Televizyon

Demet Evgar Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye’nin ilk İyi Niyet Elçisi oldu

Toplumsal cinsiyet denkliği ve kadın haklarına verdiği yardımla öğrenilen galibiyetli oyuncu Demet Evgar, önceki günlerde parçası olduğu bir kamusal alan projesiyle noktaya değinmişti. Evgar, “#Ben(Bayan)ım kampanyasıyla sen de bizlere katıl! Sesin tüm bayanların sesi olsun” sloganıyla tüm bayanları eforlarını fark etmeye ve denklik için birlik olmaya çağırmıştı.

Birleşmiş Milletler (Bayan) Üniteyi (UN Women) Dünya (Bayan)lar Günü’nden dün, bugün düzenleme edilen aktivitede Demet Evgar’ı Türkiye bürosunun ilk Iyi Gaye Elçisi olarak bülten etti.
Bu hedefler ışığında Demet Evgar ve BM (Bayan) Üniteyi toplumu dönüştürebilmek için bir kadın dayanışması yaratmak ve gerçek kadın hikâyelerini görünür kılmayı kastediyor.

“DAHA FAZLA BAYANA İLHAM OLABİLMEK İSTİYORUM”

Demet Evgar, organizasyonda BM (Bayan) Üniteyi tarafınca Türkiye’nin ilk iyi amaç elçisi olarak görevlendirilmesi ve #Ben(Bayan)ım projesi hakkında düşüncelerini şu sözlerle açıkladı:

“(Bayan)ların kuvvetli süreçlerden geçerek kazanılmış olduğu tüm hakları kutladığımız ve hala süregelen denksizlikleri yeniden masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya (Bayan)lar Günü evveli Iyi Amaç Elçisi bülten edilmek doğal ki büyük bir onur, fakat büyük de bir mesullük.
Ben bayanım şiddete karşıyım, ben bayanım haklarımın korunucusuyum, ben bayanım çalışmak isterim, çocuklarım için bakım hizmeti arz ediyorum, ben bayanım gereksinimlerime yönelik hizmetlere ulaşabilmeliyim diyebilmek istiyoruz. Yeniden iş birliği çerçevesinde bayanların farkındalığının çoğalmasına yardım olmak isterim.”

“ROL MODEL HİKAYELERİ SUNACAĞIM”

Evgar ek olarak, “Pek Fazlaca kadın maruz bırakıldığı şiddetin, denksizliklerin içine doğuyor.
Kampanya ile BM Kadın Üniteyi ve Demet Evgar, topluma sirayet eden ve denksizlikleri besleyen normları devirerek her kadının hayalini reelleştirebilmesi için uygun yöre sunmayı amaçlıyor.

Aktivitede BM Kadın Üniteyi Türkiye Direktörü Asya Varbanova iyi amaç elçisi unvanına layık baktıkları Demet Evgar’la çıktıkları yolculuğu ve başlattıkları kampanyanın toplumu dönüştürmek ismine taşımış olduğu tehlikeli sonuç görevi dile getirerek, “Kitlelere erişebilen sanatı ve denkliğe dinlediği inançla Demet Evgar, toplumsal cinsiyet denkliğine giden yolda bayanların kuvvetlenmesi için ehemmiyetli bir rol oynuyor.
(Bayan)lar yaşamlarının yan rolünü üstlenen değil, başrolünde olmalılar” dedi.

Varbanova ek olarak, “Tüm bayanlar kendi potansiyellerini bilincinde olduklarında, hakları için seslerini yükselttiklerinde, eşitsizliklere karşı mevcut yardım mekanizmalarını devreye soktuklarında ve arz ettiklerinde, erişmek istediğimiz denk geleceğe daha da yaklaşacağız” diye konuştu.
3367146_810x458

Birleşmiş Milletler (Bayan) Üniteyi ve Demet Evgar, kesişen yollarını bu ehemmiyetli kampanyayla taçlandırarak esin olacak kadın öykülerini hepimiz tarafınca dinlenir hale getirmeyi kastediyor.
BM Kadın Üniteyi, dört hedef istikametinde çalışmalarına devam ediyor: Kadınların liderliğinin ve karar alma süreçlerine katılımının kuvvetlenmesi; toplumsal cinsiyete duyarlı tasarılama, bütçeleme ve hizmetlerin geliştirilmesi; bayanlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin sonlandırılması ve sığınmacı bayanların hak ve fırsatlara ulaşımlarının artırılması. Bu hedeflere erişmek suretiyle BM Kadın Üniteyi, 2020 senesinden beri içinde bulunduğumuz COVID-19 salgını başta olmak suretiyle bayanların ve kız evlatlarının pek oldukça alanda çoğalan ve değişen gereksinimlerini sakınan oldukça çeşitli projeler ve programlar yaşama geçiriyor.

Daha Fazla Haberler için Takip Edin…
Süper minisiyle nefes kesti! 'Güzelliğinin faturası...'Süper minisiyle nefes kesti! ‘Güzelliğinin faturası…’
Askere gitti! Paylaşımlara Askere gitti! Paylaşımlara “Gören de 18 ay gidiyor sanır” tepkisi
Fermuarını sonuna kadar açtı! İddialı pozFermuarını sonuna kadar açtı! İddialı poz

kamupersonel.org

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri