Eğitim

Bir Nefeste Dünya Tarihi – Emma Marriott Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Nefeste Dünya Tarihi – Emma Marriott Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Nefeste Dünya Tarihi kimin eseri? Bir Nefeste Dünya Tarihi kitabının yazarı kimdir? Bir Nefeste Dünya Tarihi konusu ve anafikri nedir? Bir Nefeste Dünya Tarihi kitabı ne konu alıyor? Bir Nefeste Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı? Bir Nefeste Dünya Tarihi kitabının yazarı Emma Marriott kimdir? İşte Bir Nefeste Dünya Tarihi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Emma Marriott

Çevirmen: Egemen Yılgür

Orijinal Adı: The History of the World in Bite-Sized Chunks

Yayın Evi: Maya Kitap

İSBN: 9786055675844

Sayfa Sayısı: 208


Bir Nefeste Dünya Tarihi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

M.Ö. 3500’den 1945’e kadar kronolojik olarak düzenlenmiş; Avrupa, Kuzey ve Cenup Amerika, Okyanusya, Ortadoğu ve Orta Asya olarak bölgelere nazaran ayrılmış, bir nefeste okuyacağınız bir dünya zamanı kitabı.Farkında olsak da olmasak da, yaşadığımız dünya, tarihimiz tarafınca şekillendirilmiştir. Tarih, aynı anda ortak insanlığın hem bir kaydı hem de bütünlüğünü elde eden bir bağdır.

Bu kitap, antik medeniyetlerden II. Dünya Savaşı’na kadar yaşanmış büyük tarihsel vakalar hakkında düşünce sahibi olmamız için ihtiyaç duyulan temel detayları içeren bir rehber. Büyük İskender’in imparatorluğu, Arap halifelerinin yükselişi ya da Çin’deki Tang Hanedanlığı, hanımefendilerin özgürleşmesi, komünizm ve faşizmin yükseliş ve düşüşleriyle ilgileniyor olabilirsiniz. Tüm bu mevzular ve daha fazlası hakkında son aşama mühim detayları bu kitapta bulabileceksiniz.Kısa, kolay okunması mümkün, mütevazi ve güvenilir bir kaynak olan bu yaratı, bugünkü dünyanın niçin şimdiki şeklinde bulunduğunu anlamamızı mümkün kılacak eleştiri ipuçlarını ortaya koyuyor.

(Tanıtım Bülteninden)


Bir Nefeste Dünya Tarihi Alıntıları – Sözleri

 • Mezopotamya, Yunanca “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir.
 • Kimi tarihçiler 30 milyon civarında insanoğlunun Moğolların elinde öldüklerine (yıl 1280 civarı !!) inanmaktadır. Bu dönemde Çin’in nüfusu yarı yarıya düşmüştür. İran platosu, nüfusunun dörtte üçünü yitirmiştir.
 • Dicle ve Fırat nehirleri içinde yaşayan Mezopotamya, Yunancada “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir.
 • Atinalılar, mahalli toprak sahiplerinin zalim yönetiminden kaçınmak için dünyanın ilk demokrasisini kurdular (Demokrasi Yunanca “halk yönetimi” anlamına gelen Demokratia kelimesinden türemiştir). Demokraside tüm vatandaşlar eşit haklara sahipti (Sokak hanımefendileri, köleler, çocuklar ve yabancılar hariç). Şunu hatırlatmakta yarar var; söz konusu haklara haiz olmayan halkın oranı yüzde 85 ile 90’a karşılık etmektedir.
 • Mezopotamya, Yunancada “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir.
 • M.Ö. 1046 yilinda, Zhou Krallığı’nin yöneticileri Shang Kralliğı’ni ele gecirdi. Bu hanedanlik yaklasik 800 yil ayakta kalacakti (Çin tarihinin en uzun ömurlu hanedanligidir).
 • Tarihçi J. M. Roberts’ın söylediği şeklinde: “Eski tarih, yaşamlarımızı ve düşüncelerimizi etkilemeye devam etmektedir.”
 • Cenup Asya’nın ilk uygarlığı olarak, gelişimini İndus Vadisi’nin bereketine borçluydu.
  İndus yerleşimleri bununla beraber periyodunun en ileri sulama kanallarına ve su tesisatı sistemlerine haizdir.
 • Çin’de ilk uygarlık biçimi Xia Hanedanlığı döneminde ortaya çıkmıştır.
  Shang halkı hayvanların kemiklerini ya da kabuklarını ısıtarak geleceği tahmin etmeye çalışıyorlardı. Bunlara kehanet kemiği denirdi. Bu kemik ve kabukların üstüne işlenmiş olan yazılar Çin yazısının malum en eski kayıtlarıdır.
  Çin tarihinin en uzun ömürlü hanedanlığıdır.
  Söz konusu feodal yapı Avrupa’da ortaya çıkışından bin yıl ilkin Çin’de ortaya çıkmıştı. Zhou Hanedanlığı döneminde, çarpım tabloları geliştirildi. Demir işleme ve tarımsal üretim alanında gelişmeler oldu. Konfüçyusçuluğun Beş Klasiği bu zamanda derlendi. Bu eserler ondan sonra yüzyıllar süresince Çinli bilginlerin temel metinlerinden olacaktı.
 • Hannibal Roma’yı yenik edemedi. Aksine III. Pön Savaşı’nın (m.ö. 146) sonunda Kartaca Romalılar tarafınca yok edildi. Bölgede yaşayan 200.000 şahıs katledildi. Toplam 50.000 şahıs köle olarak satıldı. Kartaca ondan sonra bir Roma şehri olarak tekrardan kuruldu ve Hıristiyanlığın mühim merkezlerinden biri oldu. Kent 533 senesinde Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi. 705 senesinde Araplar tarafınca yıkıldı ve Kartaca’nin yerini Tunus aldı.


Bir Nefeste Dünya Tarihi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Dünya Tarihi: İnsanlığın varoluşundan itibaren kurduğu devletlerden, yıkılanlara, uzak tarihten yakın tarihe kadar yaşanmış olan herşeyi bir film şeridi şeklinde özetleyen bir tarih kitabıdır. (Aydın kılıç)

~52° | Bir Nefeste Dünya Tarihi: Merhaba.
Maya Kitap Yayınları’nın merak ettiğim bir dizisine de bu kitapla bir giriş yapmış oldum: Bir Nefeste Dizisi. İçerik 6 kısımdan oluşuyor:
1. İlk İmparatorluk ve Medeniyetler (M.Ö. 3500-800)
2. Antik Dünya (M.Ö. 800 – M.S. 450)
3. Orta Çağ (450-1066)
4. Değişen Dünya (1050-1700)
5. Devrim ve Avrupa Emperyalizmi (1700-1900)
6. Yeni Bir Dünya Düzeni (1900-1945)
Her bir kısım coğrafi bölgelere nazaran inceleniyor. Mesela ilkin ”Orta Doğu ve Afrika” inceleniyor. Bu coğrafi bölgelerde hangi medeniyetlerin kurulduğu ve bu medeniyetlerin kendilerini tanımlayıcı ne şeklinde özellikleri barındırdıkları anlatılıyor. Daha sonrasında da öteki coğrafi bölgelere geçiliyor. Sümerlerden Avustralya ve Yeni Zelanda hâkimiyetlerinin kuruluşuna kadarki binlerce yıl yazar/i10242 tarafınca oldukça kullanışlı bir halde anlatılmış. Bu kitaptaki en leziz kısmınsa bilhassa coğrafi keşiflerin yoğunluk kazanmaya başladığı 1600’lü seneler ve sonrası bulunduğunu düşünüyorum. Daha ilkin tarih okuması yapmayan biri bu kitapta, dünyayı etkileyen temel vakaları bir özet şeklinde alabilir ve böylece hangi mevzu üstüne yoğunlaşmak istediğine de karar verebilir. Bu dizideki öteki kitapları da ilerleyen günlerde okumak isterim.
Keyifli okumalar! (Kaan Ata Önder)


Bir Nefeste Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı?


Emma Marriott – Bir Nefeste Dünya Tarihi kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Bir Nefeste Dünya Tarihi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Emma Marriott Kimdir?

Emma Marriott bir yazar ve editördür. Warwick Üniversitesi’nden çağdaş tarih mezuniyet belgesi alan Emma, ​​yayıncılık kariyerine Pan Macmillan için kurum içi editör olarak emek harcayarak başladı. Orada popüler tarih ve biyografiden eğlence, yaşam seçimi ve film kitaplarına kadar çeşitli kurgusal olmayan kitapları yönetti.

O zamandan beri, büyük yayıncılar için bir çok popüler tarih ve eğlence başlıkları olan ondan fazla kurgu olmayan kitap yazmaya devam etti. Ayrıca mühim adlar için hayalet tarafınca yazılmış kitapları var. En son yayınları, Downton Abbey: The Official Companion (Başlık 2019) ve Yaşasın Kraliçeler (HarperCollins 2019).

Uganda’da doğan Emma Londra’nın merkezinde büyüdü ve halen kocası ve üç çocuğuyla Bedfordshire’da yaşıyor. Çalışmalarının yanı sıra çeşitli mahalli müzik ve edebiyat etkinliklerinde de destek oluyor.


Emma Marriott Kitapları – Eserleri

 • Bir Nefeste Dünya Tarihi
 • Hatalı Tarih
 • Sayılarla Dünya Tarihi


Emma Marriott Alıntıları – Sözleri

 • Atinalılar, mahalli toprak sahiplerinin zalim yönetiminden kaçınmak için dünyanın ilk demokrasisini kurdular (Demokrasi Yunanca “halk yönetimi” anlamına gelen Demokratia kelimesinden türemiştir). Demokraside tüm vatandaşlar eşit haklara sahipti (Sokak hanımefendileri, köleler, çocuklar ve yabancılar hariç). Şunu hatırlatmakta yarar var; söz konusu haklara haiz olmayan halkın oranı yüzde 85 ile 90’a karşılık etmektedir. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • İmparator Qianlong’un destek vermekten hoşlanılmış olduğu uzun yazınsal metinlerden biri de adı “Dört Servet Kitabı” anlamına gelen
  Sikuquanshu idi. 36.275 el yazması ciltten oluşan bu eserin büyük bir kısmı hanedanlığın başarısına ve Qianlong’un
  tahtının refahına adanmıştı. Sikuquanshu 5.000 senelik Çin tarihinin temel metinlerini ve “Dört Servet” olarak adlandırılan dört geleneksel yazınsal türü (eski dil, tarih, felsefe ve edebiyat) bir araya getiren ansiklopedik bir derlemedir. Çin tarihini özetleyen en geniş kitap koleksiyonu olan
  Sikuquanshu’yu incelemek, sıralamak ve 7 kopyasını çıkarmak için tam 3.800 şahıs 1772’den başlayarak 15 yıl çalışmıştır. 800 milyon kelimeyle insanlık tarihinin en uzun antolojisi olan yaratı, bu unvanını bir tek son süreçte 2,6 milyar kelime içeren İngilizce Vikipedi’ye kaptırmıştır. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • 15. ve 16. yüzyıllarda Çinli bürokratların imparatorluk hizmetine alım sınavlarını geçmek için imkânsızı başararak 431.286 karakteri ezberlemeleri gerekmekteydi. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • Sadece İngiltere’nin Afrika nüfusunun %30’unu içinde barındıran 1.036 hektarlık bir alanı elinde tuttuğu 1900 senesinde, Avrupalı devletlerin Afrika’da haiz olduğu araziler ortalama 2.500 hektara ulaşmıştı. Bu da dünyadaki kara parçasının 1/5’ine denk geliyordu. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • Çin’de ilk uygarlık biçimi Xia Hanedanlığı döneminde ortaya çıkmıştır.
  Shang halkı hayvanların kemiklerini ya da kabuklarını ısıtarak geleceği tahmin etmeye çalışıyorlardı. Bunlara kehanet kemiği denirdi. Bu kemik ve kabukların üstüne işlenmiş olan yazılar Çin yazısının malum en eski kayıtlarıdır.
  Çin tarihinin en uzun ömürlü hanedanlığıdır.
  Söz konusu feodal yapı Avrupa’da ortaya çıkışından bin yıl ilkin Çin’de ortaya çıkmıştı. Zhou Hanedanlığı döneminde, çarpım tabloları geliştirildi. Demir işleme ve tarımsal üretim alanında gelişmeler oldu. Konfüçyusçuluğun Beş Klasiği bu zamanda derlendi. Bu eserler ondan sonra yüzyıllar süresince Çinli bilginlerin temel metinlerinden olacaktı. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • M.Ö. 1046 yilinda, Zhou Krallığı’nin yöneticileri Shang Kralliğı’ni ele gecirdi. Bu hanedanlik yaklasik 800 yil ayakta kalacakti (Çin tarihinin en uzun ömurlu hanedanligidir). (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • Mezopotamya, Yunancada “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • Dicle ve Fırat nehirleri içinde yaşayan Mezopotamya, Yunancada “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • Hannibal Roma’yı yenik edemedi. Aksine III. Pön Savaşı’nın (m.ö. 146) sonunda Kartaca Romalılar tarafınca yok edildi. Bölgede yaşayan 200.000 şahıs katledildi. Toplam 50.000 şahıs köle olarak satıldı. Kartaca ondan sonra bir Roma şehri olarak tekrardan kuruldu ve Hıristiyanlığın mühim merkezlerinden biri oldu. Kent 533 senesinde Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi. 705 senesinde Araplar tarafınca yıkıldı ve Kartaca’nin yerini Tunus aldı. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • Mezopotamya, Yunanca “iki nehrin arasındaki toprak” anlamına gelir. (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • Yunan felsefeci Aristo’dan öğrendiğimiz kadarıyla hanımefendiler, Sparta’daki toprakların
  %40’ını ellerinde bulundurmaktaydı. Her ne kadar Aristo, Sparta tarihinin adam nüfusun düşüşte olduğu daha geç bir döneminden bahsetse de, bu oran fazlaca fazlaca değerlidir. Şundan dolayı günümüzde bile küresel tahminlere nazaran dünyadaki hanımefendilerin sadece %10’undan azı toprak sahibidir. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • Bugünkü adıyla Tokyo olan Japon şehri Edo’da Mart 1657’de çıkan büyük yangın, efsaneye bakılırsa, büyü yapılmış bir kimonoyu yakmak isteyen bir rahip tarafınca yanlışlıkla çıkarılmıştır. Büyük Meireki Yangını adı verilen facia, Sumida Nehri’ni ve Nihonbashi Kanalı’nı aşarak Fukagawa ve Kyobashi bölgelerine varıp tüm şehri etkilemiştir. Edo’nun %60-%70’ini yok eden bu yangın esnasında sokakları dolduran cesetleri gömmek için toplu mezarlar kazılmıştır. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • Her biri 1282 sayfadan oluşan kitaplar için demir harflerin yerleştirilmesi 6 ayı bulurken, bunların düzenlenmesi ve basılması da 2 yıl almıştır. Neticede baskı için harcanan süre, bir hattatın bitişik ve süslü el yazısıyla İncil’i yazdığı süreyi, şu demek oluyor ki 3 yılı bulmaktaydı. Fakat Gutenberg tam 180 kopya üreteceğini iddia etmişti ve derhal arkasından da bu büyük bahsi yerine
  getirmek için Avrupa genelinde para aramaya koyulmuştur. Kitaplardaki metin devrin el yazısına benzer şekilde örgü
  dokumayı çağrıştıran dikey ve yatay hatlardan oluşacaktı ve müşterilerin alım gücüne nazaran değişen parlak süslemeler basım işlemi bittikten sonrasında kitaba elle eklenecekti. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • “Tarih, asla olmamış olayların,
  orada bulunmayan insanoğlu tarafınca
  anlatıldığı bir yalanlar yığınıdır.”
  George Santayana (Hatalı Tarih)
 • Tarih, asla olmamış olayların, orada bulunmayan insanoğlu tarafınca anlatıldığı bir yalanlar yığınıdır.. (Hatalı Tarih)
 • Tarihçi J. M. Roberts’ın söylediği şeklinde: “Eski tarih, yaşamlarımızı ve düşüncelerimizi etkilemeye devam etmektedir.” (Bir Nefeste Dünya Tarihi)
 • 1881-1914 yılları aralığında Fransız, İngiliz, Alman, Portekizli, İspanyol, Belçikalı ve İtalyanlardan oluşan 7 Avrupa ulusu Afrika’da o denli yaygın işgal, ilhak ve kolonileştirme hareketlerine girişmişti ki I. Dünya Savaşı arifesinde koca kıtada bir tek evvelde Habeşistan olarak malum Etiyopya ve Liberya bağımsız kalabilmişlerdi. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • Roma Katolik Kilisesindeki yozlaşma ve aşırılıklara bir tepki olan Luther’in tezleri, Aziz Petrus Bazilikasının Roma’da devam eden inşaatını finanse etmek için para karşılığında günahlann affedilmesine kabul eden Papa X. Leo’ya karşıdır. (Sayılarla Dünya Tarihi)
 • “Yerliler birbirlerini ‘hoov’ diyerek selamlamadigi şeklinde ‘soliukbenizliler’ yada ‘Büyük Beyaz Baba’ şeklinde kelimeler de Son Mohikan yazari James Fenimore Cooper vb romancilarin uydurmasidir. Benzer sekilde duman araciligiyla ietisim kurduklari da gercek degildir. Kafa derisi yüzmek ise yerliler arasinda cok sik görülmemekteydi ve tam tersine beyaz göcmenler tarafindan baslatilmisti.” (Hatalı Tarih)
 • “… Bu insanoğlu Italya’daki fasist baskidan adaletsizlikten ve zulümden cogu kez haberdar olsalar da, hep ayni seyi tekrarlamislardir: ‘Ama trenler vaktinde geliyor.'” (Hatalı Tarih)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
toptan çakmak
ataşehir escort pendik escort bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler