Genel

Bakanlık duyurdu: Berber ve kuaförlerle ilgili flaş kapatma kararı! Ekim’den itibaren 1 gün..

Editörün SeçtikleriGündem

Bakanlık duyurdu: Berber ve kuaförlerle ilgili flaş kapatma sonucu! Ekim’den itibaren 1 gün..

Gelen bir son dakika haberine bakılırsa Ticaret Bakanlığı tarafınca flaş bir karar alındı. Bakanlık yapmış olduğu açıklamasında berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada 1 gün süresince kapalı olmasına karar verdi. İşletmelerin hangi gün kapalı olacağına ise valilikler karar verecek. Karar 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacak. Detaylar haberimizde

Ticaret Bakanlığı berber, kuaför ve güzellik salonlarının izin günlerine el attı. Alınan karara bakılırsa valiliklerin belirledikleri günlerde işletmeler 1 gün süresince kapalı olacak.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Bakanlık herkesi yakından ilgilendiren mevzuya ilişkin yazılı bir izahat yapmış oldu. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“Ticaret Bakanlığı, esnaf ve tacirlerimizin yıllardır süregelen ve ekonomik boyutlarının yanı sıra psikolojik ve sosyolojik boyutları da bulunan önemli sorunlarını Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanundan aldığı yetkilerle çözmeye devam ediyor.

Yaptığı düzenleme ve aldığı kararlarla sağlıklı, güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomik ve toplumsal yapının oluşturulması yolunda önemli adımlar atan Ticaret Bakanlığı, yine yıllardır kamuoyu gündemini işgal eden ve bir türlü çözüm bulunamayan “berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması” meselesini de çözüme kavuşturdu.

Bakanlık, ülke genelinde 122 meslek odasını ve ortalama 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üstüne, esnaf ve tacirlerimizin tamamını temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) uygun görüşlerini de alarak 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak suretiyle, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldı.

Ticaret Bakanlığının, İçişleri Bakanlığı vesilesiyle 81 il Valiliğine gönderilmiş olduğu karara bakılırsa; berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günü kapalı olacağı, sektör temsilcisi meslek müesseselerinin görüşleri alınmak suretiyle, her ilin kendi dinamikleri içinde Valiler tarafınca belirlenecek. Berber, kuaför ve güzellik salonlarının aynı gün kapanması mecburi olmayıp Valilerce bu üç grup için ayrı ayrı kapanma günleri belirlenebilecek.

İşletmelerin iş hacimlerinin haftanın değişik günlerinde yoğunlaşabileceği, tüketici tercih ve davranış kalıplarında farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak berber, kuaför ve güzellik salonlarının hangi gün kapatılacağı hususunda Bakanlıkça bir dayatmaya gidilmemiş, meslek müesseselerinin ve il idarelerinin gerek mahalli dinamikleri gerekse meslek mensuplarının profillerini değerlendirerek kapanma gününün belirlenmesine katkı vermeleri sağlanmıştır.

Ticaret Bakanlığının, karar alma sürecinde sektör temsilcilerine ve il idarelerine eşit katılım ve söz hakkı tanıyan ve bu yüzden demokrasi kültürünün ticari dünyadaki tezahürü olarak nitelendirilebilecek sonucu ile berber, kuaför ve güzellik salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkân tanınmış; bu sayede zihin ve gövde sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların kuvvetlenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Ayrıca, kapatma sonucu herhangi bir fark gözetilmeksizin tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacağından haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramaları da izin verilmemiştir”

(*1*)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri