Magazin

Cavit Çağlar kimdir? Cavit Çağlar hangi partiden?

Bir devrin meşhur siyasetçilerinden önde gelen Cavit Çağlar tekrardan gündeme geldi. Hayatı ve biyografisi merak mevzusu olan Çağlar en OLAY TV’yi açıp kapatmasıyla gündem olmuştu. Peki, Cavit Çağlar kimdir? Cavit Çağlar hangi partiden? 

CAVİT ÇAĞLAR KİMDİR?

Cavit Çağlar, 1944 senesinde Gümülcine, Yunanistan’da dünyaya geldi. Türk iş insanı, siyasetçi, Spor yöneticisi ve Bursaspor Kulübü’nün 10. başkanıdır. Nergis Holding’in sahibidir. Uzun seneler Bursa’da gösterim icra eden birkaç ay ilkin İstanbul’a taşınan Olay TV’nin ve Olay Medya Grubu bünyesinde gösterim icra eden Olay Gazetesi ve 90.5 Olay FM radyolarının da sahibidir.Lise mezunudur. XVIII., XIX. ve XX. Dönem Bursa Milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı yapmış oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır. Cavit Çağlar, RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi olup, geçmiş dönemlerde derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı da üstlenmiştir.

CAVİT ÇAĞLAR MESUT YILMAZ OLAYI

Mesut Yılmaz’a hakaret edip oluşturulan davayı kaybetmesiyle ve mahkeme sonunda kefalet ödemeye mahkûm edilmesiyle bilinmektedir. Olayın peşinden Çağlar aşağıdaki açıklamayı yapmış oldu:

“Parası ile değil mi, tekrar öderim.”

CAVİT ÇAĞLAR HAYATI

1944′te Gümülcine doğumlu olan Cavit Çağlar Aslen Batı Trakya Türkleri’ndendir. Ailesi Muhacir olarak 1946 senesinde Türkiye’ye kaçıp Akhisar’a yerleşmiştir. Maddi sorun yüzünden benzincide çalışıp, otomobil camı sildiğini söylemiştir. Babası 1961 senesinde veremden vefat eden Cavit Çağlar, liseyi bitirdikten sonrasında 1963 senesinde ailesi ile İstanbul’a taşındı ve Cavit Cağlar Mahmutpaşa’da dayısının ayarladığı bir işte tezgâhtarlık yaparak işe başladı. Devrin varlıklı Musevi tüccarlarından tekstil mesleğini öğrendiğini ve Sultanhamam üniversitesinden mezun bulunduğunu söylemiştir fakat Aksiyon dergisinin Sultanhamam ile ilgili bir yazısında İstanbul’da kalmış olduğu iki üç yıl içinde İrfaniye Çarşısında astar sattığı belirtilmiştir.1967′de babasından kalan 16 bin lirayı ana para yaparak arkadaşı Sebahattin ile Bursa’da Uygun İpek adlı bir şirket kurmuştur ve Yapı Kredi Bankası AŞ’ten 75 bin liralık ilk kredisini almıştır. Aynı yıl Ankara’da askerlik yaparken devrin Genelkurmay Başkanı Cemal Tural’ın kendisini oldukca sevmesi sebebi ile sınırsız izin kağıdı verdiğini ifade etmiştir. 1968 senesinde Adalet Partisi Gençlik Kolları’na iştirak etmiştir. 1970 senesinde 24 yaşlarında Nursal Hanım ile evlenip dayısı Şükrü Şankaya ile ortak olup kumaş ticaretine adım atmıştır. Dayısı Şükrü Şankaya 1973-1974 sezonunda Bursaspor Kulübü başkanlığı görevini üstlenmiştir. Çağlar’ın kendi deyimiyle yükselişe geçmiş olduğu dönem 1977-1980 arası dönemdir, o dönem için, “Bana enflasyon zengini diyebilirsiniz” demiştir.

Dayısıyla beraber Nergis Tekstil adlı şirketi 1979′da kurdu. 1983 senesinde Yeşim Tekstil’i kurdular. 1980′li yılların sonuna gelindiğinde 30 şirket ve 16 binin üstünde çalışanı olan Nergis Holding’in patronuydu. 10 Ocak 1982 senesinde Bursaspor başkanı olunca halk tarafınca tanındı.

CAVİT ÇAĞLAR VE SİYASİ HAYATI

Eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Cavit Çağlar’ı 1980 sonrasında politika yasağı altında bulunmuş olduğu bir dönemde Süleyman Demirel ile tanıştırır. Bu dönemde Cavit Çağlar’ın iddiasına bakılırsa Demirel’in işi olmayan kalan arkadaşlarına; sekiz bakana; fabrikalarında iş vermiştir. Özal’ın Cavit Çağlar’a 1982’de siyasete katılma ve parti kurma teklifi götürmüş olduğu öne sürülmüştür fakat Demirel onun politika hayatına girmesini elde etmiştir ve sonraları tinsel oğlu olarak anılmaya başlanmıştır.

1987′de Bursa’dan DYP milletvekilli seçildi fakat bu ANAP iktidarı döneminde sorun yaşamıştır. Cavit Çağlar 20 Ekim 1991 seçimlerini takiben DYP iktidara geçince Hazine’den ve Ziraat Bankası’ndan görevli Devlet Bakanı olmuştur.

“Demirel’in kara gün dostuyum, servetim ona feda olsun” diyen Cavit Çağlar 20 Ekim 1991 seçimlerini takiben kurulan hükûmette Demirel tarafınca bakan yapılmıştır. 1991-1992 yıllarında Cavit Çağlar Hazine’den ve Ziraat Bankası’ndan görevli Devlet Bakanı olarak vazife yapmıştır. Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısında koalisyon ortağı Erdal İnönü’yü soluna oturturken, sağına da Cavit Çağlar’ı oturtmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri