Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Açıklaması: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna İstanbul Zirvesi Açıklamasında Neler Söyledi? - Webhaberim
Güncel

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Açıklaması: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna İstanbul Zirvesi Açıklamasında Neler Söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya ve Ukrayna heyetleri İstanbul’da bir ataya geldi. Yapılan görüşmeler sonucu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulunmuş oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasında neler söylemiş oldu? Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna İstanbul zirvesi açıklamasında neler söylemiş oldu? Türkiye AB ve ABD ilişkileri ne durumda? Daha fazla ve son dakika gelişmelerinde haberimizin detaylarında…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Putin’in görüşmelerinden sonrasında Rusya ve Ukrayna heyetleri İstanbul’da bir araya geldi ve tüm dünyaya ümit veren açıklamalar yapılmış oldu. Müzakerelere katılan ve görüşmenin baş yapıcılarından olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

“Her şeyden ilkin Türkiye’nin iki tarafı bir araya getirmesi ve iki tarafında toplantılar Türkiye’nin olmasını istemesi Türkiye’ye duyulan güvenin göstergesidir.

Bu da seyrettiğimiz dengeli ilkeli politikanın bir sonucudur. Türkiye doğruya doğru, yanlışa yanlış ve yapabileceklerini söyleyen yapamayacaklarını da aynı şekilde açıklayan bir tutum sergiledi.

Şu anda savaşın sona erdirilmesi için çaba sarf ediyoruz. Fazlaca ciddi bir tehdit var ve savaşın sona erdirilmesi için savaşım ediyoruz.

Bu mevzuda en fazlaca çaba sarf eden ülke Türkiye. En anlamlı netice İstanbul’da alındı. Ukrayna yansız politikaya hazır, güvence istiyor.

Kırım ve Donbass bölgelerinini statüsü konuşuluyor. Bu mevzuda karar liderlerde olacak. İki ülke Kırım ve Donbass’ı tabanca altında tartışması doğru değil. Ilkin ateşkes duyuru edilip sonrasında görüşme edilmesi daha doğru.

1-2 hafta içinde dışişleri bakanları tekrardan bir araya gelebilir. Putin, Yüksek Düzeyli İş Birliği Toplantısı kapsamında Türkiye’ye gelecek.

TÜRKLERİN TAHLİYESİ NE DURUMDA?

Mariupol’de 30 vatandaşımız kaldı. Eğer insani koridor açılırsa vatandaşlarımızı hızlıca Mariopul’dan çıkartacağız. Ukrayna’dan şu ana kadar 16 bin 600 civarında vatandaşımızı tahliye ettik. Aileleri ile 190’a yakın vatandaşımızı da çıkartacağız.

A400M UÇAKLARININ DURUMU

Ilk olarak hava sahasının açılması lazım. Ukrayna hava indirme olmasın diye havalimanının çevrelerini ciddi anlamda koruyor. Mayınlama işlemi de yapılmış. Hava sahası açılmadan uçakları çıkartamayız. Ancak uçakların durumu ile ilgili herhangi bir risk yok. MSB’ye günlük bilgiler geliyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NUN RUSYA UKRAYNA İSTANBUL ZİRVESİ AÇIKLAMASI

Bu mevzu tam anlaşılmadan kati yorumlar yapmak doğru değil. Rusya’nın Batılı ülkelerin garantörlüğüne karşı çıktığına dair bilgiler de doğru değil. Ukrayna’nın teklifi P5+Almanya ve Türkiye’ydi. Rusya’nın buna itirazı olduğuna dair bugüne dek bir itirazı oldu mu? Tam tersine Ruslar ‘Almanya ve Türkiye’nin garantör olmasına karşı değiliz’ dediler. Farklı ülkeler de zikredildi. Bizim İstanbul’da edindiğimiz izlenim şu; P5+Almanya ve Türkiye’ye ilaveten Kanada da var. Sonuçta bu ülkelerin adı zikredildi ve gönüllü olarak katılmak isteyen ülkelere de bunun açık bulunduğunu gördük. Ukrayna, NATO’ya üye olmayacağım fakat benim güvenliğimin güvence edilsin diyor. Bugün hatırı sayılı bir gazete Türkiye’nin oraya asker göndereceğini söylüyor. Bu tarz bir olay yok.

ABRAMOVİÇ NEDEN BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILDI?Dikkat ederseniz Abramoviç, Cumhurbaşkanınımızn hitap etmiş olduğu masada yoktu. Bizim yanımızdaydı. Rusya ve Ukrayna tarafı da kendisine sıcak bakıyor. Hatta kendisi ABD ve Avrupa yaptırımlardan muaf tutuldu. Abramoviç de bu savaşın sonlandırılması için samimi bir çaba gösteriyor. Bir taraftan resmi bir taraftan gayriresmi görüşmelerin olması naturel. Bizim Rusya ile yaşadığımız tayyare düşürme krizinde bizlerden de iş insanları Rusya ile görüşmüştü.

Türkiye yaptırımlara katılmadı. Rus gazının tedariğinde kısa sürede sorun olmayacak. Ama hepimiz şimdi enerjide çeşitliliğin koşul bulunduğunu düşünüyor. TANAP projesi var, TAP var. Bu projelerin kapasitesinin genişletilmesi gündemde. Irak’tan iki petrol boru hattı var. Biri DAEŞ tarafınca tahrip edilmiş durumda. Doğu Akdeniz’in önemi burada anlaşılıyor. Ekonomik güzergah Türkiye’dir. İsrail ile atılan yeni adımlar yardımıyla, Berat Bey döneminde baya bir aşamaya gelinmişti. Hem Filistin hem İsrail’e mayısın ortasında bir ziyaretimiz olacak. Tarih netleşmeye başladı. Bu bölgedeki gazın da Türkiye’deki boru hatlarına bağlanarak Avrupa’ya aktarılması planlanıyor. Kısa süreçte ikamesi zor. Bizim dışa bağımlılığımız azalıyor. Alternatif enerji, yenilenebilir enerjiye yatırımlarımız var. Enerji Bakanlığımız daha güvenli ve ergonomik şekilleri görüşüyor. Enerji bağımlılığımızı azaltmamız lazım. Sakarya Gaz Sahasındaki naturel gazı 2023’te Türkiye’ye getirilmesi ile Türkiye mühim bir noktaya gelecek.

TÜRKİYE AB VE ABD İLİŞKİLERİ

Aslında AB ve ABD, Türkiye’nin dünya için oynadığı rolün bilincinde. Türkiye’nin AB ve dünya ekonomisine katkısı ortada. Bunu tüm dünya görüyor, AB de görüyor. AB ve ABD’nin bu tarz şeyleri derhal unutmaması gerekiyor. İhtiyaç duyunca yanaşıp, sonrasında mesafeli duruyorlar. Bu şekilde davranarak küresel erkek oyuncu olabiliyor mu AB, olamıyor. Sonuçta Türkiye ile ilişkilerde bu tarz şeyleri unutmamaları gerekiyor. Bu ülkelerin Türkiye ile ilişkilerini geniş açıdan bakarak devam ettirmeleri gerekiyor.

NATO içinde ve AB içinde artık Türkiye’ye yönelik kısıtlamaları kaldıralım düşüncesi ağır basıyor. Kanada bile artık ‘gözden geçirelim’ diyor. ABD ile F-35 mevzusu halen tıkanmış durumda. Biz bu süreçte hem Avrupa’nın hem de ABD’nin Türkiye’ye yönelik daha adil olmalarını istiyoruz. Türkiye’nin kıymetini iyi bilmeleri gerekiyor.

Azerbaycan ile istişare etmeden bizim köktencilik mevzularda adım atmamız söz mevzusu değil. Savaş bittikten sonrasında biz hep pozitif mesajlar verdik. Azerbaycan kapsamlı bir sulh anlaşması teklifinde bulunmuş oldu. Ermenistan’ın kabul etmesi gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri