Genel

Dünya Kadınlar Günü nasıl çıktı? Tarihçesi nedir?

Her yıl 8 Mart’ta kutlanılan Dünya (Bayan)lar Günü bu yıl’da kutlanmaya başlandı. Peki, Dünya (Bayan)lar Günü nasıl çıktı? Tarihçesi nedir? İşte mevzuyla ilgili tam bilgiler.

Dünya (Bayan)lar Günü nasıl çıktı?

8 Mart 1857’de New York’taki bir tekstil fabrikasında polis, grevci emekçilerin üstüne kapıları kilitledi. Daha sonrasında fabrikada oluşan yangından kaçamayan 120 kadın yaşamını yitirdi.

 8 Mart 1908’de New York’ta bir çok toplumcu olan kadın emekçilerin liderliğinde sendikal haklar ve bayanlara oy hakkı arzlarıyla miting düzen edildi.

Rusların o dönemde kullandığı Jülyen takvimine gore 23 Şubat 1917’de Rusya’da çarlığa son veren ayaklanmalar başladı.
23 şubat Gregoryen takvimine gore 8 marta denk geliyor.

Dünya Bayanlar Günü, 1977’ye kadar resmiyet kazanmadı. Birleşmiş Milletler Genel Heyeti, 16 Aralık 1977’de tarihe 1917 Şubat Devrimi olarak geçen ayaklanmalardan yola çıkarak 8 martın Dünya Bayanlar Günü olarak anılmasını kabul etti.

Dünya Bayanlar Günü, Türkiye’de ilk kez 1921’de kız kardeş Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova’nın teşebbüsüyle gündeme getirilse de 1975’e kadar olan 54 senelik süreçte kutlanmasına müsaade et.
Türkiye, Birleşmiş Milletler abonesi olduğundan 1975’te düzen edilen ‘Kadın Seneyi Kurultayı’ ile Dünya Kadınlar Günü kutlaması gene gündeme getirildi.

12 Eylül 1980 Darbesi’nden sonrasında askeri yönetim 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını menetti. 1984’te gene demokrasiye geçişle beraber 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri