Eğitim

Bitkilerin En Güzel Tarihi – Jacques Girardon Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bitkilerin En Güzel Tarihi – Jacques Girardon Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bitkilerin En Güzel Tarihi kimin eseri? Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabının yazarı kimdir? Bitkilerin En Güzel Tarihi konusu ve anafikri nedir? Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabı ne konu alıyor? Bitkilerin En Güzel Tarihi PDF indirme linki var mı? Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabının yazarı Jacques Girardon kimdir? İşte Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Marcel Mazoyer

Yazar: Jacques Girardon

Yazar: Jean – Marie Pelt

Yazar: Theodore Monod

Çevirmen: Nedret Tanyolaç Öztokat

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İSBN: 9789754584011

Sayfa Sayısı: 158


Bitkilerin En Güzel Tarihi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

İnsanoğlu tarımı iyi mi ve ne vakit keşfetti?

İlk yetiştirilen bitkiler nedir?

İnsanın en eski atası sakın bir suyosunu olmasın!

Bitkilerin de zekası var mı? Varsa birbirleriyle iyi mi kontakt kuruyorlar? Çiçekli bitkiler, böcek ve hayvanları kendi isteklerine bakılırsa iyi mi yönlendiriyor?

Denizi terk eden yeşil yosunlar sonrasında iyi mi karaya çıktı?

“Altın elma” domates kendi öz vatanı Amerika’yı fethetmek için niçin yüzyıllar süresince bekledi?

Tibet “buddleya”sı mor çiçeklerini açabilmek için hangi güçle asfaltı deliyor?

Geleceğin tarımı iyi mi olacak? Yeni nebat türleri doğacak mı? Balıktan kuşa, böcekten insana dek tüm hayvan formları hayatlarını bitkilere mi borçlu? Özetle hepimiz bitkilerin öyküsünü hakkaten biliyor muyuz? İşte aklınıza gelebilecek pek oldukça probleminin yanıtlarıyla Bitkilerin En Güzel Tarihi elinizde; sırada ise Hayvanların En Güzel Tarihi var.

(Arka Kapak)


Bitkilerin En Güzel Tarihi Alıntıları – Sözleri

 • İnsan elinin değme­diği her toprak parçasını tabiat ananın iyi mi hızla kapladığını, buğdaygillerin en ince yarıklara iyi mi sızdığını, betonu çatlat­tığını görmekten daha hoş ne olabilir?
 • – Ne vakit bir bahçede bir mavi yosun yığını gör­sem, yaşamın kökenini görmüş oluyorum.
  – Üstelik tamamımız mavi yosunların soyundan geliyoruz! Ya da , daha doğrusu ötekilere benzeyen, sadece mutasyona uğ­ramış, ötekilerden farklılaşmış bir mavi yosundan …
  – Fazlaca büyük bir olasılıkla o şekilde.
 • Vikingler Kristof Kolomb’dan oldukça ilkin Amerika’yı ziyaret etmişlerdi; 1000 yıllarında İzlanda’da ve Grönland’da koloni kurmuş, sonrasında da Amerika’ya ayak basmışlardı. Oradan da Atlantik’i geçerek Saint-Laurent civarında karaya çıktılar.
 • Aynı hatayı üst üste yinelemek böceklerle insanların ortak özelliği…
 • Köylü, ne olursa olsun, iyi mi olursa olsun, hep daha fazlasını üretmeye zorlanmadıkça, yaşamın ve yeryüzünün en iyi koruyucusudur.
 • İki milyar yıl süresince bitkisel özellik taşıyan yaşam, günün birinde bir mutant doğurdu; ilkel bir varlıktı; o da ötekiler benzer biçimde tek bir hücreden oluşuyordu, fakat onlardan değişik olarak önüne geleni yiyip yutabilmesini elde eden bir tür ağza, ek olarak hareket edip avlanabilmesine olanak veren bir kamçıya sahipti. Egemenliğimiz başlıyordu.
 • Üstelik tamamımız mavi yosunların soyundan geliyoruz! Ya da, daha doğrusu ötekilere benzeyen, sadece mutasyona uğramış, ötekilerden farklılaşmış bir mavi yosundan…
 • Amerikan üzümleri oldukça bereketliydi. Ancak fena bir tarafları vardı; şarapları çok kötü bir kokuya sahipti. Anlaşıldığı kadarıyla tilki benzer biçimde kokuyormuş.; bu yüzden hemen sonra damakta bu şekilde tat bırakan şaraplara “foxe” (“tilkimsi”) dendi.
 • Tüm canlı formlarına saygı duyulmalıdır, şundan dolayı onlar olmaksızın insan türünün geleceği bitmiş sayılır.
 • Ne vakit bahçede bir mavi yosun yığını görsem, yaşamın kökenini görmüş oluyorum.


Bitkilerin En Güzel Tarihi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Merhaba;
Bu seri esasen başlı başına oldukça güzel.
Hem akıcı hem de data bakımından doyurucu özellikte eserler var.
Bitkilerin En Güzel Tarihi de alnında uzman kişilerin verdiği cevaplarla aşama kaydediyor.
Bitkiler ile ilgili sasircaginiz bilgiler var içinde. Hangi bitkinin özellikleri nedir, ilk nerede yetişmiş iyi mi yayılmış ve daha fazlası.
Bilhassa bu mevzu ile ilgiliyseniz oldukça keyif alacağınız bir kitap olacaktır.
Herkese Keyifli okumalar dilerim.
YouTube kanalım için;
https://youtube.com/c/EL%C4%B0FBEGENM%C4%B0%C5%9EMrsenelkitap (Elif Beğenmiş)

Yaşamın kaynağına meydana getirilen bir yolculukla başlıyor kitap. Bu koca evrende var olmuş ve var olmayı sürdürebilen her şey ile olan bağımızı konu alıyor. Kitabın ortaları daha oldukça istatiksel ziraat verileri ile bir parça ilgi alanımın dışına çıkmış olsa da finalinde aynı bütüne kavuşuyor. Bitkilerin ve insanların varoluşu tek ve aynı şeyin iki yüzüdür: Yaşamın. (Menekşe Sağlam)

Bitkilerin Ajandası: Bitkilerin ne kadar kuvvetli, ne kadar kırılgan, ne kadar gaddar ve ne kadar duyarlı olabileceğinin kısa bir irdelemesi. Domates ve patates benzer biçimde bugün her yerde yetişen bitkilerin, Avrupa için aslen ne kadar yeni bulunduğunu öğrenmek bile oldukça garip. Bitki zekası ve haberleşmesi benzer biçimde mevzularda beklediğimden azca materyal var fakat gene de bitkilerin insan eliyle ne şekilde değiştiğini öğrenmek için bile meraklılarına tavsiye ederim. (Mustafa Korkmaz)


Bitkilerin En Güzel Tarihi PDF indirme linki var mı?


Jacques Girardon – Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabı için internette en oldukça meydana getirilen aramalardan birisi de Bitkilerin En Güzel Tarihi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Jacques Girardon Kimdir?


Jacques Girardon Kitapları – Eserleri

 • Bitkilerin En Güzel Tarihi
 • Yerkürenin En Güzel Tarihi


Jacques Girardon Alıntıları – Sözleri

 • Güneş, Yerküre… tüm cisimler birbirini çeker ve karşılıklı olarak birbirini deformasyona uğramış eder. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Her şey her şeyin çevresinde döner. Her şey her şeyden uzaklaşır. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Aynı hatayı üst üste yinelemek böceklerle insanların ortak özelliği… (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • ‘İnsanlık tarihinde gökyüzü gözlemlerinin çok temel bir rolü vardır; eski kabilelerden modern dünyaya dek, insanların felsefi inançlarına, dünyaya bakışlarına kaynaklık etmişlerdir.’ (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Hiç şüphe yok ki, yaşamın çıkışı bir ipe bağlıymış. Bir cambazın üstünde yürümüş olduğu ipe. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Ne vakit bahçede bir mavi yosun yığını görsem, yaşamın kökenini görmüş oluyorum. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Ay olmasa Yerküre “yerküre olmazdı”, bir ihtimal ikimiz de var olmazdık. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Amerikan üzümleri oldukça bereketliydi. Ancak fena bir tarafları vardı; şarapları çok kötü bir kokuya sahipti. Anlaşıldığı kadarıyla tilki benzer biçimde kokuyormuş.; bu yüzden hemen sonra damakta bu şekilde tat bırakan şaraplara “foxe” (“tilkimsi”) dendi. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Üstelik tamamımız mavi yosunların soyundan geliyoruz! Ya da, daha doğrusu ötekilere benzeyen, sadece mutasyona uğramış, ötekilerden farklılaşmış bir mavi yosundan… (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Tüm canlı formlarına saygı duyulmalıdır, şundan dolayı onlar olmaksızın insan türünün geleceği bitmiş sayılır. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • – Ne vakit bir bahçede bir mavi yosun yığını gör­sem, yaşamın kökenini görmüş oluyorum.
  – Üstelik tamamımız mavi yosunların soyundan geliyoruz! Ya da , daha doğrusu ötekilere benzeyen, sadece mutasyona uğ­ramış, ötekilerden farklılaşmış bir mavi yosundan …
  – Fazlaca büyük bir olasılıkla o şekilde. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Vikingler Kristof Kolomb’dan oldukça ilkin Amerika’yı ziyaret etmişlerdi; 1000 yıllarında İzlanda’da ve Grönland’da koloni kurmuş, sonrasında da Amerika’ya ayak basmışlardı. Oradan da Atlantik’i geçerek Saint-Laurent civarında karaya çıktılar. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • İki milyar yıl süresince bitkisel özellik taşıyan yaşam, günün birinde bir mutant doğurdu; ilkel bir varlıktı; o da ötekiler benzer biçimde tek bir hücreden oluşuyordu, fakat onlardan değişik olarak önüne geleni yiyip yutabilmesini elde eden bir tür ağza, ek olarak hareket edip avlanabilmesine olanak veren bir kamçıya sahipti. Egemenliğimiz başlıyordu. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Yunan akılcı fikir okulunun doğmasının temelinde gökyüzünün gözlemlenmesi yatar. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • İnsan elinin değme­diği her toprak parçasını tabiat ananın iyi mi hızla kapladığını, buğdaygillerin en ince yarıklara iyi mi sızdığını, betonu çatlat­tığını görmekten daha hoş ne olabilir? (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Ay, Yerküre’den gereğinden fazla uzak olsa Güneş’in çekimine kapılıp giderdi. Bizim uydumuz olmaktan çıkıp başlı başına bir gezegen haline gelirdi. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Köylü, ne olursa olsun, iyi mi olursa olsun, hep daha fazlasını üretmeye zorlanmadıkça, yaşamın ve yeryüzünün en iyi koruyucusudur. (Bitkilerin En Güzel Tarihi)
 • Zaman vakit kafasını kaldırıp, asla değişmez sandığı gökyüzünü şaşkınlıkla seyreden insanoğlu ortaya çıkana kadar, kaç milyar yıl, ne baş döndürücü uzaklıklar, tesadüfler, deneyimler, hatalar geldi geçti! Gülerek otların içinde koşan bir çocuk uğruna ne yaman günler yaşandı, ne yıldızlar paramparça oldu, ne oldukça enerji harcandı… (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Zamanı yalnızca belirli bir yer için tanımlayabiliyoruz. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)
 • Yerküre tek başına olsaydı, boşlukta sürtünme olmadığından, dönüş hızı asla değişmezdi. Ama Güneş’le Ay’ın gelgit tesiri Yerküre’yi hep frenlemiştir. (Yerkürenin En Güzel Tarihi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri