Çernobil faciası hangi tarihte oldu? Çernobil hangi ülkede? - Webhaberim
Genel

Çernobil faciası hangi tarihte oldu? Çernobil hangi ülkede?

Çernobil trajedisi hangi tarihte oldu? Çernobil hangi ülkede? Rusya’nın Ukrayna işgali ile beraber Çernobil nükleer santral alanının çevresinde çatışmalar olduğu duyuruldu. Ardından Çernobil faciasıyla ilgili bilgiler merak mevzusu oldu. İşte ayrıntılar…

Dünyanın en büyük nükleer trajedisine sahne olan Çernobil insanlık tarihinin o güne kadar bakmış olduğu en büyük çevre facialarından birini yaşamıştı. Çernobil trajedisi Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu harekatla birlikte gene uslara geldi.
Ukrayna İçişleri Bakanı Herashchenko’nun danışmanı, Çernobil bölgesindeki çatışmaların nükleer atık depolarına hasar verebileceğini ve bu vaziyette Avrupa’yı Belarus’u ve Ukrayna’yı radyoaktif bulutun kaplayabileceğini belirtti. Ukrayna’dan meydana getirilen açıklamada Rus eforlarının Çernobil nükleer santralinin hakimiyetini ele geçirdiği açıklandı.

ÇERNOBİL NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

Çernobil, Belarus sınırına yakın, Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev Oblast’ına bağlı Çernobil Hariç Yakalama Bölgesi’nde bulunuyor.
 1923’ten beri Çernobil Rayonu’nun yönetimsel merkezi olan şehir, tarihin en trajedili nükleer kazası olan Çernobil Nükleer Santrali’nde reelleşen nükleer kazadan 9 gün sonrasında, 5 Mayıs 1986’da tahliye edildi. Kazadan sonrasında 1988’de rayon dağıtıldı ve yönetim komşu Ivankiv Rayonu’na devredildi.

ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRALİ PATLAMASI NASIL OLDU?

Bugün Rusya olarak öğrenilen coğrafyada Sovyetler Birliği rejimi karar devam etti. Ukrayna’da Sovyetler Birliği’ne bağlı bir devletti.
Çernobil nükleer santralinin 4. reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde vahim bir patlama alana geldi. Birkaç saniye arayla iki büyük patlama alana geldi. Görgü şahitlerinin anlatımına bakılırsa, ilk patlamada kırmızı, ikinci patlamada mavi bir alev terfi etti ve arkasından santralin üstü devasa bir mantar bulutuyla kaplandı. Nükleer reaktördeki bu patlamanın arkasından radyoaktif madde yüklü bulutlar fazlaca geniş bir alana dağıldı. Ülke sınırlarını aşan radyoaktif madde yüklü bu bulutlar Türkiye’ye de geldi ve bu coğrafyayı bilhassa de sınıra yakın olan Karadeniz bölgesini ve insanını etkiledi.

Kazanın yol açmış olduğu yangın 10 gün sürdü.
Yüzde 70’i Belarus, Ukrayna ve Rusya topraklarında yer edinen 200 bin kilometrekarelik bir alan ışınımın tesiri altında kaldı. Kaza sonrası radyoaktif madde yüklü bulutlar Avrupa’da pek fazlaca ülkeye dağıldı. Kazanın tesirleri sebebiyle Ukrayna’da 1,9 milyon, Belarus, Rusya, Ukrayna ve Avrupa vatanlarında toplam 8,4 milyon kişi ışınıma maruz kaldı.

Patlamanın arkasından santralin civarlarındaki tüm çam ağaçları yüksek ışınımın tesiriyle kızıl renge dönüştü ve can verdi.
Yasak bölge Ukrayna ve Belarus topraklarını içeriyor. Santralin civarlarındaki Pripyat şehri ise “hayalet kente” dönüştü. Radyoaktif lekeliliğin bulunmuş olduğu bölgede ziraat yasak ve yeni yapılaşmaya müsaade et. Çernobil Nükleer Santrali’nin işleyen son reaktörü 15 Aralık 2000 tarihinde kapatıldı.

ÇERNOBİL FACİASI ETKİLERİ NELER?

Pripyat kenti civarlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktöründe yaşanmış olan patlama neticeyi etrafa, 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına denk seviyede ışınım dağıldı.
Felaketin tesirleri sebebiyle çehre binlerce çocuk sakat dünyaya geldi. Çernobil faciası sebebiyle kanser vakalarında fazlaca süratli ve anormal bir çoğalış alana gelmiştir. Bilim insanları Çernobil nükleer trajedisinin tesirlerinin jenerasyonlar süresince devam edeceğini bildirmektedir.

.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri