Ekonomi gündemine neler var? 25 Nisan ekonomi gündemi - Webhaberim
Güncel

Ekonomi gündemine neler var? 25 Nisan ekonomi gündemi

Bugün 25 (*25*) 2022. Günün mühim ekonomi gelişimleri şu şekilde: TCMB, mecburi karşılığa doğal olarak kalemlere ekleme yapmış oldu. ABD’de imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa beklentilerin üstünde 59.7 seviyesine terfi etti. Euro Bölgesi’nde imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa beklentilerin üstünde gerçekleşerek 55.3 oldu.

Türkiye  

TCMB, mecburi karşılığa doğal olarak kalemlere ekleme yapmış oldu. Buna bakılırsa; 1 (*25*) 2022 tarihinden itibaren dörder haftalık dönemlerde kullandırılan TL eşeysel ticari kredilerin %10’u oranında mecburi karşılık ayrılacak. 

Ayrıca 31 Mayıs 2022 zamanı itibarıyla 31 Aralık 2021 evveliyatına bakılırsa kredi gelişme oranı %20’nin üstünde olan bankaların, 31 Mart 2022 ve 31 Aralık 2021 tarihlerinde mevcut kredi bakiyeleri arasındaki farkın %20’si oranında mecburi karşılığı 6 ay süresince tesis etmesine karar verildi. 

ABD  

ABD’de imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa beklentilerin üstünde 59.7 seviyesine terfi etti. Hizmet sektörü PMI ise Mart ayındaki 58 seviyesinden (*25*) ayında 54.7 seviyesine geriledi.  

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’deki yüksek enflasyonu denetim altına almak amacıyla Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini düşürmenin düşünmeye kıymet bulunduğunu açıkladı. 

Avrupa  

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, varlık alım programının senenin üçüncü çeyreğinin başlarında sonlandırılması ve yıl sonundan ilkin faiz oranlarının artırılmasına yönelik kuvvetli küçük bir ihtimal bulunduğunu belirtti.  

Euro Bölgesi’nde imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa beklentilerin üstünde gerçekleşerek 55.3 oldu. Hizmet sektörü PMI ise 57.5 seviyesine yükselerek tahminlerin üstünde açıklandı.  

Almanya’da imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa Mart ayında 56.9’dan 54.1 seviyesine geriledi. Hizmet sektörü PMI ise 57.9 seviyesine yükselerek beklentilerin üstünde açıklandı.  

Fransa’da imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere 55.4 seviyesine yükselerek beklentilerin üstünde gerçekleşti. Hizmet sektörü PMI ise Mart ayındaki 57.4 seviyesinden (*25*) ayında 58.8 seviyesine terfi etti.  

İngiltere’de imalat sektörü PMI (*25*) ayında öncül verilere bakılırsa beklentilerin üstünde 55.3’e terfi etti. Hizmet sektörü PMI ise Mart ayındaki 62.6 seviyesinden (*25*) ayında 58.3’e geriledi. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), İngiltere’nin kredi notunu teyit etti. Ülkenin uzun ve kısa dönem yabancı para cinsinden kredi notu “AA” olarak teyit edildi. Açıklamada, İngiltere’de enflasyonun 2022’de averaj %6.3 ile 1991’den bu yana en yüksek seviyede olacağının ve bunun daha da yüksek olma riskleri taşıdığının beklendiği açıklandı. 

Asya  

Japonya’da öncül göstergeler endeksi Ocak ayındaki 101.2 seviyesinden (*25*) ayında 100 seviyesine geriledi.  

Çin Merkez Bankası (PBoC) Danışmanı Wang Yiming, ikinci çeyrekte %5 üstü gelişme için daha kuvvetli adımlar atılması icap ettiğini açıkladı. 

Diğer  

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa ülkeleri için Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği yeni şoklar mevzusunda maliye politikasının para politikasından daha uygun bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: Vakıfbank

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri