Eğitim

Gel Hayattan Konuşalım – Filiz Aygündüz Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Gel Hayattan Konuşalım – Filiz Aygündüz Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Gel Hayattan Konuşalım kimin eseri? Gel Hayattan Konuşalım kitabının yazarı kimdir? Gel Hayattan Konuşalım konusu ve anafikri nedir? Gel Hayattan Konuşalım kitabı ne konu alıyor? Gel Hayattan Konuşalım PDF indirme linki var mı? Gel Hayattan Konuşalım kitabının yazarı Filiz Aygündüz kimdir? İşte Gel Hayattan Konuşalım kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Alper Hasanoğlu

Yazar: Filiz Aygündüz

Editör: Handan Akdemir

Yayın Evi: Doğan Kitap Yayınları

İSBN: 9786050975857

Sayfa Sayısı: 176


Gel Hayattan Konuşalım Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Her şeyi kaybedebilirsin fakat kendi varoluşunu kaybedemezsin

Doğarız ve dünyaya atılırız.

Bu “olma” halidir. Varolma hali ise bizim yapmış olup ettiklerimizle ilgili bir şeydir. Özgür irademiz yüzde yüz var olmasa bile herhangi aniden ne olursa olsun yaptığımız küçücük bir seçimle iyi mi bir varoluşa evrileceğimize, iyi mi bir insan olacağımıza karar verebiliriz. Kısacık aniden aldığımız bir karar iyi mi bir yaşam yaşayacağımızı belirliyor.

Her şeyi kaybedebilirsin fakat kendi varoluşunu kaybedemezsin. Aynı şey iki insan içinde haiz olmaya dayanmayan bir ilişki olduğunda da geçerli. Oraya sistem müdahale edemiyor. Sistemin en ağır şeklinin faşizm bulunduğunu düşünürsen senin iyi mi bir yaşam yaşayacağına karar veriyor olsalar da kime âşık olacağına müdahale edemiyorlar. Beyninin içine giremiyorlar. Aşk en büyük isyandır gününe gore.

Usta gazeteci Filiz Aygündüz sordu, devletimizde alanının yetkin isimlerinden kabul edilen, psikiyatr Dr. Alper Hasanoğlu yanıtladı. Aşk, kimlik, ilişki, varoluş, ölüm, yas, mutluluk, evlilik, anlam, kaygı, kendinle sahici bağlar oluşturmak… Hayatın tüm meselelerine derin ve çarpıcı bakış açıları sunan, provokatif, zihin açıcı bir kitap Gel Hayattan Konuşalım. Sohbete katılan okura iyi gelecek…


Gel Hayattan Konuşalım Alıntıları – Sözleri

 • Artık hakikaten mevcud hastalıklara ilaç bulunmuyor. Bir ilaç yapılıyor. O ilaç için hastalık üretiliyor.
 • … Doktor olmak beni tanımlamıyor ki. Doktorluk benim mesleğim. Doktorluğu benden çıkarttığında benden geriye kalan şey ise benim. Hiçbir İsviçreli hekim “Ben Doktor Hans” diye telefonu açmıyor. Zira o hastanede hekim. Diğer tarafta ise Hans.
 • Mutluluk arada sırada olan bir duygu; mühim olan mutsuz olmamak.
 • Yok öyleki sonsuz mutluluk hali.
 • “Hayattan alacaklı olanlar ölümden korkar.”
 • Umutsuzluğuna ve mutsuzluğuna tahammül edemediği için, yaşadıklarını asla eğer olmazsa anlamlı kılabilmek için anlam ardında koşuyor mutsuz insan.
 • Yaşamın tadı, yaşamın içinde ne yaptığınla ilgili bir şey
 • “Hayatın tüm zorluğu oldukca rahat olmasında.”
 • Bir ilişkiyi başarıyla yönlendirebilmek için o ilişki olmadan da yaşayabilecek durumda olmak gerekiyor.
  Harriet Lerner
 • İstanbul’da Eylül beşinci mevsimdir.
  Hilmi Yavuz


Gel Hayattan Konuşalım İncelemesi – Kişisel Yorumlar

insanoğlunun varoluşu üstüne sual-yanıt seçimi bir yapıt.yaşadığımız şeyden ziyade onu yorumlama biçimimiz yaşamı anlamlı yada anlam ifade etmeyen yapar hepimiz için temasına yoğunlaşılmış.Sohbet edecek bir tecrübeye ihtiyacımız olduğunda elimize alabileceğimiz bir kitap (Meryem)

Gazeteci Filiz Aygündüz’ün psikiyatr Dr.Alper Hasanoğlu ile sual yanıt şeklinde süre gelen aşk,yaşam,varoluş,evlilik,yas,mutluluk,kaygı …şeklinde pek oldukca insana dair mevzuyu masaya yatırdıkları bir diyalog.Okur olarak kendimi sohbetin içinde hissettiğim oldukca oldu.Son aşama keyifli ve yararlı bilgiler aldığım değişik bakış açıları tanıdığım bir kitap. (Yogalover)

Hayat üstüne okuduğum etkisinde bırakan kitaplardan oldu benim için, ek olarak söyleşi tarzında olması da öteki örneklerinden değişik kılmış kitabı.
Alper Hasanoğlu‘nun daha ilkin film ve dizi analizlerinde, ruhsal yorumlarını oldukca garip ve açıklayıcı bulmuştum.
Bilhassa yaşamın içinden vakalara bakışı beni hakikaten oldukca etkiledi.
Hem bir terapist olarak hem de bir insan olarak oldukca şey buldum bu kitapta.
Bu arada sanırım altını en oldukca çizdiğim kitaplardan bir tanesi oldu.
Kitaplığımın mühim bir parçası olacak.
Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Bu kitabın içinde yaşamdan oldukca şey bulacaksınız. (Halil İbrahim Korkmaz)


Gel Hayattan Konuşalım PDF indirme linki var mı?


Filiz Aygündüz – Gel Hayattan Konuşalım kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Gel Hayattan Konuşalım PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Filiz Aygündüz Kimdir?

1971 senesinde İstanbul’da hayata merhaba dedi. Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik kısmı mezunu. Çeşitli liselerde matematik öğretmenliği yaparken, Topaz, Go, Cosmopolitan dergilerinde özgür muhabir olarak çalıştı.

1995 senesinde Duygu Asena’nın çıkardığı hanım dergisi Kim ve kültür sanat dergisi Negatif’e yazmaya başladı. 1999 senesinde öğretmenlikten çekilme etti. Aynı yıl, Asena’nın dergileri kapandıktan sonrasında Milliyet gazetesi kültür sanat servisinde ve Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik hayata geçirmeye başladı.

2007 senesinde Milliyet gazetesi kültür-sanat servisi müdürü oldu.

Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik, editörlük, gösterim koordinatörlüğü görevlerinde bulunduktan sonrasında 2008’de derginin genel gösterim yönetmenliğine getirildi.

Halen Milliyet gazetesi kültür-sanat servisi müdürlüğünü, Milliyet Sanat dergisinin ve Milliyet gazetesinin çıkardığı aylık kitap eki Milliyet Kitap’ın genel gösterim yönetmenliğini yapıyor.


Filiz Aygündüz Kitapları – Eserleri

 • Kaç Zil Kaldı Örtmenim?
 • Prens Prensesi Sevmedi
 • Gel Hayattan Konuşalım
 • Annem Beni Görsün


Filiz Aygündüz Alıntıları – Sözleri

 • Bir değişik fakat gene oldukca güzel gülümsedi. Al, eve götür gözlerini. O denli! (Prens Prensesi Sevmedi)
 • “Ayrılığın bir kokusu vardı. Metalik, sessiz ve soğuk. Her geçen gün daha da kesinleşen bir koku.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Diyeceğim, hiçbir şeyi fazla ağırlaştırmamalı. Yola devam. Yolda olmak güzeldir. (Annem Beni Görsün)
 • Bazı geçmişler, bazı sözleri kaldırmaz, incinir.
  #Amida (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Artık hakikaten mevcud hastalıklara ilaç bulunmuyor. Bir ilaç yapılıyor. O ilaç için hastalık üretiliyor. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Biliyor musun” dedim, “senin yanındayken , sana baktığımda uçsuz bucaksız bir insan görüyorum. Gözüm hepsine yetişsin isterim. Zira her biri görmeye, tadını çıkarmaya kıymet.” (Annem Beni Görsün)
 • Meğerse, insanoğlunun sevgi ihtiyacını bir başkası gideremezmiş. Bunu kendi kendine halletmeliymiş. (Prens Prensesi Sevmedi)
 • Sonunda ulaştığım data, yaşamın hiçbir anlamı olmadığıydı. Ben ona hangi anlamı verirsem, o. (Prens Prensesi Sevmedi)
 • Umutsuzluğuna ve mutsuzluğuna tahammül edemediği için, yaşadıklarını asla eğer olmazsa anlamlı kılabilmek için anlam ardında koşuyor mutsuz insan. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Yoktur, kürtçe konuşmak yoktur. Yasaktır örtmenim, yasaktır…” öyleki bir işlenmişti ki bu onlara üzerine basa basa söylüyorlardı… (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • “Yanımdaydı ve ben sevgilinin bu kadar yakın mesafede de özlenebileceğinin farkına yeni varıyordum.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Aradığım niteliklerin bir kısmına haiz olan adamların defolarını örtüp ilişkiye devam ediyordum. Zaman vakit katlanıyordum bile denebilir . Niye yapıyordum bunu acaba? Sinek kadar sevgilim olsun , başımda bulunsun hesabı mı? Ki ben dünyanın altına kaldıraç koyup kaldırabilecek güçte bir kadınken… (Annem Beni Görsün)
 • “Ben sana kolay olacağını söylemiyorum ki. Hallederiz diyorum.” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Yok öyleki sonsuz mutluluk hali. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • Bu kadar karşılıksız sevilmedim asla. (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Bir ilişkiyi başarıyla yönlendirebilmek için o ilişki olmadan da yaşayabilecek durumda olmak gerekiyor.
  Harriet Lerner (Gel Hayattan Konuşalım)
 • Mutluluk arada sırada olan bir duygu; mühim olan mutsuz olmamak. (Gel Hayattan Konuşalım)
 • “Ben kimseyi o denli sevmedim” (Kaç Zil Kaldı Örtmenim?)
 • Ama ben böyleyimdir. Uçarım , uçarım , sonrasında kendimi ense kökümden yakalayıp bir kuytuya koyar, sakinleştiririm. (Annem Beni Görsün)
 • Kuyudan çekmeye başladım cevapları. O denli ağırdı ki gelenler, kollarim kopacak sandım bir an. (Annem Beni Görsün)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri