En faydalı pekmez türü hangisi? - Webhaberim
Yaşam

En faydalı pekmez türü hangisi?

Üzüm, incir, dut ya da keçiboynuzu gibi besinlerin ezilerek kaynatılmasıyla elde edilen pekmez, Anadolu kültüründe tüketimi ise oldukça yaygın bir besindir. Üzümden yapılan pekmez daha tatlı bir tada sahipken dut pekmezi ise azıcık daha acımsı tada sahiptir. Milenyum devrinde ‘Yersen pekmez, enerjin bitmez.’ sloganıyla çocukların günlük besin gereksinimlerin seçenek oluşturan ve hem tıbbi emelli hem tatlı olarak besin sektöründe yer alan pekmezin, çeşitlerine göre de faydaları değişiyor.

Pekmez çeşitleri

Pekmez üretimi genel itibariyle içine konulan ana madde kalitesindeki besinin kaynatılarak şıra ile karıştırılması neticeyi elde edilir.
İşte pekmez çeşitleri ve faydaları:

en faydali pekmez turu hangisi 622f7439b4d12

Andız (Ardıç) pekmezi

Ardıç ağacının meyveleri olan ardıç kozalaklarının özü ile yapılan ardıç pekmezi, çoğunlukla Mersin ve etrafında yaygındır. Özellikle mide rahatsızlıkları ve ülsere iyi geldiği öğrenilir. Astım ve bronşit hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılabilen dut pekmezi aynı zamanda soğuğa karşı mukavemet sağlamamıza destek eder. Spor ile ilgilenen bireylerin günlük enerji lüzumlarını karşılayabilecek kadar zengin yapısı ile dut pekmezi aynı zamanda bebek ve çocukların vücutsal ve zekasal gelişimini yardımlar. Özellikle çocuklarda karşılaşılan pamukçuk hastalığının rehabilitasyonunda kullanılabilir.
İştahsızlık sürükleyen bireylerin iştah açıcı olarak kullanması nasihat edilir. Damar sertliğine iyi kazanç, kan dolaşımının basitleşmesini sağlar.

En sıhhatli pekmez cinsi, keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi pekmez cinsleri arasında en sıhhatli ve en faydalı pekmez cinsi olarak öğrenilir. Ege ve Akdeniz bölgelerine has bir pekmez cinsidir.
Keçiboynuzu pekmezi soluk darlığı başta olmak üzere akciğer kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçer. Kolesterolün düşürülmesinde ve tansiyonun dengelenmesinde destekçi yapısı vardır. Hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. Bağırsak fonksiyonlarını kumpaslar. Bağışıklığı destekleyen keçiboynuzu pekmezi, çocuk gelişimi açısından ehemmiyetlidir. Keçiboynuzu pekmezi aynı zamanda zengin ve muhtelif bir vitamin kaynağıdır.
Kuvvet verici ve enerji sağlayıcıdır.

en faydali pekmez turu hangisi 622f743c7bb23

Pekmezin faydaları

Her cinsinin kendisine has olduğu gibi genelde pekmez tüketiminin de faydaları çok olup, günlük tüketimi nasihat edilmektedir. Gün içinde formunuzu gözetmenizi sağlar.

..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri