Coin Yorum

DeFi sözlük: Merkezsiz finans terimleri

Merkezsiz finans (ya da özetlemek gerekirse DeFi) blockchain ve kripto para sektöründe hızla büyüyen ve en gözde alanlardan biri. 2019 senesinde adından söz ettiren DeFi, 2020 senesinde da patlama derecesinde bir gelişme kaydetti. Haziran 2020’de 1 milyar dolarlık bir piyasa olan merkezsiz finans, Eylül 2020’de artık 10 milyar dolarlık bir fonun döndüğü alana dönüştü.

DeFi 2020 senesinde hızla büyüdü sadece buradaki terimler mevzusunda kafi kaynak bulunmuyor. Mesela, Crypto.com’un API’sini web sitenizdeki kripto para birimlerinin mevcut piyasa fiyatını almak için kullanabilirsiniz.

Buy and Hold (Satın Alma ve Tutma): Bu, bir tek bir tokeni satın almaktansa ve birden fazla token alıp, risk yaymak için kullanılan tecim stratejisini ifade eder.

Bonding Curve (Bonding Eğrisi): Bonding eğrisi, fiyat ve token arzı arasındaki dinamik ilişkiyi tanımlayan matematiksel bir eğridir. Bonding eğrileri, token arzının sayısı azaldıkça, token fiyatının arttığı otomatik bir piyasa yapıcısıdır. Bazı borsalar, kullananların kripto para birimleri ile fiat para ticareti yapmalarını da olanak tanır.

Custodian (Emanetçi): Emanetçi, kripto varlıklarınız üstünde denetim sahibi olmak isteyen üçüncü tarafı ifade eder.

Fiat-collateralized Stablecoin (Fiat ile teminatlandırılmış durağan(durgun) coin): Fiat-para birimi ile desteklenen bir sabitkoini ifade eder. Mesela, 1 Tether 1 USD olarak sabitlenmiştir.

Crypto-collateralized stablecoin (Kripto ile teminatlandırılmış durağan(durgun) coin): Başka bir kripto para birimi tarafınca desteklenen bir stabil coin. Kredinizi geri ödeyeceğinizin garantörüdür.

Collateral Ratio (Teminat Oranı): Teminat oranı, DeFi merkeziyetsiz bir uygulamadan güvence aldıktan sonrasında ödünç alabileceğiniz maksimum varlık miktarını ifade eder.

cTokens: cTokens, Compound’un likidite havuzuna verdiğiniz tokenlerin sertifikaların kanıtıdır.

Crypto asset (Kripto varlık): Kripto varlık, blockchain üstündeki dijital varlıkları ifade eder. Süreçten sonrasında, sigorta şirketi parayı Sigorta Tutarına gore karşı tarafa geri ödeyecektir.

Composability: Composability, bileşen parçalardan uygulama oluşturulmasını elde eden bir sistem tasarım ilkesidir.

DeFi ne demek?

Decentralized Finance (DeFi) (Merkezsiz Finans): DeFi, merkezi bir kuruluşa güvenmek zorunda kalmadan borçlanma, borç verme, tecim, sigortaya erişim ve daha bir fazlaca finansal hizmetlerin kullanılmasına müsaade eden bir ekosistemdir.

Decentralized Applications (Dapps) (Merkezsiz Uygulamalar): Ethereum şeklinde merkeziyetsiz eşler arası ağlarda çalışan uygulamalardır.

Decentralized Autonomous Organization (DAO) (Merkezsiz Otonom Organizasyon): Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar, blok zincirindeki akıllı sözleşmeler tarafınca kodlanan kurallardır. Burada işlemler otomatik bir süreç vesilesiyle direkt kullanıcılar içinde (eşler arası) gerçekleşir.

Derivatives (Türevler): Türev ifadesi türetme kelimesinden gelir, bu sebeple kıymetini alan bir varlıktan / üründen türeyen bir sözleşmedir. Dayanak varlıkların bazıları emtialar, para birimleri, tahviller yada kripto para birimleri olabilir.

Dai Saving Rate (DSR) (Dai Tasarruf Oranı): Dai Tasarruf Oranı, Dai’yi belirli vakit periyodu içinde tutarak kazanılan bir faizdir. Varlıklarınızın değişik DeFi protokolleri içinde nerede bulunduğunu görselleştirmek ve seyretmek için kullanışlı bir araçtır.

Ethereum: Ethereum, blockchain teknolojisi üstüne kurulmuş açık kaynaklı, programlanabilir, merkeziyetsiz bir platformdur. Bitcoin ile karşılaştırıldığında, Ethereum üstünde uygulama geliştirilmesi için kodlama dillerine izin verir.

Ether: Ether, Ethereum blockchain’e güç veren kripto para birimidir. Ethereum ağında iyileştirmeler öneren resmi bir protokoldür. ERC-20, Ethereum’da token oluşturmak için kullanılan yaygın olarak kabul edilen standardı ifade eder.

Exposure (Maruz kalma): Maruz kalma, potansiyel yatırımınızı yitirme riskine ne kadar maruz kaldığınız anlamına gelir. Mesela, fiyat maruziyeti, fiyat hareket ettiğinde yatırımınız yitirme riskinizle karşı karşıyadır.

Future Contract: Gelecekte belirli bir tarihte belirli bir fiyata belirli bir varlığı almak yada satmak için oluşturduğunuz bir sözleşmedir.

Factory Contract: Yeni akıllı sözleşmeleri üretebilen akıllı bir sözleşmedir.

Gas: Ethereum üstünde akıllı bir sözleşme operasyonu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan Ether miktarını ifade eder.

IMAP:  IMAP, Internet İleti Erişim Protokolü anlamına gelir. Sepetteki temel varlıkların genel performansı hareket ettiğinde bir endeks hareket eder.

Inverse: Bu Synthetix stratejisi, bir benzetme ölçütünü “short-kısaltmak” isteyenler içindir. Yatırımcılar, bir ölçütün düşeceğine inandıklarında bunu satın alabilirler.

Know-Your- Customer (KYC) (Müşterinizi Tanıyın): Müşterinizi Tanıyın, işletmelerin müşterilerinin kimliklerini doğrulamaları ve değerlendirmeleri için bir uyumluluk sürecidir.

Liquidation Penalty (Tasfiye Cezası): Teminat varlıklarının kıymeti asgari güvence değerinin altına düştüğünde borçlunun tasfiye edilen teminatı ile beraber ödemesi ihtiyaç duyulan bir ücrettir.

Likidite havuzları nedir ve ne için kullanılıyor?

Liquidity Pools (Likidite Havuzları): Likidite havuzları, akıllı sözleşmelere dayanan ve kullananların token alışverişinde bulunabilecek token rezervleridir. Likidite havuzu daha çok token bulunduğundan artacaktır.

Liquidity Pool Aggregator (Likidite Havuzu Toplayıcı): Likidite havuzlarını değişik borsalardan toplayan ve mevcut tüm borsaları tek bir yerde görebilen bir sistemdir. Mümkün olan en iyi oranı karşılaştırmanıza olanak sağlar

Leverage (Kaldıraç): Ödünç para kullanılarak daha yüksek potansiyel getirisi elde etmek için kullanılan yatırım stratejisidir.

MakerDAO: MakerDAO, Maker Platform’un yaratıcısıdır ve DAO, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon’un kısaltmasıdır. SAI ve DAI stablecoinlerin protokolüdür.

Market Maker Mechanisms (Piyasa Yapıcı Mekanizmaları): Piyasa Yapıcı Mekanizması, hem alış hem de satış fiyatını belirtmek için bir bağ eğrisi kullanan bir algoritmadır. Kripto alanında, Market Maker Mekanizması temel olarak Uniswap yada Kyber tarafınca tokenleri değiştirebilmek için kullanılır.

Margin Trading (Marj Ticareti): Bir brokerdan ticarete borç para alarak yatırım yapmanın bir yoludur. Kullanıcılar, Maker Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) ile ilgili iyileştirme teklif(ler)ine oy vermek için kullanabilirler.

Mint: Yeni coin/token yayınlama sürecini ifade eder.

Order book (Sipariş defteri): Belirli bir varlık için çeşitli fiyat seviyelerinde alım satım listesini ifade eder.

Over-collateralization (Fazla güvence): Fazla güvence, ödünç alınan varlığın değerinden yüksek olması ihtiyaç duyulan güvence varlığının kıymetini ifade eder.

Option (Seçenek): Seçenek bir haktır, sadece birisinin belirli bir varlığı, son kullanma tarihinde yada daha ilkin kararlaştırılan bir fiyata satın alma yada satma zorunluluğu değildir.

Price discovery (Fiyat keşfi): Fiyat keşfi, piyasa talebi ve arzı şeklinde çeşitli faktörler kanalıyla bir varlığın uygun fiyatının belirlenmesi eylemini ifade eder.

Protokol: Protokol, işin iyi mi çalışacağına dair bir şeyler özetleyen temel bir kod katmanıdır. Eşler Arası (P2P), her düğümün verileri doğrulamak için eşit izne haiz olduğu ve iki kişinin birbirleriyle direkt etkileşim kurmasına müsaade eden bir ağdır.

Range Bound: Bu TokenSets stratejisidir. Belirlenmiş bir aralık içinde alım satımı otomatikleştirir ve yalnızca düşen yada yansız piyasalar için tasarlanmıştır

Rebalance: Portföydeki varlıkları alıp satarak, bir portföyün istenen varlık dağılımını koruma sürecidir.

Akıllı sözleşme iyi mi çalışır?

Smart Contracts (Akıllı Sözleşmeler): Akıllı sözleşme, iki tarafın işleri yürütme için başka bir üçüncü tarafa güvenmeye gerek kalmadan bir işlemin koşullarını belirlemesine olanak tanıyan programlanabilir bir sözleşmedir.

Stablecoins (Stabil coinler): Stabil coin, ABD Doları şeklinde başka bir istikrarlı varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimidir.

Spot market (Spot piyasası): Spot piyasası, anında teslim edilen varlıkların alım satımının yapıldığı piyasadır.

Speculative activity (Spekülatif aktivite): Kar elde etme beklentisi içinde meydana getirilen alım satım eylemidir.

Stability Fee (İstikrar Tutarı): Kasaya ana borcuyla beraber ödemeniz ihtiyaç duyulan ‘faiz oranına’ eşdeğerdir.

Slippage (Kayma): Kayma, beklenen fiyat ile siparişin verildiği gerçek fiyat arasındaki farktır. Synth, başka bir varlık ile aynı değere yada etkiye haiz olan bir varlık yada varlık karışımıdır.

Smart Contract Cover (Akıllı Sözleşme Kapsamı): Değer depolayan akıllı sözleşmelerdeki kullanıcıları saldırılara karşı korumak için Nexus Mutual tarafınca sunulan bir sigorta teklifidir.

TCP/IP:  İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü anlamına gelir. İnternetteki ağ cihazlarını birbirine bağlayan bir yazışma protokolüdür.

Total Value Locked: Kilitli Toplam Değer, tüm DeFi ürünleri için birikimli (kümülatif) güvence anlamına gelir.

Technical Risk (Teknik Risk): Bilgisayar korsanları tarafınca istismar edilebilecek ve istenmeyen sonuçlara niçin olabilecek akıllı sözleşmelerdeki hataları ifade eder.

Trading Pairs (Alım Satım Çiftleri): Alım satım çifti, alım satım piyasasındaki hedef varlık ile eşleştirilen bir temel varlıktır. Ayrıca Token çoğu zaman mevcut blok zincirinde bulunan koinleri de ifade eder.

Tokenize: Bir kıymeti (bina, arsa, ürün vb) dijital takas edilebilir varlıklara dönüştürme sürecini ifade eder.

Value Staked: Sigortacının hedef riske ne kadar kıymet katacağı anlamına gelir. Sigortacının stake etmiş olduğu kıymet hedef riskten düşükse, karşılanamaz.

Wallet (Cüzdan): Cüzdan, kullanıcı ve blockchain içinde bir depolama, işlem ve etkileşim köprüsü olarak kullanılabilen kullanıcı dostu bir arayüzdür.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram reels izlenme hilesi medyum Youtube izlenme satın al köpek eğitimi
en iyi slot siteleri canlı casino siteleri senikizleranaokulu.com deneme bonusu meritking meritroyalbet kingroyal madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri