Genel

Herkes nefesini tuttu! Dolar 12 TL oluyordu: Merkez Bankasından flaş hamle! Herkes bunu bekliyordu

Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Herkes nefesini tuttu! Dolar 12 TL oluyordu: Merkez Bankasından flaş hamle! Herkes bunu bekliyordu

MERKEZ Bankası’nın son faiz indiriminin arkasından dolar 18.10 liranın üstüne çıkarken Eylül ayı için enflasyon beklentileri de yüzde 85’leri aştığı paylaşıldı. Bu durumda iktisatçı Mahfi Eğilmez bir izahat yaparak Türkiye ekonomisi stagflasyona gittiğini belirtti ve şu şekilde devam etti:

(*12*)

CARİ AÇIK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Konu ile ilgili olarak Merkez Bankası’nın son faiz indirimi ile beraber yıl sonunda, ekonominin yüksek enflasyon ve durgunlukla stagflasyona sürükleneceğini uyarısı yapılmış oldu. Türkiye’nin iktisat haricinde, sığınmacı sorunundan dış politikaya kadar tüm alanlarda risk envanterini yükselttiğine dikkat çeken ekonomistler, ne pahasına olursa olsun cari açık probleminin çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gelişme yüzde 7’lerde görünüyor fakat açık ki üçüncü çeyrekte yavaşladığını büyük seviyede bu şekilde giderse ki, bu faiz indirimine bu şekilde bakmak lazım, dördüncü çeyrekte yada önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde Türkiye stagflasyona doğru gideceğini belirten Mahfi Eğilmez açıklamalarının devamında eğer tekrardan kredi canlanması olup da yeni bir atılım olmaza oraya doğru gidildiğini aktardı.

DOLAR 12 TL OLUYORDU

Merkez Bankası’nın faiz indirimine başladığı dönemde enflasyonun yüzde 19’lar seviyesinde bulunduğunu belirten Eğilmez şu şekilde devam etti:

“TCMB hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25’lerde kur da 12 TL gibi bir yerlerde dengelenmiş olacaktı”

Eğilmez, bu dönemden çıkışın anahtarının beklentilerdeki iyileşme bulunduğunu belirterek, “Şu anda değerleme hesabına baktığınızda TCMB 250 milyar TL zarar ediyor. KKM ile adına faiz demek için her yönüyle yanlış bir politikanın içine girdik” dedi.


İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri