Güncel

Fitre yurt dışında ne kadar? Almanya, Hollanda vatandaşları için fitre kaç euro? Diyanet açıkladı

Fitre yurt dışında ne kadar? Almanya, Hollanda vatandaşları için fitre kaç euro? Diyanet açıkladı

Ramazan ayına girilmesinin derhal arkasından fitresini ödemek isteyen vatandaşların en oldukça merak etiği mevzu 2022 yılı fitresi olmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2022 yılı için verilecek olan fitre miktarının 40 TL olarak belirlerken yurt dışında yaşayan vatandaşlarda kendilerinin ne kadar fitre ödemesi mevzusunda araştırma halletmeye başladılar.

Fitre yurt dışında ne kadar?

Yurt içinde olduğu benzer şekilde Almanya, Hollanda benzer şekilde Avrupa devletlerinde yaşayan müslümanlar da verilecek fitre miktarını merak ediyor. Diyanet, her yıl için belirlenen fitre miktarında illa ki o miktarın ödenmesi gerekmediğini, belirlenen miktarın alt limit bulunduğunu ve bir kimsenin o limitin üstünde fitre ya da fidye ödemesinin kendisine kaldığını açıklar.

Dini mali yükümlülük olarak tanımlanan fitre bedelleri her yıl değişmiş olur ve bu değişimi de Diyanet yetkilileri belirler. Diyanet’in belirlediği sadaka-i fıtır bedeli 2022 yılı için 40 TL olarak açıklanırken Ramazan ayı süresince oruç tutamayan bir kişinin ödemesi lüzumlu olan karşılık 30 gün için 1200 TL’dir.

Almanya, Hollanda, İsveç, Avusturya benzer şekilde yurt dışından yaşayan Müslümanların ise asgari fitre miktarı 10 Euro olarak belirlenmiştir. Şu anki mevcut kur ile hesaplanan 10 Euro 160 TL karşılığına gelir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu