Güncel

Flightradar Nedir, Neden Gündem Oldu?


Meşhur havacılık uygulaması Flightradar son attığı tweet yüzünden gündem oldu. Galatasaray’ın yeni transferlerini taşıyan uçağa gönderme yapmış olduğu paylaşımı kısa süre içinde gündem olurken bilhassa Galatasaray’lı taraflar tarafınca da beğeni yağmuruna tutuldu.

Flightradar Yıldızlara Gönderme


Galatasaray’ın yeni transferleri Lucas Torreira ve Dries Mertens’i taşıyan uçağın radar takip sıralamasında birinci sıraya yükselmesi sonrasında meşhur radar uygulaması Flightradar bu duruma kayıtsız kalmadı. Twitter hesabından meydana getirilen paylaşım kapsamında yıldızları taşıyan uçağın fotoğrafı paylaşılırken hem de “Galatasaray taraftarları için büyük gün” şeklinde paylaşım yapılmış oldu.

TC-KNK tescilli olan uçağın seyahat takip edeni ortalama 60 bin şahıs tarafınca takip ediliyorken bu durum toplumsal medya kullanıcıları tarafınca da yoğun ilgi ile karşılaştı.

Dün gece Galatasaray’ın dünyaca meşhur olan iki yıldız oyuncusunun İstanbul’a gelmesi sonrasında izlenme takip edeni olarak Flightradar da rekora imza attı.


İstanbul-Milano-Brüksel-İstanbul uçuşunu gerçekleştiren TC-KNK tescilli Falcon 2000S son olarak havaalanına inmeden ilkin uygulamada takipçi sayısı 123 bine ulaştı. Bu ise şimdiye kadar bir uçağın seyirci sayısı olarak üstün dereceli kırmasına yol açtı.

flightradar nedir, niçin gündem oldu?

Flight Radar Nedir?

Flight Radar web tabanlı ve çevrim içi şekilde uçuş gerçekleştiren uçakların güzergahlarını harita üstünden takip etmeye destek olan bir uygulamalıdır. Uçuşları ve rotaları anlık olarak görüntülediği için havacılık meraklıları tarafınca yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uygulama takip uygulamasını üç kaynağa bakılırsa yapmaktadır. Bu kaynaklar ABDS, MLAT ve FAA şeklindedir. Buradan gelen kaynakları kullanarak seyircilerine parasız şekilde uçakları seyretme ve takip etme olasılığı vermektedir. Kamuya açık uçuşlarda uçuş detayları ve tayyare bilgileri da yer almıştır. Bunun yanında askeri yada siyasal amaçlı meydana getirilen uçuşlara ilişik ise bilgiler verilmemektedir.

Web sitesinin yanında IOS ve Android uygulamalar üstünden de kullanıcılarına erişim hakkı tanıyan uygulama bilhassa aktarma haberleri, kaza takip yada hususi etkinlik şeklinde aktiviteler kapsamında tanınırlığını mühim seviyede arttırmıştır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri