Genel

Evde bakım maaşı yattı mı?

Binlerce yurttaşın gözü evde bakım tutarının uyuyacağı tarihe çevrilmiş vaziyette. Yaşlı, ağır hasta ve manili bireylerin bakımını üstüne alan yurttaşlara sağlanan evde bakım tutarının ne süre uyuyacağı merak mevzusu haline geldi. Peki, Evde bakım tutarı uyudu mu? İşte ayrıntılar.

EVDE BAKIM ÜCRETI DENETLEME NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerini e-Devlet uygulamasını denetleyebilirsiniz. TC kimlik numaranız ve e-Devlet parolanızı kullanarak giriş yaptıktan sonrasında arama çubuğuna “Manili Evde Bakım Ödeme Bilgileri Denetleme” yazın ve tıklayın.
Manili Evde Bakım Ödeme Bilgileri Denetleme özelliği Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI DENETLEME NASIL YAPILIR?

Evde bakım tutarı bakım aylığı denetlemesi SMS üstünden de bilinebilmektedir. Ziraat Katılım Bankası vasıtasıyla alan şahıslar, cep telefonlarının ileti kısmına EBEDÎYE yazıp, 4747’e SMS yollayarak ebedîye denetlemesi yapabilirler. Denetleme için 1 SM fiyatı operatörününz tarafınca öğrenim edilir.

EVDE BAKIM ÜCRETI UYUYAN İLLER LİSTESİ – 7 MART

Evde bakım ücretleri her ayın 15’iyle 30’u içinde ödeniyor.
Ödemelerin başlamasıyla beraber güncel evde bakım tutarı uyuyan şehirler sıralaması haberimizde yer alacak.

EVDE BAKIM ÜCRETI NE KADAR?

2022 seneyi minimum fiyat zammı ile beraber evde bakım parasının bu yıl ne kadar olacağı da netleşti. Minimum fiyata bu yıl yüzde 50,5 oranında bir zam yapılmıştı. Evde bakım parası da bu kapsamda bin 798 TL’den 2 bin 706 TL’ye yükseltildi.

Evde bakım tutarı manilinin kendisine değil, bakımını yürüten akrabası yada vasisi benzer biçimde üçüncü şahıslara veriliyor.
Birincisi, her ne ad altında olursa olsun her türlü kazançlar toplamı temel alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen averaj aylık kazancın net minimum fiyatın 3’te 2’sinden azca olması gerekiyor.

Hane içinde ikiden azca bakıma gereksinimi olan manili bulunması halinde, ikinci manili iki kişi sayılıyor. Mesela bir anne ve iki manili çocuğunun yaşamış olduğu ailenin kişi başına kazancı hesaplanırken toplam kazançlar 3’e değil, 4’e bölünerek kişi başına kazanç hesaplanıyor.

KİMLER EVDE BAKIM ÜCRETI ALABİLİRİ?

Bu destekten yararlanmak için de minimum yüzde 50 manili ve ağır manili olunması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kent müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme kurulu tarafınca bakıma gereksinimi olan şahsın manili bulunduğunun bulunması gerekiyor.
Yüzde 50’den daha düşük manili olanlara ise evde bakım tutarı ödenmiyor. Bu destekten hane içindeki kişi başına düşen averaj aylık kazancı, minimum fiyatın aylık net meblağının üçte ikisinden daha azca olan bireyler faydalanabiliyor.

Bu mevzuda son meydana getirilen farklı olan şeylerle da üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Yeniden meydana getirilen farklılıkla manili oranına bakılmaksızın, 18 yaşlarının altındaki çocuklar için manili esenlik raporunda ‘hususi koşul ya da oldukca hususi koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, manili yakını evde bakım yardımından yararlanabilir.

18 yaşlarının üstündekiler içinse, raporda ‘tüm bağımlı’ ifadesi yer alıyorsa, tekrardan manili yakını destek alabiliyor.

EVDE BAKIM ÜCRETI MÜRACAATI NASIL YAPILIR?

Evde bakım tutarı alabilmek için aşağıdaki 3 vaziyetin bulunması gerekiyor:

1) Bakıma fukaralık kriteri,

2) Kazanç kriterlerinin uygun olması,

3) Ağır manili bulunduğunu belirten esenlik heyeti raporu.

Evde bakım parası alabilmek için hane milletinin tüm net kazancı bir araya gelir ve manili kişi da dahil edilerek hane ulusu rakamına bölünür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri