Hangi buğday ne için kullanılıyor? Rusya'dan ithal edilen buğday ile Türk ekmeği yapılıyor! - Webhaberim
Genel

Hangi buğday ne için kullanılıyor? Rusya’dan ithal edilen buğday ile Türk ekmeği yapılıyor!

Hangi buğday ne için kullanılıyor? Rusya’dan ithal edilen buğday ile Türk ekmeği yapılıyor! Türkiye’de sofralarda harcanan ekmeğin yapıldığı unun yüzde 80’ini ithal buğday oluşturuyor. Bu ithal buğdayın tamamına yakını da Rusya’dan ihraç ediliyor. Üreticiler yerli buğdaylarını verip, yerli buğdaya bakılırsa daha kuvvetli olan ve Türk ekmeğinin yapımında kullanılan ithal buğdayı alıyorlar. Başkan Yılmaz Yiğit, yetkililerden aldıkları bilgiye bakılırsa buğday mevzusunda yığın kasveti olmadığını belirterek, açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Stoklarda buğday kasveti yok”

Toprak Ürünleri Büroyu(TOPRAK MAHSULLERI OFISI) ambarlarında buğday kasveti olmadığını belirten Başkan Yılmaz Yiğit, “Biz bu işin en alt kademesindeki sektörüz.
Buğday verip un alıyoruz. TOPRAK MAHSULLERI OFISI yetkilileri ile de düşünce. Stokla ilgili bir kasvet olup olmadığını sorduk. Şu anda rastgele bir negatiflik olmadığını açıkladılar. Devletin lisanslı ambarlarında da buğday bulunduğunu bizlere aktardılar. Şu anda buğdayla ilgili bir kasvet görünmüyor. Sofralarımızda harcadığımız ekmeğin buğdayının yüzde 80’i ithal geliyor. Bizim ekmeğimizi kendi ürettiğimiz buğdaydan elde ettiğimiz undan yapamıyoruz. Yerli üretimimiz bizim ekmeğimizin konseptine uymuyor.
Bizim yerli buğdayımız da Afrika ve Arap ülkelerinin ekmek konseptine uygun oluyor. Buğday üretiminde kasvet yok. Kasvet ülke içinde harcadığımız ekmeğe uygun buğdayı üretemiyoruz. O çehreden buğday mevzusunda dışa bağımlıyız. Yoksa dünya buğday ihracatında dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz” dedi.

hangi bugday ne icin kullaniliyor rusyadan ithal edilen bugday ile turk ekmegi yapiliyor 6218dfd4b6a39

“Türk buğdayından Arap ve Afrika ekmeği, Rus buğdayından Türk ekmeği yapılıyor”

Yerli buğday ile Türkiye’de harcanan ekmeğin yapılamadığına noktaya değinen Yılmaz Yiğit, “Arap ve Afrika devletlerinde bizim ülkemizin aksine lavaş ağırlıklı ekmek harcanıyor.
Bu un da bizim vatanımızda üretilen buğdaydan elde ediliyor. Yerli buğdayımızdan elde edilen un, ekmeğin kabarma seviyesine erişemiyor. Buğdayın zayıf ve kuvvetli olarak ayrılması; su yemesi ve direnme eforlarıyla ilgili bir gidişat. Buğdayın eforu da bunda tesirli. Netice olarak Türkiye’de kafi rakamda buğday üretiliyor. Ancak üretilen buğdayların yüzde 80’i kendi harcadığımız ekmeklerde kullanılamıyor. İthal buğdaylar da lisanslı tüccarların elinde bulunuyor.
Değişik maliyet giderleri olan doğalgaz, mazot, elektrik, su ve emekçi giderleri mevzusunda bir yükselme mevzubahisi. Şu anda son maliyet tarifesiyle kendimizi götürmeye çalışıyoruz. Ülke olarak güç bir ekonomik dönemden geçiyoruz. Bu vaziyetleri de göz önünde bulundurarak, ‘Allah’a şükür’ diyoruz.”
(İHA)

Tarım Bakanlığı, gıda talebinde bir kasvet öngörmüyor!

Buğday maliyetlerinde son konum ne? Askeri harekat sonrası buğday maliyetleri kaç TL oldu?

Savaş sebebiyle buğday ve ekmek krizi olur mu? Bakan Pakdemirli deklare etti!

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri