Güncel

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2022

Dul hanım babasının emekli maaşını alabilir mi? Bu yazımızda sizler için Emekli dul kadın babasının maaşını alabilir mi, 2022 dul maaşı ne kadar olacak,  Dul hanım hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi 2022, Boşanmış hanım ölen babasının maaşının ne kadarını alır, Ölen-babanın maaşını dul kızı alabilir mi, Boşanmış hanım babasının maaşını Alabilir mi, Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi, ölen-babanın maaşını çalışan kızı alabilir mi benzer biçimde mevzular hakkında Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? başlıklı yazımızda tüm merak edilenleri açıklıyoruz. 

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2022

Eşinin vefat etmesiyle ya da eşinden boşanmasıyla dul kalan hanımefendilere devlet birden fazla yardımda bulunuyor. Dul hanım babasının emekli maaşını alabilir mi? sorusu vatandaşlar tarafınca bilhassa bayanlar tarafınca merakla araştırılıyor. Dul ve yetim maaşlarından yararlanan vatandaşlar aldıkları maaşları geriye ödeme yapılıp yapılmayacağını da araştırıyor. Dul ve yetim maaşlarının ne benzer biçimde sebeplerden dolayı da kesileceği tartışılıyor. Sosyal yardımların içinde bulunan dul maaşları 2022 senesinde da vatandaşların en fazla merak etmiş olduğu mevzular içinde içeriyor.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul hanımefendiler yada asla evlenmemiş olan kız evlatları anne yada babaları ölünce Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık olarak maaş alma hakkına haiz olabiliyor. Kız çocuğun dul maaşı alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Ilk olarak ölen anne ya da babanın emekli olması gerekmekte. Tabii emekli maaşının da kendi adına olması gerekiyor.


Bunu fazlaca kısa belirtecek olursak kişinin anası ölen kocasından dolayı aylık alıyor ise kişiye ayriyeten bir aylık bağlanamaz. Kişiye babasının maaşından hissesine düşen kadar aylık bağlanmaktadır. Yetim maaşı alabilmek için ölen kişinin emekli olması da gerekmez. Kişinin anne yada babası ölüm tarihinden ilkin minimum 900 gün SSK’sı var ise yada gene minimum 1800 gün Bağ-Kur’u bulunuyorsa ölüm maaşından faydalanılabilmektedir.

Dul Kadına Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Kalır?

Anne ve babasını vefat etmesinin arkasından yetim kalan küçüklere başka bir maaş alacak çocuk olmaması durumunda ve kendisi haricinde emekli maaşını alacak kimse olmaması halinde ölüm aylığının %50 oranı bağlanmaktadır. Özetlemek gerekirse ölen baba 1500 TL alıyor ise, yetim kalan çocukta tek başına emekli maaşını alacaksa 750 TL olarak alabilir. Eğer başka maaş olan çocuk yada eş olması durumunda vefat eden babadan kalan maaşın hissesi çocuk için %25 olmaktadır. Böylece alınacak olan maaş 375 TL olmaktadır.

Kocası Ölen Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Emekli olan kadının bazı durumlarda 3 değişik emekli maaşı alma hakkı olabiliyor. Bunları madde madde belirtecek olursak;


  1. Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alabiliyor,
  2. Bağ-Kur emeklisi kocasının ölümünde sonrasında dul aylığı da alabiliyor,
  3. Emekli Sandığından emekli olmuş babasının ölümünde sonrasında da yetim aylığı alabilmektedir.

Çalışan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kendisi çalışıyor ya da emekli ise babasından maaş alamamaktadır. Ancak babası emekli sandığından, kadınsa bekar, SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu ise maaş alabilmekte. Kadın devlet memuru ya da emekli sandığından emekli olmuşsa ölen kişinin emekli sandığı anne ve / yada babasından yetim aylığı alamamaktadır.

Eşinden Boşanan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Eşinden boşanan hanım ölen babasından maaşını alabilir mi sorusuna gelecek olursak, hanım işyar olarak işe başlarsa bu hakka haiz değildir. Ayriyeten kendisi SSK’dan emekliyse emekli sandığından emekli olan ölmüş babalarının yetim aylığını alabilmektedir. Son olarak da eşlerinin vefat etmeleri durumunda ölen eş Bağ-Kur’lu ise hiçbir kesinti yaşanmadan kadının 3 maaşını da alabilir.

Ölen Kişinin Maaşı Eşine Ne Zaman Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı eşine ne süre bağlanır sual içinde şu şekilde izahat yapalım. Aktif olarak sigortalı çalışan ya da emeklilik sonrası ölen kişinin dul eşine %50, aylık bağlanmış evladı bulunmayan duş eşine ise %75 oranında aylık bağlanır. Tabi bu sigortalı olarak emek vermemesi yada kendi sigortalılığı sebebiyle SGK Kurumundan emekli aylığı bağlanmamış olması şartıyla gerçekleşir.

2022 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul ve yetim aylığına ocak ayında meydana getirilen zamlar ile değişti. 2022 senesinde en düşük dul ve yetim aylığı 627 TL, en yüksek dul ve yetim maaşı 15.055 TL oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri