Güncel

Batman’da Görülmesi Gereken Doğal Turistik ve Tarihi Alanlar ve Mekanlar Listesi

Batman Kent Tanıtımı 

Batman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer verilmiştir. Bir sürü tarihe tanıklık ve ev sahipliği etmiş bu şehrimizde halen içindeki zamanı koruyarak bizlere o çağları yaşatmaktadır. Dicle nehrinin kıyısında bulunan ve topraklardaki tarih ile iç içe olan bir şehirdir.

Batman’a ilk yerleşim elde eden uygarlık Sümerlerdir. Bundan dolayı Sümerlilere ilişkin kalıntılar oldukça karşımıza çıkmaktadır. Antik kentleri ile bini aşkın mağaralarıyla tarih dokulu anıtlarıyla tam bir zamanı görseldir. Sümerlerin zamanında iluh tepesine yerleşim kurmuş oldukları Ancak bu tepe’nin bataklık olduğundan şehrin zaman içinde yer altına çöktüğü söylentileri vardır. Öte taraftan iluh tepesi meydana getirilen araştırmalar sonucunda naturel bir tepe olmadığı suni bir tepe olduğu da kanıtlanmıştır. Bundan dolayı Batman adını Batan şehirden almış olacağı düşünülmektedir. Batman şehrinde birçok dini inanç da görülmektedir.

Batman’ın Gezilmesi Gereken Yerleri

Bu inançların içinde Müslüman, Ortodoks, Katolik ve Yezidi inançları benzer biçimde dini inançlar bulunmaktadır. Batman iklimi de Güneydoğu Anadolu’da olduğundan genel olarak uzak bir Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Kışları kimi zaman sert ve soğuk geçmektedir. Batman’ın öteki bir özelliği ise Beşiri ve Batman ovası bolca otluk olup iç Anadolu’dan ve Doğu Anadolu’dan büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği göçü almaktadır. Bu da Batman ekonomisine ayrı bir katkı sağlar.

Yazları oldukça sıcak geçer sadece yazları yağmurda sık olmasa da kimi zaman şiddetli yağışlar görülmektedir. Batman’ın kendine özgü bir yiyecek kültürü de bulunmaktadır. Genelde etli yiyecek türlerini benimseyen bu şehirin kavurma ve kebap mevzusunda oldukça iyilerdir. Peki Batman’da gezilecek bölgeler nerelerdir? 

Batman Gezilecek Yerler Listesi

  • Hasankeyf kalesi
  • Hasankeyf yol geçen hanı
  • Batman Müzesi
  • Hallan çemi höyüğü
  • Zeynel bey kümbeti
  • Mor kiryakus manastırı
  • Mor Aha manastırı

Gibi bir sürü güzelliği ve zamanı dokuyu bünyesinde bulunduran Batman yerli ve yabancı turistler için gidilebilecek ve keşfedilecek güzel bir şehirdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri