Genel

EYT’de son durum nedir?

EYT’de son konum nedir? EYT ne vakit çıkacak? EYT ne vakit çıkacak suali son gelişmeler ile takip ediliyor. 3600 ek gösterge için emekler devam ederken gözler emeklilikte yaşa takılanlar için atılacak adımlara çevrildi.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili son konum EYT kanununa takılan emekliler tarafınca merak edilip inceleniyor. Prim gün rakamını doldurmuş fakat emeklilik için yaşı bekleyen yurttaşlar, gözlerini EYT ile ilgili çalışmalara çevirdi.

Çalışmalarda erkelerin 55, bayanların ise 50 yaşlarında emekli olması öngörülüyor.
Emeklilik yaşlarının aşağı çekilmesi için şimdi de aşınma hakkı tartışılıyor.

Emek harcama ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı, EYT’nin maliyetini hesaplamaya başlamıştı. Show Haber’den Ulaş Can Yakupoğlu’nun haberine bakılırsa; EYT’de yeni geliştirilen yöntem ücret kesintili erken emeklilik… Ancak masaya yeni bir alternatif daha ilave edildi: Kısmi emeklilik ve zaman bitirmesi alternatiflerinin yanında bazı iş grupları için alternatifi de var masada.

Kısmi emeklilik ile 3600 prim gününü bitiren bayanların 50, adamların ise 55 yaşlarında emekliye ayrılması öngörülüyor.

Vakit bitirmesi ise bayanlarda 7 bin 200, erkeklerde ise 9000 gün sigortalılık gününü bitirenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi demek.

Gazeteciler, esenlik çalışanları, polisler ve askerlere tanınan aşınma hakkının gövde emekçilerine de getirilmesi gündemde.

BAKAN BİLGİN’DEN EYT AÇIKLAMASI

Emeklilik meselesi 3 koşula bağlanmış.
Üçüncü şık problem. Yaş koşulunu yerine getirmemiş olanlarla ilgili problem. Yaş da bu işin koşullarından biri denilen bir anayasa sonucu var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan rakamı içinde bir oran var.Türkiye’de bu sayı 2’nin altına düştü. Tertip Etmeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Emekliliğimizi tasarladığımız için bizlere haksızlık yapılmış oldu diyorlar.

Emek harcama programı içinde var. Ama evre evre çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin vaziyeti, 3600 ek gösterge, kontratlı personel…
Emekçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm emek harcamaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE DEMEK, KİMLERİ IÇERIYOR?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç EYT’nin kimleri içerdiğini deklare etti. Ahmet Kıvanç’ın haberine bakılırsa;

8 Eylül 1999 tarihinden evvelki şartları yerine getiren her insana emeklilik hakkı sağlanırsa, prim günü ve sigortalılık süresi kriterini yerine getirenler yaşa bakılmaksızın emekli olabilir.

8 Eylül 1999 tarihinden evvel SOSYAL SIGORTALAR KURUMU’lı bayanlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim yada hanımefendi ise 50, adam ise 55 yaşını doldurmuş olması ve minimum 5000 prim günü şartını yerine getirerek emekli olabiliyordu.

BAĞ-KUR’da hanımefendi ise 20 tüm yıl, adam ise 25 tüm yıl prim ödemesi ya da hanımefendi ise 50, adam ise 55 yaşlarında olması ve 15 tüm yıl prim ödenerek emekliliğe hak kazanılıyordu.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri