Eğitim

Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kimin eseri? Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kitabının yazarı kimdir? Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi konusu ve anafikri nedir? Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kitabı ne konu alıyor? Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı? Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kitabının yazarı Tolga Uslubaş kimdir? İşte Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Tolga Uslubaş

Yazar: Nezir Özgen

Yayın Evi: Venedik Yayınları

İSBN: 9786054766109

Sayfa Sayısı: 463


Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu yaratı, belli bir tarih dönemindeki siyasal gelişimleri değil, sanatla alakalı, felsefi, bilimsel, toplumsal, dini gelişimleri de bünyesinde barındırıyor. Harita ve resimlerin yanında medeniyetler, devletler, vakalar, insanoğlu şeklinde pek fazlaca mevzuda verilen kısa bilgiler birbirini tamamlıyor. İnsanlık tarihinin öyküsel bir özetini sunan “Dünya Tarihi”, yerleşik çağdaş toplumların oluşumundan dünya savaşlarına, Avrupa monarşilerinin ortadan kalkışından, İslam´ın yükselişine kadar dünyayı şekillendiren vakaları çarpıcı bir halde konu alıyor. Türkiye tarihinin mühim mihenk taşlarına da yer veren eserde, binlerce senelik tarih bir nefeste okumakla kalınmıyor, tarihsel olayların birbirine bağlılığı ve sebepleri de kolayca anlaşılıyor.


Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi Alıntıları – Sözleri

 • Felsefe ve Sanat, insan varlığının temel gerçekleridir.
 • M.Ö. 27 senesinde kurulan Roma İmparatorluğu,M.S. 1453 senesinde sona ererek,tarihe karıştı.


Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Küçüklüğümden bu yana onlarca tarih kitabı okudum. Bazılarında sıkıldım, sadece hayatımda kitap okurken asla bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum, ki tarihe ciddi manada aşık birisiyim. Kitabı okumak benim için hakkaten bir savaşım idi ve neticede galip olduğumu düşünüyorum kitabı bitirerek…
Kitap ile alakalı düşüncem ve buna etki eden hususlara erişince;
1.) Kitapta yazım ve noktalama hatası bol miktarda mevcut ki bu, insanı hakkaten rahatsız ediyor.
2.) Keza, ifade bozukluğu da bir o denli var ki, sinir bozuyor.
3.) Bazı cümlelerden mana çıkmıyor, çıkanlar da anlaşılmıyor. Zira, yazan şahsiyet(ler) cümlelerde o denli alakasız kelimeler kullanmış ki, kimi zaman cümleyi idrak etmek için birkaç kere okuyorsun.
4.) Cümleler ya haddinden fazla uzun, ya da gereksiz yerlerde bitiriliyor.
5.) Kitabın yazı tipi ve puntosu, ve yazı aralıkları kimi zaman birbirini tutmuyor, bu da göz yoruyor. Dahası sayfa düzeni hususunda da gevşek davranılmış. Arka plan da bunaltıcı (bu şahsî fikrim).
6.) İçeriğe erişince, yer yer kafa karıştıran bölümler var. Tarihi bilgilerin çoğunluğu, kimi zaman kronolojik, kimi zaman de yazarın kafasına gore verilmiş, bazı bölgeler yine edilmiş, bazı bilgiler atlanmış.
Son olarak, bazı mühim vakalar kitapta yok (örnek olarak Çernobil Faciası, Hindenburg Zeplini Faciası… vs.), resimlere asla girmiyorum, bu sebeple resimler bilgiyi yeterince görselleştiremiyor siyah beyaz olduğundan…
Tüm bunlar bir tarafa, bir tek şu sorun bile bir tarih kitabı için katlanılmaz: Kitapta içindekiler kısmı ve kaynakça yok!!!
Buna karşın okuyacak var ise okusun, verdiğim puanı da emek harcandığı için verdim. (Nuri Kopmaz)


Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı?


Tolga Uslubaş – Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Tolga Uslubaş Kimdir?


Tolga Uslubaş Kitapları – Eserleri

 • Türkiye Tarihi
 • Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi
 • Şu İlginç Tarihimiz
 • Geçmişten Günümüze Osmanlı
 • Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi
 • İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi Ansiklopedisi
 • Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı
 • Tarih Seti – Türkiye zamanı, Dünya zamanı, Osmanlı zamanı


Tolga Uslubaş Alıntıları – Sözleri

 • “Ettiğiniz yeminleri size iade ediyorum. Gidiniz, ordular toplayınız ve bizim üzerimize geliniz. Bana bir kere daha zafer kazanma imkanı elde etmiş olmuş olursunuz.” (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • 1 Haziran 1985 – Türk, Amerikan ve Alman bilim adamları, 21 senelik kazının sonucunda dünyada en eski köyün Diyarbakır’da bulunduğunu ortaya çıkardılar. (Türkiye Tarihi)
 • Her Sümer vatandaşı asker sayılıp, lüzumunda tabanca altına çağrılırdı. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • Türklere ilişik en eski kültür merkezi olan Afenesyevo kültür merkezi, Altay- Sayan Dağlarının kuzeybatısında yer almıştır.
  MÖ 3000 li yılların başlarında ilişik eski bir kültür olan kültüre ilişik izleri ve özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  -Türklerin toplumsal yaşamının ilk örneğini yansıtır
  -at ehlileştirilmistir koyun beslenmiştir
  -toprak kaplar, bakır ve tunçtan tabanca ve süs eşyaları ise mevcuttur. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • 1910 lu yıllarda İttihatçı hükümet, sokak köpeklerine karşı bir yoketme kampanyası başlattı. Her köpeğe karşılık ufak bir miktar para verilerek köpekler Çingeneler tarafınca hususi dev kerpetenlerle yakalanarak feryat figan içinde kafeslere yerleştirildiler. Daha sonrasında ‘hayırsız ada’ olarak malum Sivriada’ya götürüldüler. İttihatçı hükümetin aşırı batıcı ve modernist politikalarına kurban giden köpeklere 1912 senesinde kurulan ilk hayvanseverler derneği olan “İstanbul Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” sahiplendi. (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, başka türlü yaşamak isteyeceğim bir sürü vakayla dolu seneler! (Türkiye Tarihi)
 • Yalnızca öğretmen yetiştirmekle yetinilmedi. Aynı zamanda bulunmuş olduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da üstüne alan kurumlar haline gelmeye başladı. Böylece kırsal yörede toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı amaçladı. (Türkiye Tarihi)
 • ”Devrim” adındaki ilk Türk üretimi otomobil Cemal Gürsel’e armağan edildi. (Türkiye Tarihi)
 • “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır!”
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk (Türkiye Tarihi)
 • Kültürün dini hayata katmış olduğu renklilik bir gerçek ise de, yakarma yaşamının geçmiş kültürden medet umar hale gelmesi dini şuuru zedeleyen ciddî bir çekince. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • 31 Aralık 1981 – Televizyon yayınları, yılbaşı gecesi, renkli olarak yapılmış oldu. (Türkiye Tarihi)
 • Fransız Kralı Napolyon’a karşı Akka Kalesi’ni başarı ile korumak için çaba sarfeden büyük Türk kumandan. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • O şekilde ya Asr-ı Saadetten uzaklaşılan her gün doğruluğun, dürüstlüğün, şefkat ve ihlâsın yitirildiği gündür ve insana hep, ” Nerede o eski günler” terennümünü yaptırır. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • “Hastalıkların insanlarda birer birer ortaya çıktığını sanmak yanlıştır. Hastalıklar, insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülmeyecek kadar ufak fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.” diyerek, bundan beş yüz yıl ilkin mikrobun tarifini yapmış oldu. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Alınan üç idam kararıyla, Polatkan ve Zorlu’nun cezası 16 Eylül’de, Menderes’in cezası ise 17 Eylül’de infaz edilmiştir. (Türkiye Tarihi)
 • Sultan Süleyman Han devrinde, Osmanlı Devleti’nin kara, deniz ordusu dünyada birinciydi. Kültür ve sanat faaliyetleri zirve noktasındaydı. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Eskiler “Her gelen gün geçen günleri aratır” der… (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • Türkiye’ye logaritmayı ilk sokan Gelenbevi İsmail Efendi’dir. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • “Devlet bizi bu kaleyi teslim etmek için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine ulaşmadan bir karış toprak vermem!..” (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Ve o terennüm dillerinde olmasa da gönüllerinden bir kerecik de olsa geçti: ” Ah nerede o eski ramazanlar!..” (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri