okunabilir. (Jean Valjean)

Gotik hikayelerin yeri bende ayrıdır. O denli kasvetli havaya sokuyor ki insanı bu hikayeler, bilhassa ışıldayan piramit su şeklinde okundu gitti. Yazar türünde dehalardan biri bence, inanılmaz akıcı dehşetli ruh hali betimlemeleri insanı o ruh haline sokuveriyor. Evrene ve dünyaya değişik bakış açıları da getirmiş, her ne kadar korkulu olsa da; ben de efsaneleşmiş ve mitlerin, gerçek çıkış noktaları olduğuna inanırım. Bu teoremden ilerleyip üç öykü anlatmış Arthur Machen. (Ursula)

#borgesinbabilkitaplığı 27. kitap
Önsöz’de #jorgeluisborges der ki ;
Yaygın ve neredeyse sonsuz olan İngiliz edebiyatı içinde Arthur Machen ikincil bir şairdir. Bu tanımın onu küçültmeyi amaçlamadığını derhal belirtmek isterim. Onun ozan bulunduğunu söyledim, şundan dolayı büyük bir özenle yazdığı düzyazı biçimindeki yapıtları şiire özgü yoğunluğu ve yalnızlığı sergiler. Onun ikincil bir ozan bulunduğunu söyledim, şundan dolayı ikincil şiirin, bir alt tür değil de şiirin türlerinden biri bulunduğunu düşünüyorum.
Machen’in öykülerinde bu şeytansı zafer kötülüğe boyun eğen insanların doğru yoldan ayrılmasıyla sınırı olan değildir, çürüme ve kokuşmaya kadar uzanır. Arthur Machen kimi zaman bizlere inanılmaz öyküler sunar fakat bu tarz şeyleri içten bir coşkunun esinlediğini hissederiz.
Arthur Machen’in (1863-1947) yanal diyebileceğimiz bir yaşamı oldu, hiçbir süre şöhrete ulaşamadı ve ulaşmak istediğini de sanmıyoruz.
Üç öyküden oluşan görkemli bir kitaptı. Hepsi birbirinden güzel, karanlık, şeytanı, mistik, tüyler ürpertici öykülerdi.
Kitabı bitirince bu tarz şeyleri yazan bir yazarın iyi mi üne kavuşamadığına üzüldüm.
Okusanız hak verirsiniz.
Kesinlikle tavsiyemdir.
Huzurlu akşamlar dostlar kitapla ve sevgiyle kalınca (Derya Sezgin)


Ateş Piramiti PDF indirme linki var mı?


Arthur Machen – Ateş Piramiti kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Ateş Piramiti PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Arthur Machen Kimdir?

Arthur Machen tarihlerinde içinde yaşamış ve Gotik bilimkurgunun oluşmasına öncülük etmiş Galli bir yazardır. Yazarlık haricinde gazetecilik, çevirmenlik ve oyunculuk da yapmıştır.Bilhassa 1890’lı yıllarda, yazdığı fantastik ve korku öyküleri ile dikkat çekmiş ve edebiyat dünyasının öne çıkan isimlerinden biri olmuştur. Kelt atalarından kalma kültürle beslenen Machen, bunu kaçınılmaz bir halde eserlerine yansıtmış ve fantastik dünyasını kuraraken bu mirası sonuna dek kullanmıştır.

Jorge Luis Borges, Machen ile ilgili şunları aktarır: “Machen için yapılacak muhtemel tanımlamalar onun yapıtlarında fark ettiğim özelliklerden çok daha önemsizdir. Bu özelliklerden biri; kötülüğün, birçok doğa ve tanrıbiliminde olduğu gibi yalnızca iyiliğin yokluğu olarak var olması değil de iyiliğe karşı sürekli olarak mücadele eden bir yaratık ya da yaratıkların oluşturduğu bir koalisyon olarak var olması ve zafer kazanmasıdır.”


Arthur Machen Kitapları – Eserleri

 • Yüce Tanrı Pan
 • Üç Sahtekar
 • Dehşet
 • Ateş Piramiti
 • Beyaz İnsanlar – Kızıl El
 • Düşler Tepesi


Arthur Machen Alıntıları – Sözleri

 • Görmediğiniz şeye inanmazsınız; daha ziyade inanmadığınız şeyi göremezsiniz. (Dehşet)
 • “… Sözcüklerin gerçek sanatçısının ellerinde tüm hikayeler görkemli olur ve her detay garip bir şaşkınlık uyandırır. Mesele pek mühim değildir, üslup ise her şey. Zaten en büyük beceri görünürde bayağı bir meseleyi ele alıp onu üslubun büyük simyasıyla sanatın saf altınına dönüştürmektir.” (Üç Sahtekar)
 • Fenalık, iyilikten oldukca daha derin bir yabancılığa haizdir. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Büyük bir aziz olmaktan zor olsa gerek, büyük bir günahkar olmak. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Belki kendi kendimizin gardiyanıyız ve dışarı çıkıp yaşamakta hakikaten ozgürüzdür. (Dehşet)
 • Ama hayvanların da içlerinde insanlardaki tinsel niteliğe karşılık gelen bir şey vardır, biz buna içgüdü di- yoruz. Onlar tahtın boş bulunduğunu, kendini tahttan indiren kral ile aralarında arkadaşlığın bile mümkün olmadığını algıladılar. Eğer kral değilse, bir dolandırıcı, bir sahtekâr, yok edilmesi ihtiyaç duyulan bir şeydi. (Dehşet)
 • Öyleki dehşet verici şeyler gördüm ki kimi zaman sokağın ortasında durup bu şekilde şeyler görüp iyi mi yaşamaya devam ediyor olduğuma şaşıyorum. (Yüce Tanrı Pan)
 • Hezeyan çoğu zaman bir tür bulut, gerçeklerin büyütülmüs ve çarpıtılmıs gölgesidir fakat hasta bir beynin bulutundan çıkarılan bir çarpıtmadan gerçek bir ev inşa etmek oldukca zor, neredeyse imkansızdır. (Dehşet)
 • Ruhun yalnız bir tutkusudur ya da yalnız bir ruhun tutkusu. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Omnia exeunt in mysterium (Ateş Piramiti)
 • “yaşamım resmen araf, her neyse ki cehennem değil.” (Üç Sahtekar)
 • “Bir nehrin üstünde balçık görürsen, çamurun bir zamanlar dipte olduğundan güvenli olabilirsin.” (Yüce Tanrı Pan)
 • “Bir tesadüfler zinciri tüm bu sahneyi oluşturup tüm bu garip vakaları acayip bir ustalıkla bir araya getirmedikçe, yaşamın alışılagelmiş, bayağı akışının ve itiş kakışının oldukca ötesinde şeylere tanık olacağımı kuşku götürmeyecek halde görebiliyordum.” (Ateş Piramiti)
 • Mesele pek mühim değildir, üslup ise her şey. (Üç Sahtekar)
 • Her bir buğday tanesinde bir yıldızın ruhu saklıdır. (Yüce Tanrı Pan)
 • “Deneyimlerime dayanarak söylüyorum,muhatap olması en zor kişiler cahillerdir.” (Üç Sahtekar)
 • “Benim payıma düşen, insanoğlunun hayal edebileceğinin oldukca ötesinde ümitsiz ve korkulu bir yazgı.” (Ateş Piramiti)
 • Yaradılış ‘bilmiyorum’ demenin Yunancası mı? (Dehşet)
 • “Ortak kanının tersine, daha oldukca zenginliğe gözü aç olan zenginlerdir; halk ise özgürlukten ve bilinmeyen tanrıdan konuşularak kazanılır. (Dehşet)
 • Siz tüm saflığınızla, yalnız bağırmanın, bu duvarların yerle bir ol­masına yeteceğini sandınız, fakat bu şekilde şaşırtıcı
  zaferlerin zamanı geçti. (Ateş Piramiti)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri