Eğitim

Bir Gençlik Masalı – Jean Webster Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Gençlik Masalı – Jean Webster Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Gençlik Masalı kimin eseri? Bir Gençlik Masalı kitabının yazarı kimdir? Bir Gençlik Masalı konusu ve anafikri nedir? Bir Gençlik Masalı kitabı ne konu alıyor? Bir Gençlik Masalı PDF indirme linki var mı? Bir Gençlik Masalı kitabının yazarı Jean Webster kimdir? İşte Bir Gençlik Masalı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Jean Webster

Çevirmen: Sinan Ezber

Orijinal Adı: Daddy-Long-Legs

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İSBN: 9789944888394

Sayfa Sayısı: 184


Bir Gençlik Masalı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Kimsesizler yurdunda yaşayan ve bir türlü bir aile edinemeyen Jerusha Abbott’ın şansı liseyi bitirdiği gün açılır. Kimliğini gizleyen varlıklı bir iyiliksever, bu akıllı kıza üniversite eğitimi alması için burs verir. Bu iyi niyetli kişiyi gece karanlığında, uzaktan gören Jerusha, onu uzun bacaklarından dolayı bir örümcek eşeysel olan Uzun Bacaklı Dede’ye benzetir. Gizemli iyiliksever, genç kızın her ay ona bir mektup yollamasını koşul koşar. Kitap, genç kızın kimliğini bilmediği, hatta yüzünü bile görmediği vasisine yazdığı tatlı ve candan mektuplarla sürüp gider… ta ki genç kız… Hayır! Hayır! Sonunu kitabından okuyun daha iyi…

Meşhur Amerikalı romancı ve kısa öykü yazarı Jean Webster’ın 1912 senesinde yazdığı Bir Gençlik Masalı sessiz beyazperde zamanından bugüne dek onlarca kere filme çekilmiş ve müzikal oyun şeklinde sahnelenmiştir.


Bir Gençlik Masalı Alıntıları – Sözleri

 • Hayat, elimden geldiğince ustalıkla ve kurallarına uygun bir şekilde oynamak zorunda olduğum bir oyunmuş benzer biçimde davranacağım.
  Eğer oyunu kaybedersem omuzlarımı silkip güleceğim – tıpkı kazandığımda yapacağım benzer biçimde.
 • Düşmanının artık giymek istemediği elbiseleri giymek insana oldukca dokunuyor.
 • Okulda yardım kutularından çıkmış o iğrenç elbiselerle görünmekten iyi mi korktuğumu bilemezsiniz. Sınıfa girdiğimde üzerimdeki elbiselerin ilk sahibi olan kızın yanına oturtulacağımdan ve onun bu durumu kıkırdayarak diğerlerine fısıldayacağından kesinlikle emindim. Düşmanının artık giymek istemediği elbiseleri giymek insana oldukca dokunuyor. Yaşamımın geri kalanında ipek elbiseler giyecek olacağımı bilsem de bu yaranın yok olacağını asla sanmıyorum.
 • “Bir gün, uzak gelecekte bigün, birimizden biri ötekinden ayrılmak zorunda duracak, biliyorum; fakat en azından o vakit ulaştığında yaşanmış mutluluklarımız, bizimle beraber yaşayacak anılarımız olacak.”
 • Büyüyünce oldukca büyük bir yazar değil de, mütevazı bir kız olursam büyük bir düş kırıklığına uğrar mısınız dedeciğim?
 • İnsan geçmişte haiz olmadığı bir şeyi asla özlemez
 • Bu sabahleyin aynaya baktığımda yüzümde daha ilkin asla görmediğim yeni bir gamze buldum. Bu oldukca acayip. Sizce nerden gelmiş olabilir?
 • Bazı insanoğlu yaşamıyor ; yalnızca yarışıyor. Uzakta,’,ufukta gördükleri bir amaca ulaşmaya çalışıyorlar ve güneşin altında terler içinde koşmaya çalışırken , nefes soluğa bir halde ona koşmaya çalışırken ,içinden geçtikleri kırların güzelliğini ve dinginliğini kaçırıyorlar. Akılları başlarına geldiğindeyse, kendilerini yaşlanmış ve yıpranmış buluyorlar.


Bir Gençlik Masalı İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Bir Gençlik Masalı: Fazlaca hoşunuza gidecek, sıkılmadan ve bir çırpıda bitirmek bile isteyebileceğiniz değişik kendine özgü bir yaratı. Ayrıca okurken ne kadar dikkatli olduğunuzu anlayabilmenize imkân veren bir yaratı. Okuyunca dikkatli olmak konusunu anlayacaksınız bundan dolayı bu sizinle ilgili. (qtqkqn)

Ilk kere orta okul yillarimda okumustum bu kitabi. Okudugum donem kitaba resmen asik olmustum:) Hala daha kutuphanemde duruyor. Yillar icinde 5- 6 kez daha okudum. Ilk okudugum tadi vermese de o yillari hatirlattigi icin hala en sevdigim kitaplarimdan biridir. (IRMAKK70)

Bir bahar günü okuduğum bu kitabından fazlaca etkilenmiştim. benim de bir UZUN BACAKLI DEDE’m olmasını arzu ederdim. açıkçası okunduktan sonrasında aşık olmak isteyeceğiniz bir kitap… (AYŞE BETÜL)


Bir Gençlik Masalı PDF indirme linki var mı?


Jean Webster – Bir Gençlik Masalı kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Bir Gençlik Masalı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Jean Webster Kimdir?

Büyük Amerikan yazarı Mark Twain’in ikinci kuşaktan yeğeni olarak 24 Temmuz 1876′da New York’ta dünyaya geldi. Asıl adı Jane Chandler. Vassar Koleji’nden 19o1′de mezun olana dek Poughkeepsie Sunday Courier’de haftalık köşe yazıları yazdı. İlk öykü kitabını 1903′te When Patty Went to College adıyla yayımladı. Bunu, İtalya gezisinden sonrasında yazdığı The Wheat Princess (1905) ile Jerry, Junior (1907) izledi. Diğer öykü kitapları içinde Much Ado About Peter (1909) ile Just Patty (1911) sayılabilir. En oldukca malum ve büyük beğeniyle karşılanan iki yapıtı ise Daddy-Long-Legs (1912; Uzun Bacaklı Baba) ile Dear Enemy (1915; Sevgili Düşmanım) oldu. Yetimhanelerin iyileştirilmesi mevzusunda uyarıcı bir işlev gören her iki kitap da senelerce oldukca satanlar listesinin başlangıcında kaldı. Webster, bir kız evladı dünyaya getirdiğinin ertesi günü, 11 Haziran 1916′ da, daha kırk yaşını doldurmamışken, New York’ta öldü.


Jean Webster Kitapları – Eserleri

 • Bir Gençlik Masalı
 • Uzun Bacaklı Baba
 • Örümcek Dede
 • Sevgili Düşmanım
 • Bir Gençlik Masalı
 • Leylek Dede


Jean Webster Alıntıları – Sözleri

 • Büyüyünce oldukca büyük bir yazar değil de, mütevazı bir kız olursam büyük bir düş kırıklığına uğrar mısınız dedeciğim? (Bir Gençlik Masalı)
 • Hayat, elimden geldiğince ustalıkla ve kurallarına uygun bir şekilde oynamak zorunda olduğum bir oyunmuş benzer biçimde davranacağım.
  Eğer oyunu kaybedersem omuzlarımı silkip güleceğim – tıpkı kazandığımda yapacağım benzer biçimde. (Bir Gençlik Masalı)
 • “İnsan bir şeye alışmış olduğu vakit ve o şey artık olmadığında, ardında dev gibi bir boşluk ve acıya benzer bir his bırakıyor.” (Uzun Bacaklı Baba)
 • Bu dünyada pek oldukca ruhun şifa bulmaya ihtiyacı var . (Sevgili Düşmanım)
 • İnsanın devamlı yanı başlangıcında olacak bir aileden yoksun olması ne korkulu bir duygu! (Sevgili Düşmanım)
 • Büyük sevinçler oldukca mühim değil, ufak şeylerle oldukca mutlu olmalısın. Mutluluğun gerçek sırrını keşfettim, o da bugünü yaşamak, geçmişten pişmanlık duymamak, geleceğe umutla bakmamak, anı en iyi şekilde değerlendirmekdir. Bundan sonrasında sevdiğim işi yapmak ve hayatımın her saniyesinden keyif almak isterim. Mutlu olduğumda mutlu olduğumun bilincinde olmak isterim (Uzun Bacaklı Baba)
 • İnsan geçmişte haiz olmadığı bir şeyi asla özlemez (Bir Gençlik Masalı)
 • Bazı insanoğlu yaşamıyor ; yalnızca yarışıyor. Uzakta,’,ufukta gördükleri bir amaca ulaşmaya çalışıyorlar ve güneşin altında terler içinde koşmaya çalışırken , nefes soluğa bir halde ona koşmaya çalışırken ,içinden geçtikleri kırların güzelliğini ve dinginliğini kaçırıyorlar. Akılları başlarına geldiğindeyse, kendilerini yaşlanmış ve yıpranmış buluyorlar. (Bir Gençlik Masalı)
 • “It isn’t the big troubles in life that require character. Anybody can rise to a crisis and face a crushing tragedy with courage, but to meet the petty hazards of the day with a laugh—I really think that requires spirit.”
  Daddy-Long-Legs (Uzun Bacaklı Baba)
 • Bu kere hayal kurmuyorum, Dedeciğim! Hem ben artık, hayallerle değil, gerçeklerle yaşayan, gerçekleri gören bir insanım. Ayrıca, bir şeyi oldukca fazla isteyen ve onun üstünde büyük bir azimle, yeteri derecede çalışan bir kimse, sonunda kesinlikle başarıya ulaşmış olur. (Örümcek Dede)
 • “… and I miss him, and miss him, and miss him. The whole world seems empty and aching. I hate the moonlight because it’s beautiful and he isn’t here to see it with me.” (Uzun Bacaklı Baba)
 • Bu sabahleyin aynaya baktığımda yüzümde daha ilkin asla görmediğim yeni bir gamze buldum. Bu oldukca acayip. Sizce nerden gelmiş olabilir? (Bir Gençlik Masalı)
 • “I’ve discovered the true secret of happiness, Daddy, and that is to live in the now. Not to be for ever regretting the past, or anticipating the future; but to get the most that you can out of this very instant.” (Uzun Bacaklı Baba)
 • “Most people don’t live; they just race. They are trying to reach some goal far away on the horizon, and in the heat of the going they get so breathless and panting that they lose all sight of the beautiful, tranquil country they are passing through; and then the first thing they know, they are old and worn out, and it doesn’t make any difference whether they’ve reached the goal or not.” (Uzun Bacaklı Baba)
 • Okulda yardım kutularından çıkmış o iğrenç elbiselerle görünmekten iyi mi korktuğumu bilemezsiniz. Sınıfa girdiğimde üzerimdeki elbiselerin ilk sahibi olan kızın yanına oturtulacağımdan ve onun bu durumu kıkırdayarak diğerlerine fısıldayacağından kesinlikle emindim. Düşmanının artık giymek istemediği elbiseleri giymek insana oldukca dokunuyor. Yaşamımın geri kalanında ipek elbiseler giyecek olacağımı bilsem de bu yaranın yok olacağını asla sanmıyorum. (Bir Gençlik Masalı)
 • Hiçbir ayrıntıyı unutmamak kaydıyla hayatınızın öyküsünü okuyabileceğinizi bir düşünün , her şeyi bilen biri tarafınca kusursuzca yazılmış bir öykü. (Uzun Bacaklı Baba)
 • Gecikmiş yaşamların yolu oldukça sarptır. (Sevgili Düşmanım)
 • “When you get accustomed to people or places or ways of living, and then have them snatched away, it does leave an awfully empty, gnawing sort of sensation.”
  Daddy-Long-Legs (Uzun Bacaklı Baba)
 • “One doesn’t miss what one has never had; but it’s awfully hard going without things after one has commenced thinking they are his—hers by natural right. ” (Uzun Bacaklı Baba)
 • “If you just want a thing hard enough and keep on trying, you do get it in the end.” (Uzun Bacaklı Baba)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Elektronik Nargile smm panel
canlı bahis siteleri canlı casino siteleri bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler madridbet meritking kingroyal madridbet yeni giriş kingroyal giriş