CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel Açıkladı: BTK İnternete Yapılan Zam Oranını Onayladı Mı? - Webhaberim
Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel Açıkladı: BTK İnternete Yapılan Zam Oranını Onayladı Mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuş oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel İnternet hizmeti ile ilgili port ücretlerine Türk Telekom zam talebine yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu. Açıklamalarında BTK’ nın zam talebini onayladığını ek olarak belirtti. BTK İnternete Yapılan Zam Oranını Onayladı Mı? İnternete ne kadar zam yapılmış oldu? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türk Telekom’un web hizmeti ile ilgili port ücretlerine yüzde 70’e yakın oranda zam talebinin BTK tarafınca onaylandığını belirtirken, “Önümüzdeki günlerde internet kullanıcılarının cebine yansıması kaçınılmaz” dedi.

Adıgüzel, “Bu zam hem Türk Telekom’dan hizmet alan işletmecileri hem de internet kullanıcılarını zora sokacak. İşletmecilerin maliyet artışının önümüzdeki günlerde internet kullanıcılarının cebine yansıması kaçınılmaz” değerlendirmesini yapmış oldu.

CHP’li Adıgüzel’in “İnternete zam yolda” başlığı ile yapmış olduğu izahat şöyleki:

“BTK geçtiğimiz hafta yayınladığı ‘Türk Telekom IP VAE Hizmeti Port ve THK Tarife Güncellemesi’ hakkındaki kararı ile Türk Telekom’un port ve toptan hat kiralama (THK) aylık ücretlerinin revize edilmesi ile ilgili teklifini onaylandı.

Teklife göre, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere, toptan hat kiralama ve port ücretlerine yüzde 70’e varan oranda zam yapıldı.

Söz konusu zam sabit internet ve telefon hizmetlerini doğrudan etkileyecek. İşletmeciler ilk etapta mevcut taahhütlü müşterilerine bu zammı yansıtamayacak, ama yeni abonelerine bunu yansıtmak zorunda kalacak.

Bu artış hem Türk Telekom’dan toptan hizmet alan işletmecileri hem de internet kullanıcılarını zora sokacak. İşletmecilerin maliyetlerindeki bu ciddi artışın, tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz.”

İNTERNETTE NE KADAR ZAM YAPILDI?

“Türkiye’deki internet fiyatları halihazırda zaten el yakıyor. İnternet fiyatları sunulan hizmetin kalitesine, niteliğine ve vatandaşın gelirine, asgari ücrete oranla pahalı. 2021 yılında 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri 353 TL olarak gerçekleşti.

Bir önceki yıla göre yıllık artış 500 TL’nin üzerindeydi. Araştırmalar ise 2022 yılında haberleşme giderlerinde yine önemli bir oranda artış olacağını gösteriyor.

Öte yandan, haberleşmedeki yüksek kullanım ücretlerine rağmen, vatandaş hızlı ve kaliteli bir internet hizmeti de alamıyor. Türkiye sabit genişbant hızında 180 ülke arasında 102. sırada. Bu şu demek; 2 çocuklu 4 kişilik bir aile aynı anda interneti verimli kullanamıyor.

Yine BTK’nın son güncel raporuna göre, Türkiye’deki sabit internet abonelerinin yüzde 32’si 10-16 Mbps; yüzde 24’ü, 16-24 Mbps; yüzde 8’i ise 4-10 Mbps arası hızda bağlantı sunan paketleri kullanıyor.

Yani internet kullanıcılarının yüzde 65’i gelişmiş ülkelerde abonelere seçenek olarak dahi sunulmayan paketleri kullanıyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri