Genel

İBAN’sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN’ sız Para Transferi Nedir?

İBAN’ sız para transferi nedir? sualini rahat adres sistemi ile açıklamamız olası. 26 haneli İBAN numarası yerine T.C kimlik numarası, vergi numarası, yabanı kimlik numarası, geçişlik numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresinin kullanılması, rahat adres usulüyle olası olabilmekte. Bu bilgilerden birini banka hesabınıza bağlayarak hesabınıza basitçe para sevk edilmesini sağlayabilir, aynı şekilde rahat adres belirlemesi yapmış birine bir tek birkaç dakika içinde para yollayabilirsiniz.

(Basit) Adres Belirleme Nasıl Yapılır?

(Basit) adres sistemiyle para sevk edilme sürecinin başlamasının peşinden her insanın dilinde rahat adres belirleme iyi mi yapılır? suali dönmeye başladı.
Aşağıdaki kanalları kullanarak rahat adres belirlemesi yapabilirsiniz;

  • İnternet bankacılığı,
  • Mobil uygulama,
  • Alıcı hizmetleri,
  • Banka şubesi,
  • ATM

İnternet bankacılığı ve mobil uygulama üstünden rahat adres belirleme yapmak için öncelikli olarak web parolası almanız gerekmekte. İnternet parolası alıp bilgisayar, tablet ya da cep telefonu üstünden web/mobil bankacılık hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Araştırdığımız tüm bankalarda rahat adres belirlemesinin para yollama menüsünde yer aldığını bakmış olduk.
Aynı şekilde e-posta ve cep telefonu bilgilerinin de banka sisteminde kayıtlı olması gerekiyor. Eğer bu bilgiler banka sisteminde bulunmuyorsa öncelikli olarak şubeye giderek cep telefonu ve e-posta adresinizi kaydolabilirsiniz.

Kolay adres belirlemesi yapmak istediğiniz alternatifi tanımladıktan sonrasında ilgili işlem için onay vermeniz gerekiyor. Mesela; e-posta adresinizi banka hesabınızla ilişkilendirecekseniz bu işleme onay vermenizin peşinden e-posta adresinize bir doğrulama kodu sevk edilecektir.
Eğer eylemsiz bir e-mail adresi kullanıyorsanız mail sağlayıcınız üstünden giriş yaparak e-posta adresinizi faalleştirmeniz gerekiyor. Sisteme mail adresi ve parolanızla giriş yaptığınızda hesabınızın eylemsiz olması vaziyetinde bu mevzuda bir uyarma alacaksınız. Faalleştirme alternatiflerinden birini kullanarak eylemsiz olan e-posta adresinizi birkaç dakika içinde faalleştirebilirsiniz.

Kolay Adres Belirleme Sıkça Sorulan Sualler

Kolay adres belirleme sıkça sorulan sualler başlığı altında bu hususta merak edebileceğiniz mevzulara değiniyor olacağız.
Bir hesabınıza ikiden azca rahat adres belirlemesi yapabilirsiniz; fakat bir banka hesabı için en fazla 5 tane adres kullanabileceksiniz. Mesela; İş Bankası’ndaki hesabınıza rahat adres belirlemesi yapacaksanız alternatifler arasından en fazla 5’ini seçebiliyorsunuz.

Bir rahat adresi kaç banka hesabına bağlayabiliriz? biçimindeki suallerin rakamı da küçümsenmeyecek seviyede. Bir adresi en fazla 1 banka hesabınızda kullanabilirsiniz. Yeniden örnek verecek olursak cep telefonu numaranızı İş Bankası’ndaki hesabınıza bağladıktan sonrasında bir de Ziraat Bankası hesabınıza bağlamak isterseniz iki banka içinde bir tercih yapmanız gerekir.
Daha sonrasında başka bir bankada daha belirleme yapmanız halinde bu kez Ziraat Bankası’ndaki belirlemeniz geçersiz olacaktır.Diğer YazılarFAST Para Transferi ve (Basit) Adres Nedir?

(Basit) adres belirleme ile ilgili sıkça sorulan suallerden biri de Dolar ve Euro aktarma işlemlerinin rahat adres ile reelleştirilip reelleştirilemeyeceği biçiminde karşımıza çıkıyor. (Basit) adres belirlemesi, şuan için bir tek vadesiz Türk Lirası hesapları için kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri