Eğitim

Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi – Ayşegül Akakuş Akgün Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi – Ayşegül Akakuş Akgün Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kimin eseri? Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kitabının yazarı kimdir? Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi konusu ve anafikri nedir? Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kitabı ne konu alıyor? Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi PDF indirme linki var mı? Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kitabının yazarı Ayşegül Akakuş Akgün kimdir? İşte Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Ayşegül Akakuş Akgün

Yayın Evi: Nesil Yayınları

İSBN: 9786051831497

Sayfa Sayısı: 208


Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ayşegül Akakuş Akgün 9 Ay 99 Esma kitabının devam niteliğini taşıyan yeni kitabı Esmaü’l-Hüsna ile Çocuk Terbiyesi fazlaca yakında raflarda!

Esma-i Hüsna ile Çocuk Terbiyesi; çocuklarını tanımak ve gelişim süreçlerini bilmek isteyen aileler için kaleme alındı.

Kitapta; bedensel, bilişsel, kişisel, toplumsal, duygusal, din ve terbiye şeklinde pek fazlaca mevzu irdeleniyor. Küçüklere sünnete ve hadislere gore terbiye vermenin tarihsel ve günümüz örneklerini sunuyor.

Çocuklarda olmasını ve olmamasını istediğiniz davranışlar ve dahası bu kitapta…


Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi Alıntıları – Sözleri

 • “Ey çamurdan mis kokulu çiçek yaratan Rabbim,
  çamurdan tatlı meyve yaratan Rabbim,
  güzelliği dillere destan gülü yaratan Rabbim;
  benim de evladımın huylarını güzel kıl…”
 • Çocuğun din eğitiminde büyükler ,çocuğa ne süre iyi mi yakarma etmesi icap ettiğini zamani geldikce göstermelidir.Ona bu mevzunun ciddiyetini Kur’an_i Kerim de ne kadar fazlaca yer ettiğinden bahsederek anlatabiliriz. Ona bak Allah her mevzuda bizim yanimizda diyerek şu ayetleri okuyalım;” O alay edenlere karşı biz sana yeteriz. Hicr 95/ Hesap görücü olarak Allah yeter. Ahzab 39
 • “Ey çamurdan mis kokulu çiçek yaratan Rabbim,çamurdan tatlı meyve yaratan Rabbim ,güzelliği dillere destan gülü yaratan Rabbim ;benim de evladımın huylarını güzel kıl.”
 • Her gelişim sürecinin niteliklerine uygun olarak verilecek din eğitimi, çocukta sağlam bir inanç oluşturacaktır.
 • mü’min daima hayır konuşandır
 • İlk altı yaş insanoğlunun hayatında eleştiri ehemmiyet taşır.
 • Tüm çocuklar tek bir yol ve yöntemle egitilemeyeceği şeklinde terbiye de edilemezler.


Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Esma-i Hüsna: Saygılı ve görgülü çocuk
El-cemîl El melik
Merhametli çocuk
Er rahman Er refik El Hannan
Çocukta kontrolsüzlük
El Gafur El Vedud El Metin
Çocukta kibir
El Hadi El Baki El Bekrr
Çocukta Kıskançlık
El cami El Habîr El Hasib (sena saf)

Evlatların dini gelişiminde faydası olması amacıyla okuduğum kaçıncı kitap bilmiyorum fakat kesinlikle açık ara en iyisi. Herkesin yazardan ve kitabından beklentisi farklıdır muhakkak fakat benim beklentimi fazlasıyla karşıladı. Bundan dolayı;
1-Yazar bu alanda kitap yazan öteki yazarların aksine kendi hayatında boğmuyor okuyucuyu. Kendi yaşamını, eşini ve çocuklarını muhteşem lanse edip sizi ümitsizliğe, yetersizliğe gark etmiyor asla. Hatta neredeyse asla bahsetmiyor ben okumuş olmama karşın şu an kaç evladı var kaç yaşlarında bilmiyorum. Oldukca lüzumlu yerlerde kendi yaptıklarından kısa örnekler vermiş o denli. Genellemelerle mevzuyu ele alması kesinlikle fazlaca daha doğru ve anlaşılır.
2-Oldukca dazla tinsel derinliklere girmeden bir çok mevzuda çocuklarla iletişimimizin iyi mi olması icap ettiğini tek tek anlaştmış Ayşegül hanım. Lafı dolandırmamış detaylandırmamış oldukça güzel ihtiyacı olana kült data kısaca. Arayıp da bulamadığım şey Nitekim ölüm, ahiret kaza ve alınyazısı inancı hususlarında çocuklarla iyi mi konuşmamız gerektiği mühim olmasıyla birlikte duyarlı da mevzular. Eğer bu hususlarda zorlanıyorsanız kesinlikle kitabından fazlaca faydalanırsınız.
3- Son olarak kitabın adı sizi yanıltmasın devamlı Allahın esmalarının açıklaması verilip geçilmemiş. Ana tema adlar şeklinde dursa da esasen altı çook güzel doldurulmuş sonunda esmalarla taçlandırılmış her mevzu. Ben anlamam aklımda tutamam unuturum demeyin inşallah fazlaca değişik bakış açıları kazanmanıza vesile olacak
İlk kez bir kitap için bu kadar uzun araştırma yazdım, şu sebeple fazlaca hakediyor. İnşallah düşünenlere de faydası olur.
İyi okumalar (Sena Sevimli)

Beğenmekle birlikte beklentilerimin altında kalan bir kitap oldu. Ancak gene de anne ve babaların faydalanabileceği çocuk yetiştirirken karşılaşılan sıkıntılar karşısında yararlanabilecek konuların bulunduğunu düşünüyorum… (1000Kitap OkumA GüNLüğüm¯_(ツ)_/¯,️)


Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi PDF indirme linki var mı?


Ayşegül Akakuş Akgün – Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ayşegül Akakuş Akgün Kimdir?

İstanbul doğumlu olan yazarımız, İlk öğrenimini Çapa İlkokulunda tamamladı. 1 yıl Kur’an kursunda temel eğitim aldıktan sonrasında orta ve lise tahsilini Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde yapmış oldu.

Edebiyata olan yoğun ilgisi çocuk yaşlardan itibaren onu yazmaya sevk etti. Sakarya Üniversitesinde İşletme okurken, Hikaye şiir tecrübe etme ve öteki araştırma yazıları yazdı. Bu arada diksiyon-fonetik (güzel konuşma) dersleri aldı. Mesleğiyle ilgili çeşitli kurumlarda çalışırken, Radyo ve Tv Programlarının yapımcı ve sunuculuğunu da yapmış oldu.

Yerel gazetelerde yapmış olduğu sayfa editörlüğü ve köşe yazarlığının yanı sıra çeşitli dergilerde de araştırma yazıları yayımlandı. Kadın- aile- çocuk-inanç ve sıhhat mevzularındaki araştırmaları ağırlıklı olup bu mevzularda çeşitli kurumlarda seminerler verdi. Halen bir çocuk dergisinde yazmakta olan Ayşegül Akakuş Akgün, çeşitli belediyelerin hanım-aile birimlerinde de hizmet vermiştir.

Evli ve iki çocuk annesidir.


Ayşegül Akakuş Akgün Kitapları – Eserleri

 • 9 Ay 99 Esma
 • Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi
 • Bir Muhteşem Günün Hikayesi
 • Haz ve Hız Çağlarında Genç Olmak
 • 9 Ay 99 Dua


Ayşegül Akakuş Akgün Alıntıları – Sözleri

 • Çiçekler de aynı insanoğlu gibiydi. Kimi çiçek kendisini kokusuyla fark ettiriyordu kimisi de dikenleriyle. Kimi hoşluk ve zevk verir, kimi de acı… (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • Kim demiş ‘anne’ olanın ‘anne’ye ihtiyacı olmaz diye… (9 Ay 99 Esma)
 • Niyet ve azim, engelleri tek tek ortadan kaldırır… (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • İnsan’ kelimesinin ilk manası, gözbebeğidir. Bu, bizlere ne kadar kıymet verildiğini göstermez mi? …Yahut başkalarının bizim yaratılışımıza, varoluşumuza hatta varoluş amacımıza müdahale etmesine niçin müsaade edelim? (Haz ve Hız Çağlarında Genç Olmak)
 • İnsan kendini düşünmeli, tartmalıdır. Kendini tanımalıdır. Hayatını aslına bakarsak ailesine, görenek ve inancına uygun olarak mı yaşıyor yoksa başkalarının ona dayattığı şeklinde mi sürdürüyor? “Bunları neden ve niçin yapıyorum?” diye kendine sormalıdır insan. İnsan kendini ve varlığının gerçek amacını bilip her görmüş olduğu şeyin hevesine kapılmazsa, bu mevzuda da sıkıntıya düşmeyecektir. Eğer insan sıkıntıyı hissettiği an Allah’ı hatırlayacak ve bu dünyada niçin var bulunduğunu sorgulayacak olursa ruhu huzura erecek ve yaşamı dengelenecektir. Eğer bu dengeden uzaklaşırsa içindeki duygular onu rahat bırakmayacak, değişik arayışlara ve ruhsal doygunluk yollarına götürecektir. (Haz ve Hız Çağlarında Genç Olmak)
 • Çocuğun din eğitiminde büyükler ,çocuğa ne süre iyi mi yakarma etmesi icap ettiğini zamani geldikce göstermelidir.Ona bu mevzunun ciddiyetini Kur’an_i Kerim de ne kadar fazlaca yer ettiğinden bahsederek anlatabiliriz. Ona bak Allah her mevzuda bizim yanimizda diyerek şu ayetleri okuyalım;” O alay edenlere karşı biz sana yeteriz. Hicr 95/ Hesap görücü olarak Allah yeter. Ahzab 39 (Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi)
 • Hz. Muhammed (a.s.m.) “Sizden her birinizin yaratılışı, nutfenin 40 gün ana karnında bulunmasıyla olur. Sonra nutfe 40 gün içinde alaka, alaka da 40 gün içinde mudğaya dönüşür sonra da cenine ruh üflenir.”
  Bu hadis-i şerife gore anne karnında kırkar günden üç aşama geçiren (ortalama 4 aylık olan) bebeğe, Allah tarafınca bir melek gönderilir. Görevli melek ruh üfler. Bu, günümüz tıbbının deneylerle ortaya çıkardığı gerçekle de uyumludur. (9 Ay 99 Esma)
 • ” Ruhumu serinleten, yüreğimi yakan fakat acıtmayan, bir umut üfledi ezan bana. Ümitli dualarımı, Rabbime yüceltti. Ezanı dinleyenlerin duaları yankılandı kulaklarımda. Sessiz çığlıklardı onlar, isyandan uzak. Semaya uçuşan saf kelebeklerdi dualar. Sahibine pervane, döne döne semada dalgalanan ezana karıştılar…” (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • İslamda vaktin hayırlısı ve şerlisi diye bir fark yoktur. İslam, uğursuzluğa yer vermemiştir. Dolayısıyla tüm süre, hayırlı faaliyetlere açıktır. Hayır ve şer süre için değil, sadece niyet ve fiil için söz konusu olabilir. Zararlı ve yıkıcı niyetler ve eylemler, içinde cereyan etmiş olduğu zamana mâl edilemez. (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • Gözü gören insan gözü vereni görmezse kör sayılır (9 Ay 99 Esma)
 • Zararlı ve yıkıcı niyetler ve eylemler, içinde cereyan etmiş olduğu zamana mâl edilemez.
  Mesela harp, zelzele, yangın, sel, kasırga ve salgın hastalıklar şeklinde felaketlerin meydana geldiği günler, uğursuz ya da bereketsiz sayılamazlar. (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • Halbuki çocuklarımıza olmayan kahraman Süpermen’i öğreteceğimize, Bedir Savaşı’na katılabilmek için güreşe tutuşan çocuk kahraman Rafi’yi anlatmalıyız. Batı’nın hayal gücüyle uydurmuş olduğu çakma kahramanlarına asla ihtiyacımız yok! Çocuklarımız gerçek kahramanları tanısalar onlar asla gereksinim da duymazlar aslına bakarsanız. (Haz ve Hız Çağlarında Genç Olmak)
 • Dayanılmaz bulunduğunu düşündüğünüz doğum sancılarının birçok hikmeti var:
  – Bu sancılar 9 ay süresince suyun içinde kalan bebeği kuru ortama hazırlar.
  – Sancı vurmuş olduğu an, bir ucu anneye bağlı olan kordondan almış olduğu, sıvı oksijen akımı durur ve bebek kendi ciğerinde – rezervde – tuttuğu oksijeni kullanmaya adım atar. Yani her doğum sancısı bebeğinizin akciğerini çalıştırır.
  – Sancılar bebeği doğum kanalına doğru iter, bu da doğumu kolaylaştırır. Bu arada sancılarla beraber bebeğin beynine, doğumun başladığı, ilerlediği ve tamamlandığına dair sinyaller iletilir. Bu da bebeğin anne karnından çıkmış olduğu an, plasentadan (eşten) ayrılmasını ve annede de süt hormonlarının (prolaktin) salgılanmasını sağlar. (9 Ay 99 Esma)
 • “Anne” unvanı ile ilgili fazlaca güzel bir öykü anlatılır:
  Bebek, ruhlar âlemindedir ve dünyaya geçiş vakti gelmiştir. Kendisine “Hadi artık dünyaya gidiyorsun, anne karnındaki zamanın doldu.” denilir. Bebek orada süper ötesi işlem görüyordur ve korunuyordur ki, meleklere, dünyaya gitmekten korktuğunu söyler. Melekler de, korkmaması icap ettiğini, burada kendisini kim yaratıp koruduysa, dünyada da ne olursa olsun korumaya devam edeceğini, yaratıcısına güvenmesi icap ettiğini söyler. Bebek hâlâ endişelidir. Bir ihtiyacı ya da sıkıntısı olduğunda meleklerle konuşmaya alışıktır, fakat dünyayada bunu iyi mi yapacağını bilmemektedir. Israrla fazlaca sevilmiş olduğu hem yardımcısı, hem de arkadaşı olan meleklerden ayrılmak istemediğini söyler. Melekler ona, “Endişelenme. Yüce Yaratıcı, senin dünyada da, tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, sana arkadaş olacak, her an yanında olacak bir melek görevlendirdi.” derler. Bebek rahatlar, artık doğmayı kabul eder. Ama son bir sorusu daha vardır:
  “Ben o meleği nasıl tanıyacağım, onu nasıl bulacağım? Benimle ilgilenmekle görevli olan meleğin adı ne?” diye sorar.
  Bebeğe şöyleki yanıt verilir:
  “O melek doğar doğmaz senin yanında olacak. Sen ona ‘Anne’ diye sesleneceksin.” (9 Ay 99 Esma)
 • Bileceğim ki ben kendimi iyileştirir ve geliştirirsem bundan insanoğlu etkilenecektir. Evet tüm insanlık tarihini etkileyemem bir ihtimal fakat bana yakın olanlar, hayatımda etkileşim içinde olduğum kişiler değişecektir. Bir iyilikten birçok şey etkilenecektir. (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • Kadını taçlandıran, erkeği olgunlaştıran, aileyi şendendiren ve bereketlendiren şüphesiz ‘çocuk’un varlığıdır. Evlat sahibi olmak için çabalayan bu sebeple maddi- tinsel sıkıntılara giren tüm anne-baba adaylarına da ısrarla şu tavsiyeyi bulunmak isteriz: Sabahları Saffat sûresini, akşamları yatmadan ilkin de Mearic sûresini okumayı ya da dinlemeyi dikkatsizlik etmeyin. Allah’ın izni ve hayırlısı ile umulur ki, ayet-i kerimelerin yüzü suyu hürmetine dualar kabul olunur. Yine bu iki sûresinin hikmetine mazhar olunarak, evlat
  bahşedilir. (9 Ay 99 Esma)
 • …Aksi takdirde, sabahleyin namazına kalkamadığım sabahların hesabı bir türlü bitmiyor vicdanımda. “Bu iyi mi inanmaktır ve bu iyi mi ‘sevmek’ iddiasıdır?” diye kendimi suçlayıp duruyorum.
  . (Bir Muhteşem Günün Hikayesi)
 • “Ey çamurdan mis kokulu çiçek yaratan Rabbim,çamurdan tatlı meyve yaratan Rabbim ,güzelliği dillere destan gülü yaratan Rabbim ;benim de evladımın huylarını güzel kıl.” (Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi)
 • Yaratıldığı fıtrat suretiyle yol alabilmeyi başaran insan, Allah’ın ahlakıyla ahlaklanmış, ahsen-i takvimdedir. (Haz ve Hız Çağlarında Genç Olmak)
 • “Ey çamurdan mis kokulu çiçek yaratan Rabbim,
  çamurdan tatlı meyve yaratan Rabbim,
  güzelliği dillere destan gülü yaratan Rabbim;
  benim de evladımın huylarını güzel kıl…” (Esma-i Hüsna İle Çocuk Terbiyesi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri