Genel

Bakan Soylu açıkladı: Türkiye’de olağanüstü artış var! 25 Ağustos’ta başlayacak

Editörün SeçtikleriGündem

Bakan Soylu deklare etti: Türkiye’de olağanüstü artış var! 25 Ağustos’ta başlayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafınca son dakika bir izahat yapılmış oldu. Soylu yapmış olduğu açıklamasında Türkiye’de olağanüstü artış bulunduğunu duyurdu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerli ve ulusal pasaportların 25 Ağustos tarihinde başlayacağını deklare etti. Bakan bununla beraber açıklamasının devamında Türkiye’de geçişlik talebinde olağanüstü bir artışın görüldüğünü söylemiş oldu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmaların tamamlandığı anlatılarak, “Yerli ve milli pasaportumuzun 25 Ağustos itibarıyla üretimine başlanacaktır. Yerli ve milli olmasının yanında holografik şerit, hayalet resim, harflerle oluşturulan portre fotoğraf, metamorfik desen gibi birçok özellikle de dünyanın en güvenli pasaportu olma özelliğine sahip olacaktır.” bilgisi verildi.

DİĞER ÜLKELERDE SÜRE ALTI AYI GEÇİYOR

Pandemi kısıtlamaları sonrasında oluşan internasyonal gezi gereksinimleri sonucunda dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de geçişlik talebinde olağanüstü artış görüldüğü belirtilen paylaşımda, şunlar ifade edildi:

“Küresel ölçekli tedarik zincirinin bozulması nedeniyle pasaport üretiminde kullanılan çip ve diğer malzemelerin temininde tüm dünyada sorunlar yaşanmaktadır. Uluslararası basında yer alan haberlere göre, ABD, Fransa, Avustralya, İngiltere, İsrail, Norveç ve Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere pasaport temininde sorunlar yaşandığı ve buna bağlı olarak pasaport randevusu ve pasaport teslim sürelerinin uzadığı, bazı ülkelerde bu sürenin altı ayı geçtiği görülmüştür.”

7 AYDA 1 MİLYON 360 BİN PASAPORT DÜZENLENDİ

Dünyad yaşanmış olan bu krize karşın umumi (bordo) geçişlik taleplerinin 30, hususi (yeşil) geçişlik taleplerinin de en fazla 60 gün içinde karşılandığının belirtildiği paylaşımda, “Acil pasaport talepleri ise vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ivedilikle karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla 889 bin 855, 2022 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla da yüzde 65 artışla 1 milyon 360 bin 653 pasaport düzenlenmiştir. Ancak bu yıl içinde pasaport alan kişilerden yüzde 58’inin yurt dışına çıkış yapmadığı tespit edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

HUSUSİ PASAPORTLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ UZATILDI

Paylaşımda, hususi pasaportların (yeşil) kullanım süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarıldığı belirtilerek, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce bugün itibarıyla 76 milyon 842 bin kimlik kartı, 8 milyon 811 pasaport, 17 milyon 343 bin sürücü belgesi, 41 bin özel güvenlik kimlik kartı ve 30 bin fahri trafik müfettiş kartı basılarak ülkemizin en uzak noktasındaki vatandaşımıza en geç 3 gün içinde teslim edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

HARÇ BEDELLERİNE YÖNELİK HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Pasaport, ruhsat ve öteki kıymetli kağıtların harç miktarlarını belirleme yetkisinin Hazine ve Maliye Bakanlığına ilişik olduğuna işaret edilen paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“Yılbaşında belirlenecek olan pasaport harçlarını, 4 ay öncesinden Halk TV ve Karar gibi yayın organlarınca fahiş tahminlerde bulunarak manipülasyon yapılmak ve vatandaşlarımızı gereksiz yere paniğe sevk ederek başvurularda yoğunluk oluşturulmak istenmektedir. Manipülatif amaçlı bu tür ciddiyetten ve toplumsal sorumluluktan uzak haberlere itibar edilmemelidir.” (

(*25*)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri