Memur ve Personel Alımı

Benzin motorin ve LPG fiyatlarının en eski haline döndürecek çözüm açıklandı! İran petrolü devreye giriyor: Ama nasıl?

Mazot maliyetlerine gelen peş peşe zamların peşinden uzmanlardan ehemmiyetli açıklamalar gelmeye başladı. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarında mazot maliyetleri için herkesi korkuturken meydana getirilen ihtarda şu ifadelere yer verildi:

KORKUTAN IHTAR

“Petrolde mesele arz değil, talep meselesi. Rus petrolüne seçenek bulunamaz ve cenk uzarsa petrolde daha da fenası bakılabilir”

Rusya-Ukrayna savaşı, petrol maliyetlerini son senelerin azami seviyesine çıkardı.
Yaşanan gelişmeler Türkiye’de de pompa maliyetlerine direkt yansıyor. İstanbul’da mazotun litresi 19,77 TL’ye, benzinin ise 18,68 TL’ye tırmandı.

DİPLOMATİK ÇÖZÜMLER

Mevzu ile ilgili olarak Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan yaşanmış olan bu anormal gidişat hakkında ehemmiyetli açıklamalarda bulunmuş oldu. Erkan açıklamalarında diplomatik çözümlerin maliyetlerin ateşini düşürebileceğini belirtti ve şöyleki devam etti:

“Küresel petrol maliyetleri 2014 senesinden bu yana azami seviyelerini deniyor.
Savaşın seyri maliyetlerin güzergahını tanımlayacak. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar finans sistemi ile sınırı olan kalsa da, enerji tarafında da yeni gelişmeler yaşanabilir. Brent petrol maliyeti, bundan sonrasında Rusya’nın tavrına nazaran maliyetlenecek. Şu an için iktisat yada arz değil, talep problemi kaygı oluşturuyor. Maliyetlerin daha önceki seviyesine erişmesi için AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin biriki satışı, LNG yada seçenek ikame yolları bulunması, İran’ın devreye girmesi şeklinde gidişatlar masada.
Bunun yanı sıra AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli yatırım bankası JPMorgan; Rusya kaynaklı talep sorunlarının devam etmesi vaziyetinde Brent petrol maliyetinin yıl sonunda 185 dolara çıkabileceğini altını çizdi.

İRAN PETROLÜ FİYATLARI DÜŞÜREBİLİR

Petrolde talep kaygıları terfi etti. Bu gidişat, İran petrolüne yönelik yaptırımların kaldırılarak gene piyasaya sunulması ve maliyetlerin bu yolla düşürülmesi seçeneğini kuvvetlendirdi. Mevzu ile ilgili olarak Viyana’da devam eden nükleer röportajlarda, tarafların bu mevzuda uyuşmaya yakın olduğu anlatılarak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI yönetimi de bu mevzuda yeşil ışık yaktığı belirtilerek İran; bundan önceki yıl günlük averaj 2,4 milyon varil petrol üretimiyle kendi grubunda beşinci sırada yer almış olduğu paylaşıldı.
Aşırıdan üretilecek 1,3 milyon varillik talebin de dünyanın gereksinimine sunulabileceği belirtiliyor. Günlük takribî 27 milyon varillik kotayı doldurması ihtiyaç duyulan OPEC+ grubunun petrol üretimi, teknik problemler ve bazı kapasite engellemeleri sebebiyle düşük seviyelerde kaldı. Toplam üretim açığı, geçen senenin başından bu yana günlük averaj 800 bin varile erişti. İran’ın bu açığı aşırısıyla kapatabileceği öngörülüyor. İran Petrol Bakanı Cevad Uci, perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ülkesinin petrol üretimini en kısa vakitte artırmaya hazır bulunduğunu deklare etti.
Rusya, kendisine verilen 11,3 milyon varil hedefinin arkasında kaldı.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri