CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ detayları ortaya çıktı! - Webhaberim
Dizi Haberleri

CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ detayları ortaya çıktı!

CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ detayları ortaya çıktı! CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 8 seçenekli emek harcama yaptıklarını açıklaması politika kulislerini hareketlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun bahsetmiş olduğu çalışmanın ayrıntıları ortaya çıkarken CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ senaryoları ile oturacağı öğrenildi. İşte seçim yasasındaki değişikliklerin arkasından Millet İttifakı’nın hazırladığı seçenek…

CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ detayları ortaya çıktı!

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı seçim yasasındaki değişikliklerin arkasından karşıcılık de harekete geçti. 6’lı karşıcılık masasında üçüncü bir ittifak ihtimalleri konuşulmaya başlanırken Kılıçdaroğlu’nun 8 seçenekli bir emek harcama yaptırdıklarını açıklaması politika kulislerini hareketlendirdi. Seçim Yasası’ndaki değişikliklere gore hazırlanan 8 seçenekli çalışmanın ayrıntıları ise ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine gore; seçim Yasası’ndaki değişikliklerin “kendilerine tuzak kurmak amacıyla yapıldığını” düşünen karşıcılık bloku, Cumhur İttifakı’nın bu hamlesine karşı atacağı adımları planlıyor.

4 Nisan’da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde yapılacak olan dördüncü liderler zirvesi yaklaşırken altı partide kurmayların simülasyon ve formül emekleri büyük oranda tamamlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam katılmış olduğu TV programında, kurmayları ve akademisyenlerin çeşitli senaryolar üstünde çalıştığını, hazırlanan sekiz seçenekli emek vermeyi 6’lı masaya sunacaklarını söylemiş oldu. CHP kurmaylarının Kılıçdaroğlu’na sunmuş olduğu sekiz seçenekli çalışmanın ayrıntılarına ulaşıldı.

İŞTE O SEÇENEKLER

Edinilen bilgiye gore, CHP kurmayları ve akademisyenlerin oluşturduğu “tek adaylı ve sekiz seçenekli taslak” şu şekilde:

1- Muhalefet blokundaki altı parti, Millet İttifakı yapısına dahil olacak ve tüm illerde seçime CHP ya da İYİ Parti listeleriyle girilecek. Bu formülde, partilerin illerdeki durumlarına bakılarak sıralama çıkarma önceliği, o ildeki avantajlı partiye verilecek. DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin adayları, CHP ve İYİ Parti’nin çıkaracağı listelere eklenecek.

2– Millet İttifakı çatısı korunarak 4+2 seçeneği uygulanacak. CHP ve İYİ Parti bir blok; DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri ikinci blok olacak, iki ayrı sıralama ile seçime girilecek.

3- Millet İttifakı yapısı altında 3+3 sistemi uygulanacak. CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti bir bloku oluşturuken ikinci blokta ise DEVA, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İttifaklar, seçim için iki ayrı sıralama oluşturacak.

4- Millet İttifakı, CHP ve İYİ Parti’den oluşan yapısını koruyacak. Buna alternatif olarak değişik isim taşıyan yeni bir ittifak oluşturulacak. Yeni ittifakta ise DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İki ittifak illerde değişik listeler çıkaracak.

5– Muhalefet blokundaki tüm partilerin illerdeki oy potansiyellerine bakılarak “karşılıklı çekilme sistemi” uygulanacak. Mesela CHP ya da İYİ Parti’nin milletvekili çıkaramayacağı kabul edilen bir ilde daha çok vekil çıkarması ihtimaller içinde parti ya da blok üstünden sıralama oluşturacak. Bu seçenekte hangi parti ya da blok avantajlı durumdaysa sıralama çıkarma önceliği ona bırakılacak.

7- Cumhur İttifakı’nda yer edinen AK Parti, MHP ve BBP’nin ayrı listelerle seçime gitmesi durumunda ilk altı formül üstünden en yüksek faydanın sağlanacağı seçenek değerlendirilecek.

8 – AK Parti, MHP ve BBP, Cumhur İttifakı çatısı altında tek listeyle seçime girerse gene ilk altı formül masaya yatırılarak en fazla milletvekilini elde etme olanağı sunan seçeneğe odaklanılacak.

‘2019 SEÇİMLERİ ÖRNEĞİ’

CHP’nin çalışmasında ortaya konulmuş olan seçeneklerin yanı sıra en mühim unsurun, “illerdeki milletvekili sayısının yüksek tutulması” olduğuna dikkat çekiliyor. Millet İttifakı için en iyi senaryonun “6’lı ortak liste” olacağı öngörülürken bu yolla “6’lı ittifakın çıkarabileceği milletvekili sayısının 300’e yaklaşabileceği”, “Cumhur İttifakı’nın vekil sayısının ise 240’ta kalacağı” değerlendiriliyor.

Öte taraftan üstünde durulan tüm senaryolarda HDP’nin çıkaracağı millitvekili sayısının da 55 ila 70 içinde değişeceği” kaydediliyor. 2019 mahalli seçimlerinde CHP ile İYİ Parti’nin uyguladığı “illere göre lehte çekilme sistemi” anımsatılarak “titizlik ve demokratik fedakârlığın” önde tutulacağı benzer bir uygulamayla “Millet İttifakı’nın 2023 seçiminde TBMM’de çoğunluğu elde edebileceği”, “bu birlikteliğin çıkaracağı tek adayın da Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olabileceğine” vurgu yapılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri