Baden Baden'de Yaz - Leonid Tsypkin Kitap özeti, konusu ve incelemesi - Webhaberim
Eğitim

Baden Baden’de Yaz – Leonid Tsypkin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Baden Baden’de Yaz – Leonid Tsypkin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Baden Baden’de Yaz kimin eseri? Baden Baden’de Yaz kitabının yazarı kimdir? Baden Baden’de Yaz konusu ve anafikri nedir? Baden Baden’de Yaz kitabı ne konu alıyor? Baden Baden’de Yaz PDF indirme linki var mı? Baden Baden’de Yaz kitabının yazarı Leonid Tsypkin kimdir? İşte Baden Baden’de Yaz kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Leonid Tsypkin

Çevirmen: Kayhan Yükseler

Orijinal Adı: Leto v Badene

Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları

İSBN: 9789750811944

Sayfa Sayısı: 160


Baden Baden’de Yaz Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu sıradışı roman, adsız fakat açıkça Tsıpkin’in kendisinden başkası olmayan Yahudi anlatıcısının Moskova’dan Leningrad’a 1970’lerdeki tren yolculuğu ile adım atar. Orada hayranı olduğu Dostoyevski’nin son günlerini geçirdiği evi ziyaret etmeyi planlamıştır. Trende Dostoyevski’nin ikinci eşi Anna Grigoriyevna’nın günlüğünü okumaya koyulur. Yolculuk esnasında Tsıpkin’in düşüncesi iki paralel alanda ilerler. Ortaya çıkan iki katmanlı bir anlatıdır. Birincisi kuvvetli bir yaratıcı düş: 1867’de Dostoyevski ve Anna’nın yurt haricinde geçirdikleri baharı ve yazı, bilhassa Baden Baden’deki fırtınalı günlerini ve hemen sonra Dostoyevski’nin Petersburg’daki ölümünü tahayyül. Diğeri Yahudi anlatıcı- yazarın kendi hikâyesi: 1934-37 Büyük Terör’ünden 1970’lere Sovyet gerçekliğiyle ve kuvvetli bir yaratıcı olmasıyla birlikte yobaz bir Yahudi düşmanı olan Dostoyevski’ye duyduğu hayranlıkla yüzleşmesi.

 (Tanıtım Yazısından)


Baden Baden’de Yaz Alıntıları – Sözleri

 • Dostoyevski’yi sevmek edebiyatı sevmek anlamına gelir.
 • Mide bulandırıcı uşaklık özelliği hepimizin içine doğuştan çöreklenmiştir.
 • Başkalarının acıları üstüne, tek bir yaşamın, mahvolmuş bir yaşamın hele hele evlatların yaşamı üstüne tüm insanlığı içine alacak şekilde bir mutluluğu bina etmek mümkün değildir.
 • “Dostoyevski’yi sevmek, edebiyatı sevmek anlamına gelir.”
 • “Kapıya atıldı, dinledi, şapkasını kaptı ve 13 basamağı bir kedi benzer biçimde usulca, sessiz indi.” ( Suç ve Ceza)
 • Hoş, uşaklar sahiplerinden daima daha açık sözlü olurlar, kadın sekreterin size şu şekilde bir bakışından, müdürünüzün size karşı iyi mi bir tutum içinde bulunduğunu anlarsınız,
 • uşakların hepsi alçak tiplerdir – insan doğasının en süfli özelliklerinin timsalidirler, sadece bu mide bulandırıcı uşaklık özelliği hepimizin içine doğuştan çöreklenmiştir-


Baden Baden’de Yaz İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Dostoyevski ve eşi Anna Grigoriyevna’nın Baden-Baden’de geçirdikleri günleri, gerçeklikle kurmacayı iç içe geçirip, ara ara kendi hayatına da yer vererek anlatmış yazar Leonid Tsıpkin. Doktor olmasına karşın yazınsal olarak oldukça iyi bir iş ortaya koymuş. Eserini sovyet rejiminden kaçırarak Avrupa’da yayınlamak zorunda kalmış, kitabının basıldığını haber aldıktan sonrasında ise yalnız 7 gün bu mutluluğu yaşayabilmiş. Oldukca sevdiğimiz yazarların hayatları, düşünceleri, inanışları üstüne düşündüğümüz olmuştur sadece Tsıpkin kendi düşüncesini Dostoyevski üstüne bir roman yazarak somut bir halde ortaya koymuş. (gyo)


Baden Baden’de Yaz PDF indirme linki var mı?


Leonid Tsypkin – Baden Baden’de Yaz kitabı için internette en oldukça meydana getirilen aramalardan birisi de Baden Baden’de Yaz PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Leonid Tsypkin Kimdir?


Leonid Tsypkin Kitapları – Eserleri

 • Baden Baden’de Yaz
 • Neroç Köprüsü


Leonid Tsypkin Alıntıları – Sözleri

 • Başkalarının acıları üstüne, tek bir yaşamın, mahvolmuş bir yaşamın hele hele evlatların yaşamı üstüne tüm insanlığı içine alacak şekilde bir mutluluğu bina etmek mümkün değildir. (Baden Baden’de Yaz)
 • Dostoyevski’yi sevmek edebiyatı sevmek anlamına gelir. (Baden Baden’de Yaz)
 • “Dostoyevski’yi sevmek, edebiyatı sevmek anlamına gelir.” (Baden Baden’de Yaz)
 • Hoş, uşaklar sahiplerinden daima daha açık sözlü olurlar, kadın sekreterin size şu şekilde bir bakışından, müdürünüzün size karşı iyi mi bir tutum içinde bulunduğunu anlarsınız, (Baden Baden’de Yaz)
 • “Kapıya atıldı, dinledi, şapkasını kaptı ve 13 basamağı bir kedi benzer biçimde usulca, sessiz indi.” ( Suç ve Ceza) (Baden Baden’de Yaz)
 • Mide bulandırıcı uşaklık özelliği hepimizin içine doğuştan çöreklenmiştir. (Baden Baden’de Yaz)
 • uşakların hepsi alçak tiplerdir – insan doğasının en süfli özelliklerinin timsalidirler, sadece bu mide bulandırıcı uşaklık özelliği hepimizin içine doğuştan çöreklenmiştir- (Baden Baden’de Yaz)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri