Magazin

Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşında, nereli?

Gönül Yazar, Türk Sanat Müziği ve Türk sineması oyuncularından biridir. 1979 senesinde çıkardığı albümünün adı Taş Bebek lakabını alan Gönül Yazar, evinde halısının kayması sonucu bir buçuk yıl sol gözünde sorun yaşadı. Vatandaşlar tarafınca dört gözle beklenen Gönül Yazar, internette araştırılmaya başladı. Peki Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşlarında, nereli?

GÖNÜL YAZAR KİMDİR?

Sahne adı Gönül Yazar olarak tanınan Mürşide Gönül Özyeğiner, 12 Ağustos 1936 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Gönül Yazar, Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet Bey ile Yugoslav göçmeni Fatma Hanım’ın ikinci çocuğudur. Ses sanatçısı Belkıs Özener ile Gönül Yazar kardeştir. Yazar’ın, Belma isminde ablası vardır.

Gönül Yazar, sanat hayatına, 1952 senesinde 15 yaşlarında iken “Ege Ses Kraliçesi Yarışması”nı birinci olarak başladı. Taş Bebek, 14 yaşlarında radyo sanatçısı Necdet Yazar ile birlikte ilk turnesine çıktı. Mahkeme kararıyla yaşını dört yaş büyüten Gönül Yazar, Necdet Yazar ile evlendirildi. Yaşı tutmadığı için içkili yerlerde sahne alamadı. Cebeci Aile Çay Bahçesi’nde ilk sahne yaşamı başladı.

Necdet Yazar ile evlendikten sonrasında Ankara Radyosu’na girdi. Burada; Fahri Kopuz, Suphi Ziya Özbekkan şeklinde kıymetli isimlerle çalıştı.

Gönül Yazar’ın yönetmenliğini Hulki Saner’in yapmış olduğu, başrolünü Göksel Arsoy ile paylaşmış olduğu 1960 senesi yapımlı “Taş Bebek” filmindeki görevi hepimiz tarafınca beğenildi. Film o denli ilgi görmüş oldu ki, “Taş Bebek” lakabı sanat yaşamı süresince anılacağı isim haline geldi.

Taş Bebek, müzik yaşamına da, 1962 senesinde ilk kaydı olan “Bak Bir Varmış / Takamadım Başıma Yıldızlardan Tacımı” 78’liği ile giriş yapmış oldu. İlk 45’liğini ise 1965’te “Kelebeğim / Hayran Olurum Aşkı Bilene” ismiyle çıkardı. Gönül Yazar, sahne ve kamera’nın haricinde, Karaca Tiyatrosu’nun sahnelediği “Papazlar Trafiği” adlı bir İngiliz piyesinde, Gülriz Sururi ve Adile Naşit şeklinde büyük isimlerle aynı sahneyi paylaşarak tiyatro sahnesinden de sevenleriyle buluştu.

Yaşar Güvenir’in “Sensiz Saadet Neymiş” adlı bestesini seslendiren Gönül Yazar, altın plak kazanmıştır. 1979 senesinde yayınladığı “Taş Bebek” ve 1989 senesinde yayınladığı “Gönül’den Gönüllere” albümleri ilgi görmüş oldu.

Yazar, sanat hayatında birçok filmimizde bulunmuş oldu. Fazlaca sayıda albüme imza atan Gönül Yazar, günümüzde “10 Kadın” adlı programda bulunmuş oldu.

Gönül Yazar, son stüdyo albümü “Sevmek İstiyorum”u 1993 senesinde yayınladıktan sonrasında müzik dünyasından çekildi ve yalnızca hususi gecelerde sahneye çıktı. Gönül Yazar, her ne kadar alaturka solisti olarak bilinse de, bir dönem pop müzik türünde de oldukça başarıya ulaşmış plaklar gerçekleştirmiş oldu. Yazar, sevilen pop şarkılarını kendi stilinde pop-caz olarak seslendirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri