Spor

Harika Lig’de bayan hakem periyodu başlayacak

Türk hanım futbol hakemleri, Türkiye Futbol Federasyonunun 2023 emeli istikametinde Harika Lig’de misyon almak için çalışmalarını sürdürüyor.
Türkiye’nin FIFA kokartlı birinci hanım hakemi ve Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Spor Idareyiciliği Kısım Lideri Lale Orta ile FIFA kokartlı etkin futbol hakemi Cansu Tiryaki, ANADOLU AJANSI muhabirlerine TFF’nin 2023 emelini kıymetlendirdi.
Kadın futbolunda birincilere imza atarak Türkiye’de bu alanda hanımefendileri cesaretlendiren Lale Orta, ülkede hanım futbolunu kıymetli bir geleceğin gözlediğini bahsetti.
Türkiye’de uzun seneler “futbol adam oyunudur” telaffuzuyla ailelere yanlış ileti verildiğini aktaran Orta, “Kadın futbolu yükselen bir trend.
Kadın futbolunda Türkiye’de 1994 senesinde ligler başlatıldı. Sonra kimi negatif örneklerden dolayı hanım futbol liglerine orta verildi ve hemen sonra yine başlatıldı. Kadın futbolu akan bir sudur kimse önünde durması imkansız. Bundan sonrasında ne yapabiliriz, iyi mi daha ilerleyebiliriz fikriyle hanım futbolunda ileri gitmiş ülkelerle baş edebilmek adına oldukça bedelli adımlar atılması gerekiyor.” diye konuştu.
2023 senesinde Üstün Lig’de maç idareyecek hanım hakemin şu anda alt liglerde misyon alması icap ettiğini vurgulayan Orta, şunları aktardı:
“2023 senesinde Muhteşem Lig’de maç idareyecek hakemin şu anda bir alt ligde maç idaremesi icap ettiğini düşünüyorum.
Şimdiden eforlu maçlarda misyon almalılar ki Harika Lig’de maça çıkınca kamuoyu tarafınca rahatça içine hazmedilmiş şekilde maçlar idaresinler ve kamuoyu hanım hakemi rahatça kabul edebilsin. Fazlaca bedelli niçin şundan dolayı zaferli olmak zorundasınız, zaferli olursa ötekilerine yol açabilir. Neticede zaferli olunca yapılabilirlik kamuoyu tarafınca kabul bakıyor.”
Türkiye’de FIFA kokartlı 4 hanım hakem bulunduğunu da andırdıran Orta, “Spor Toto 1.
Lig, Harika Lig’e hazırlanmak için en bedelli ligler. Kadın hakemler şu anda o liglerin en bedelli maçlarında misyon almalılar. Kendilerine olan emaneti çoğaltması açısından bedelli. Şu anda ben bu anlamda oralarda idareyen hakem bakamıyorum. Fazlaca deneyimli hakemlerimiz var. Bunların hepsine talih verilebilir. Maç idareyerek hangisinin üst ligde maç yönetebileceğini bakabilirsiniz. Her hafta minimum 2-3 hanım hakemin o liglerde misyon alarak, denk halde talih verilmeli ki kendi kaderlerini kendilerinin tanımlamasının daha gerçek bulunduğunu düşünüyorum.” şeklinde düşünce belirtti.
Hakemlerin Türkiye’de Avrupa’ya oranla daha büyük baskı yaşadığını söz eden Orta, fizikî açıdan bayanların hiçbir noksan yaşamayacağını lisana getirdi.
“Zafer, cinsiyetin önünde yer almalı”
1990’da destekçi hakem, 1999’da ise hakem olarak Türkiye’nin en üst liginde maç idareyen Lale Orta,”O periyot bayanların oldukça dikkatini çekti ve hanım hakem arzında oldukça çoğalış oldu.
Hakemi cinsiyet olarak ayırmamak gerekiyor. Kadın hakem denince yüklediğiniz anlam hakemliğinden daha kıymetli olanın hanım olması suretiyle. Hakem idareyici olarak alana çıkıyor ve cinsiyeti iki ekibi da ilgilendirmiyor. Bedelli olan fizik performans, data ve idareyicilik kimliği. Muvaffakiyet, cinsiyetin önünde yer almalı.” sözlerini kullandı.
Türkiye’nin Avrupa’nın en fazla hanım hakemine haiz ülkeler ortasında bulunduğunu andırdıran Orta, “Bugün FIFA’ya bağlı 211 federasyon var.
Toplamda 822 enternasyonal hakem, destekçi hakem ve VAR hakemi olan hanım hakem var. Türkiye’de de 521 hanım hakemimiz var. ” diye konuştu.
Lale Orta, UEFA’nın 2019 senesinde Harika Kupa finalinde hanım hakem görevlendirmesinin dünyaya bedelli bir deklarasyon bulunduğunu vurgulayarak, şöyleki devam etti:
“Emeline erişti. Kadın hakemlik adına oldukça âlâ bir örnek verildi. Türkiye’de niçin yok diye daha çok denetlenmeye başladı. Ben birinci çıktığımda ‘dünyanın hiçbir yerinde yok siz niye veriyorsunuz’ dendi ve eleştiri etildi.
Hakikatinde biz önder olmamıza karşın devam ettiremedik. TFF, 2023-2024 döneminde yetiştirilmek suretiyle bir karı hakem olması icap ettiğini proje kapsamında kabul etti ve hazırlanılıyor. Şu anda da olabilirdi, hanım hakemlerin yolu geçmişte kesildi. Hakem yükselişi için 10 basamak var ise ve erkekler hepsini kullanıyorsa bayanlara 3-4 basamak çıkma hakkı tanındı ve sınırlanmayla yüze yüze kaldılar. Gecikmiş bir hak verilme olacak lakin 2023-2024 döneminde hanım hakemlerimizin galibiyetli maçlar idaremesiyle bu rakamda çoğalış olacaktır.”

Kaynak: beIN Sports

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri