Babalar Günü nedir? 2022 Babalar Günü ne zaman kutlanacak? - Webhaberim
Genel

Babalar Günü nedir? 2022 Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü nedir? 2022 Babalar Günü ne zaman kutlanacak? Anneler günü kadar ehemmiyetli olan ve her yıl kutlanılan babalar gününün 2022 senesinde hangi tarihe denk geleceği merak mevzusu oldu. İşte ayrıntılar…

Babalar Günü için tarih araştırmaları başladı. Babalarına armağan alacak olan şahıslar, web üstünden bu yıl Babalar Günün’nün ne zaman kutlanacağını merak edip denetlemeye başladı.
Bu bilgiler yönünde Babalar Günü 2022’de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü benzer biçimde babaların da bir günü olması icap ettiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına geliştirmişti. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü bülten edilmesi için çalışmalara başlamış fakat bu emekler o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu çehreden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır.
1924 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; fakat resmi olarak Babalar Günü duyuru etmemiştir. 1966 senesinde ise o devrin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir deklarasyon yayımlamıştır. 1972 senesindeyse başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü legal olarak Amerika Birleşik Devletlerinde resmi dinlence duyuru edilmiştir.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri