Güncel

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları 2022 (GÜNCEL)

Esnaf kefalet kefillik iptali iyi mi yapılır? Şartları nedir? Kefillikten iyi mi çıkılır? şeklinde soruların yanında Esnaf kefalet kefillik iptali, Kefillikten vazgeçme ihtarname örneği, kefillik iptali dilekçesi, Kefillik iyi mi biter, Senete kefil oldum iyi mi kurtulurum, Kira kontratı kefillik iptali, Senette kefillik iptali, Kefillik kaç yılda düşer, Kefil oldum borcunu ödemiyor, Esnaf kefalete emekli kefil olabilir mı, Ticari krediye kefil oldum, Noterden kefillik iptali şeklinde mevzular hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları

Esnaf kefalet kooperatiflerinden esnaf kredisi kullanabilmek için esnafın kefil göstermesi şartı bulunmaktadır. Kooperatife kefil göstermeyen esnaf, kefaletten kredi çekememektedir. Kooperatife gösterilecek olan kefillerin sayısı kredi tutarına ve vade sayısına gore değişim göstermektedir. Ancak 2022 senesinde TESKOMB’dan kredi kullanacak olan esnaflara minimum 2 kefil şartı sunulmaktadır. Bu kefiller esnaf, sigortalı çalışan ve işyar olabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kefillik Nasıl İptal Edilir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri vesilesiyle Halkbank’tan kredi kullanan ya da bahse mevzu olan bu krediye kefil olan kişinin kefillik iptali için tek seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek ise çekilen esnaf kredisinin borcunun kapatılmasıdır. Kredi borcu kapatılmadığı takdirde kefilliğin iptali gerçekleşemez.


Diğer küçük bir ihtimal ise kredi borçlusu olan esnaf başka bir banka vesilesiyle borcuna yapılandırma yapabilir ya da borç kapatma kredisi kullanabilir. Bu sayede Halkbank’tan kullanılan kefalet kredisinin borcu ödenir ve kefillik biter. Kefilliğin iptali için olan tek seçenek ve bahsettiğimiz olasılık haricinde kefilliğin iptali söz mevzusu değildir. Fakat kefillik iptali için bazı durumlar kural dışı olabilmektedir. Bunları kefillik iyi mi düşebilir başlığı altında ele alıyoruz.

Kefillik Nasıl Sona Erer?

  • Kullanılan kredinin tutarı hemen hemen hesaba aktarılmamış ya da bakiye çekilmemiş ise,
  • Kredi borcunun oluşturulduğu tarihin üstünden 10 yıl geçmiş ise kefillik sona ermektedir.
  • Kefillik için geçerli sözleşme evrakı eksiz ya da yanlış beyan edilmişse kefillik son bulur.
  • Kefil olan kişinin eşi, kefilliğe itiraz ederse kefillik iptal edilebilir.
  • Borcun aslolan mükellefi bilgili bir halde borcu ödemiyorsa kefil borçluya dava açabilir ve kefilliğin iptalini talep edebilir.

Esnaf Kefalet Kredi Çekmek İçin Kaç Kefil İster?

Esnaf kefaletten kredi kullanmak için düzgüsel şartlarda 2 kefil kafi olmaktadır. Kefiller borcu ödeyebilecek durumda olduğu belirtmek için bazı belgeleri beyan ederler. Örnek olarak kefil işyar ise maaş bordrosu talep edilir. Kefillerin hazırlamış oldukları belgeler tamamlanmamış ve hatalı ise kefalet pozitif cevap vermez. Kefillerin kredi için hazırlaması ihtiyaç duyulan belgeleri detaylı bir halde görüntülemek için “Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Nasıl Yapılır

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefilin Sorumluluğu Nedir?

Esnaf kredilerine kefil olacak kişilerin sorumluluklarına Türk Borçlar Kanununda yer verilmiştir. Özetlemek gerekirse kefilin sorumluluğundan bahsedecek olursak, kefil kredi borcunun tamamından görevli olmaktadır. Kredi borcu bitmeden kefillik son bulmaz. Kefillerin sorumlulukları TBK’da aşağıdaki şeklinde açıkça belirtilmiştir.

a. Sorumluluğun kapsamı
MADDE 589- Kefil, her durumda kefalet sözleşmesinde belirtilen azamî miktara kadar mesuldür.
Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa kefil, belirtilen azamî miktarla sınırı olan olmak suretiyle, aşağıdakilerden mesuldür:
1. Asıl borç ile borçlunun kusur yada temerrüdünün yasal neticeleri.
2. Alacaklının, kefile, onun borcu ödeyerek yapılmalarını önleyebileceği uygun bir süre ilkin bildirmesi koşuluyla, borçluya karşı yönelttiği takip ve davaların harcamaları ile gerektiğinde rehinlerin kefile tesliminin ve rehin haklarının devrinin sebep olduğu harcamalar.
3. İşlemiş bir senelik ve işlemekte olan yıla ilişkin akdî faizler ile gerektiğinde tahvil karşılığında ödünç verilen anaparanın işlemiş bir senelik ve işlemekte olan yıla ilişkin faizleri. Sözleşmede açıkça kararlaştırılmamışsa kefil, borçlunun bir tek kefalet sözleşmesinin kurulmasından sonraki borçlarından mesuldür. Kefilin, aslolan borç ilişkisinin hükümsüz hâle gelmesinin sebep olduğu zarardan ve ceza koşulundan görevli olacağına ilişkin anlaşmalar kati olarak hükümsüzdür.


Türk Borçlar Kanunu’nu görüntülemek için tıklayınız.

Banka Kefilliği İptali Var mı?

Yukarıda Türk Borçlar Kanununda yer edinen esaslar, bankalardan kullanılan krediler içinde geçerli olmaktadır. Kefilliğin iptali, kefillik olması ihtiyaç duyulan şeklinde yapılmamış ise itirazda bulunulabilmektedir. Fakat itiraz edilmesine karşın pozitif cevap alınmıyorsa tek seçenek kredi borcunun kapatılmasıdır. Yazımızda kefilliğin iptali için bazı istisnaları maddeler halinde belirtmiştik. O maddelere göz atabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi? 2022

Kredi borcu olan kefil olabilir mi? sorusu kefillik mevzusunda en oldukça dört gözle beklenen konuların başlangıcında gelmektedir. Kefil olacak kişinin kredi borcu olsa dahi geliri kredinin taksitlerini tertipli bir halde ödeyecek düzeyde ise ve gelirinin belgelendirebiliyor ise kefilliği kabul edilmektedir.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor!

Kefil olduğum şahıs borcunu ödemiyor diyorsanız, tek seçenek kredi borcunun tamamının kapatılması bulunduğunu belirtmek isteriz. Borçlu borcunu ödemediği takdirde TBK gereğince yaptırımlar kefillere uygulanabilmektedir. Kefillere icra bu şeklinde durumlarda gelmektedir. Tekrardan belirtecek olursak, kefilliğin iptali kişisel olarak gerçekleşemez. Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinden kredi kullanmış sadece ödemede zorluk çeken esnaflara kredi yapılandırması 2022 senesinde da yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri