Güncel

Çalışma İzni Başvurusunun Ret Alma Nedenleri ve İtiraz Aşamaları

Bu negatif yanıtlar için sizden meydana gelen ya da sektörün, ülkenin, işyerinin içinde bulunmuş olduğu durumdan dolayı meydana gelen mevzular etkili olabilmektedir. Ret alma nedeniniz, sizlere bildirilmektedir. Neden kaynaklandığını bilmeniz problemi çözüm tekrardan başvurmanız için de size destek olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu resmi nedenlere bakılırsa;
– Sektöre bakılırsa değişebilmekle birlikte, bazı istihdam alanlarında kilit personel alımına itina gösterilmektedir. Çalışma izni almak isteyen yabancı personelin, tam karşılığı hizmet verebilecek olan ve 4 hafta içinde işe başlamış olacak özellikte olan bir Türk vatandaşının olması durumunda ret yanıtı alınabilir.

– Çalışma izni başvurusunun yanı sıra, ikamet tezkeresi de ehemmiyet taşımaktadır. Bu nedenle, geçerli bir ikamet izni olmayan kişilerin de başvurusu ret yanıtı alabilir.

– Çalışma izni için başvuran yabancı kişinin ret yanıtı alması sonucu bir sonraki müracaat için bir yıl beklemesi gerekmektedir. Bu nedenle bu süre farkını beklemeyen kişiler için de yeniden negatif cevap verilir.

– Başvuru sahibi yabancı personelin, iş için kafi düzeyde olmadığı kanaatine varılması

– Yabancı kişinin, ülkenin genel terbiye, ulusal güvenlik, kamu düzeni, asayiş ve genel sıhhat mevzularında bir tehdit unsuru olması

– Başvuru meydana getirilen sektördeki  ekonomik ivme, gelişmeler ve konjonktür değişikliklerinin gidişatı da emek verme iznini etkileyen unsurlar içinde.

– Çalışma izni başvurusunda düzmece ya da yanlış izleyeceği yolu göstermeye sebebiyet verecek bir belge vermesi de negatif cevap alınmasına niçin olur.

Çalışma İzni Alındıktan Sonra Geçerliliğinin Ortadan Kalkması

Belirttiğimiz ret alma sebeplerinin yanı sıra, pozitif yönde cevap alınsa dahi, emek verme izninin süresi dolmadan belgesinin sonlandırılmasına karar verilen durumlar da olmaktadır. Bu benzer biçimde durumlar için, itiraz hakkınız da olmaktadır. Zira, bazı durumlarda yanlış tespitler söz mevzusu olabiliyor.

Geçerliliğin kalkma sebepleri;
– Çalışma izni ile birlikte ikamet tezkeresi de dikkate alındığı için, emek verme izninin devam etmiş olduğu durumlarda ikamet tezkeresine herhangi bir nedenden dolayı sonlandırma emrinin gelmiş olması,
-Oturma ve emek verme izni bulunan kişinin, zorlayıcı ve mecburi bir sebebi olmaksızın, 6 aydan fazla bir süreyurt haricinde konaklamış olması

– Yabancının izin alırken Bakanlığa iletmiş olduğu geçişlik ve benzeri belgelerinden herhangi birinin kullanım süresinin dolmaması ve uzatmak için başvurusunun bulunmaması
– Bakanlığın belirlemiş olduğu emek verme ya da ikamet izni koşullarına uyum sağlanmaması

Ret Kararına İtiraz Süreci

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler, itiraz esnasında da karşınıza çıkabilir. Eksik belge tespiti ya da verilen yanlış bir karar sonucu ret alınan durumlarda iyi bir avukatla daha kısa sürede pozitif yönde sonuçlar alabiliyorsunuz.

Verilmiş olan karar hem işveren kuruma hem de yabancı personele 7201 sayılı yönetmelik çerçevesinde sebebi açıklanarak bildiri edilmektedir. Ret nedenine itiraz etme hakkına her yabancı haizdir. Bu nedenle karardan haberdar olduktan sonraki ilk 30 gün içinde Bakanlığa itiraz dilekçesi sunması gerekir. Tekrar ret alırsa hukuki yöntemlere usulünce başvurması gerekmektedir.

Belgeler ve kanıtlar doğrultusunda Bakanlık yönetimsel yöntemlere başvurulmadan sonucun karara ulaşmasını hedeflemektedir. Fakat aslı olmayan durumlarda ya da kararın destekleyici unsurlarının kafi olmadığı durumlarda karşılıklı olarak adli ortama taşınabilir. Bu süreçte aslı astarı olmayan bir durumdan dolayı bu ret yanıtını aldığınızı düşünüyorsanız kanıt ve belgelerinizi sunarak sonucu pozitif yönde yöne çevirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri