Televizyon

Halis Serbest Bergen filmi ile ilgili ne dedi? Halis Serbest kimdir? Halis Serbest Bergen’i neden öldürdü? Kaç yıl ceza aldı? Şimdi ne yapıyor?

Halis Özgür, arabesk müziğin beğenilen adlarından kabul edilen Bergen’in acılarla dolu yaşamını özetleyen yaşam öykü filmi ‘Bergen’ ile ilgili açıklamada bulunmuş oldu. Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan Özgür’in yapmış olduğu izahat tepki çekti. Bu kapsamda Halis Özgür Bergen filmi ile ilgili ne dedi? Halis Özgür kimdir? Halis Özgür Bergen’i neden öldürdü? Kaç yıl ceza aldı? Şimdi ne yapıyor? sorularının cevabı merak mevzusu oldu.
Bir film yapıyorsunuz değil mi? Yaşanan yer neresi? Adana, Kozan. Olmaz, yakışık olmaz….”

HALİS ÖZGÜR BERGEN FİLMİNİ İZLEDİ Mİ?

(Saf) Özgür, Bergen filmini izlemediğini deklare etti ve mevzuya ilişik yapmış olduğu açıklamada “bizlerden daha izleyen olmadı. Bu filmi ben gidip beyaz perdede izlemem” ifadelerini kullandı.

(Saf) Özgür, film internette yayınlandığında seyredip yorum yapacağını da sözlerine ekletti.

HALİS ÖZGÜR KİMDİR?

(Saf) Özgür “Sen Bağışlasan Ben Bağışlamam” ve “Acıların bayanı” benzer biçimde şarkılarla bir döneme damga bir yere çarpan meşhur arabesk şarkıcısı Bergen’in kocasıydı.
Bu sebeple Bergen’in bir gözünü kaybetmesine neden olan (Saf) Serbes, 14 Ağustos 1989 tarihinde Bergen’i Adana’da sıkmış olduğu 6 mermiyle öldürmüştür.

Acılarla dolu bir geçmişi olan ve drama bir sonla yaşamını kaybeden arabesk şarkıcısı Bergen’ni öldüren (Saf) Hür şu anda Adana’da yaşıyor.

HALİS HÜR BERGEN’İ NEDEN ÖLDÜRDÜ?

(Saf) Hür o dönem gazinolarda şarkıcılık icra eden Bergen’den ailesine yakışmadığını açıklayarak işini bırakmasını istedi.
Bunun üstüne Hali Özgür, Bergen’i boşamak istedi. Bergen sahnelere dönünce çehresine kezzap attıran Özgür, şarkıcının 2 gözünü kaybetmesine neden oldu. Bergen’in sol gözü, sonrasında bakma yetisini yeniden kazanmıştır. Bergen, bu vakadan sonrasında saçlarını hep sağ gözünün üstüne doğru kapatmak vaziyetinde kaldı. Bu olay sonrası iki ay süresince kaçak olarak yaşayan (Saf) Özgür, sonrasında yakalanarak cezaevine girdi. (Saf) Özgür 1989’da Bergen’i öldürdü.

HALİS ÖZGÜR KAÇ YIL CEZA ALDI?

(Saf) Özgür 1982’de Bergen’in çehresine (Saf) Özgür’in azmettirmesiyle kezzap atıldı.
Tarihler 1985’i gösterdiğinde Bergen, Adana Pozantı’da 14 Ağustos 1989 tarihinde boşandığı eşi Halis Hür tarafınca kurşunlanarak, 30 yaşlarında öldürüldü.

BERGEN KİMDİR?

Bergen’in hakikat adı Belgin Sarılmışer’dir.

Bergen, 16 Temmuz 1960’da Mersin’de dünyaya geldi. Henüz 6 yaşlarındayken, anası Sebahat Çakır ile babasının boşanması neticeyi, 1966’da annesiyle Ankara’ya yerleşti.

Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’ndan sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı Piyano kısmını girdi fakat parasal kasvetler sebebiyle ayrılıp yaşını büyülterek bir vakit POSTA VE TELGRAF TEŞKILATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’de çalıştı.

1977’de eğlenmek için gittiği gece kulübünde arkadaşlarının ısrarıyla sahneye çıkarak ‘Batsın Bu Dünya’yı seslendirdi ve kulübün sahibi İlhan Feyman’dan tavsiye alarak, sahnelere adım attı.

Sahne adını, Norveç’in Bergen kentinden etkilendiği için Bergen olarak tanımlayan sanatçı, Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile beraber Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve devrin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne aldı.

Ankara’dan sonrasında iş için Adana’ya giden Bergen, burada Halis Serbes’le tanıştı ve bir yıl sonrasında da evliliğe ilk adımını attı.
Sanat hayatındaki çıkışı devam ederken kocasının sertlik göstermesine sabredemeyen Bergen, pek fazlaca kere eşinden firar etti.

Ekim 1982’de İzmir’de çalışırken kocasının azmettirmesiyle çehresine kezzap atıldı. Bu hamlede tek gözünü kaybeden ve bedenin büyük bir kısmı yanan Bergen, rehabilitasyon sonrası Kibariye’yi tanınmış eden ‘Kimbilir’ şarkısının bestekarı Cengiz Özşeker tarafınca ikna edilip sahneye çıkarıldı.

İstanbul müzik piyasasındaki ilk ustalaşmış longplayi olan “İnsan Hoşlanırsa”yi Burhan Bayar’ın müzik rejisörlüğünde çıkaran sanatçı 1986 senesinin sonlarına doğru yapmış olduğu “Acıların Kadını” ile şana kavuştu.

Plak şirketi tarafınca Nisan 1987’de “1986 seneyi Albümü En Fazla Satan Arabesk Kadın Sanatçı” unvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset’le mükâfatlandırıldı.

Aynı yıl Ideal Erakalın’ın senaristliği ve rejisörlüğüyle “Acıların Kadını” filmimizde Yalçın Gülhan, Asuman Arsan ve Meral Niron’la kamera karşısına geçti.
Sanatçının cenazesi memleketi Mersin’de defnedildi.

Yurt içinde ve haricinde konserler veren sanatçı, kısa ömrüne 5 longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve bir film sığdırmayı başardı. Değişik ve eforlu sesiyle arabesk dünyasında iz bırakan Bergen’in vefatının peşinden, 1990’da “Giden Gençliğim” albümü gösterildi ve albüm ilk çıkmış olduğu gün tükendi.

Birfazlaca arabesk ve nostalji konseptli albümlerin yanı sıra Bergen’in şarkıları Ceylan Ertem, Ebru Yaşar, Emrah, Funda Arar, Muazzez Ersoy ve Işın Karaca tarafınca da açıklandı.

Bergen’in albümleri:

1982 – Şikayetim Var LP (1986’da MC olarak gene basıldı.)

1983 – Kardeşiz Kader LP (1985 ve 1990’de MC olarak gene basıldı.)

1985 – İnsan Hoşlanırsa LP, MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1986 – Acıların Bayanı LP, MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1987 – Onu da Yak Yaradanım LP, MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1988 – Sevgimin Değeri MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1988 – İstemiyorum LP, MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1989 – Seneler Bağışlamaz (Aslen son albümü) MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1990 – Giden Gençliğim MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1990 – Esrarengizin Çilesi Kabirde Biter MC (1999’da CD olarak gene basıldı.)

1991 – Son Ağlayışım MC, CD

BERGEN FİLMİ MEVZUSU NEDİR?

“Acıların Bayanı” olarak anılmakta olan ve evvel çehresine kezzap atılan ve sonrasında öldürülen Bergen’in acı dolu yaşamı filmimizde beyaz perdeye aktarıldı.
Sahne adını, Norveç’in “Bergen” kentinden etkilendiği için Bergen olarak tanımlayan sanatçı, geride unutulmaz şarkılar bırakmıştır.

BERGEN FİLMİ OYUNCULARI KİMLER?

Evvel çehresine kezzap atılan ve sonrasında öldürülen Bergen’in acı dolu yaşamının mevzu alınacağı filmimizde Bergen’i Farah Zeynep Abdullah canlandırdı.

Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran’ın başrolleri paylaşacağı filmimizde, bununla beraber Ali Seçkiner Akdikeni, Nergis Öztürk, Şebnem Sönmez, Ahmet Kayakesen, Nurcan Eren, Suzan Kardeş ve Arif Pişkin benzer biçimde meşhur oyuncular yer aldı.

Daha Fazla Haberler için Takip Edin…
Hamile olan ünlü isimden kötü haber!Hamile olan meşhur addan kötü haber!
Pankart yapıp metro girişine astı! Fatih Portakal böyle destek verdiPankart yapmış olup metro girişine astı! Fatih Portakal bu şekilde destekledi
Ebru Şallı'nın oğlu Beren 18 yaşına girdi! Kaslı vücudu hayran bıraktıEbru Şallı’nın oğlu Beren 18 yaşına girdi! Adaleli bedeni fanatik bıraktı

kamupersonel.org

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri