İHA Ne Demektir? - Webhaberim
Güncel

İHA Ne Demektir?

İnsansız hava aracı olarak tanımlanan İHA; son zamanların en gündemde mevzuları içinde bulunuyor. İHA hakkında bilinmeyen pek fazlaca data bulunuyor. İHA ne demek olduğundan açılımına kadar bilinmeyen bilgileri mevzunun meraklıları tarafınca etken anlamda araştırılıyor.

İHA son zamanların hakkında en fazlaca konuşulan ve dört gözle beklenen bilinmeyenleri bulunan mevzuları içinde bulunuyor. İHA ne demek olduğu da araştırılan mevzular içinde bulunuyor. İHA; İnsansız Hava Aracı olarak tanımlanmaktadır. İHA; fizyolojik anlamda içinde insan olmayan bir çeşit uçan araçtır.

İHA için tehlikeli sonuç ve eğer olmazsa olmaz kabul edilen bileşen yer tabanlı kontrolör ile tayyare içinde bir yazışma sistemi olmasıdır. Tarihsel anlamda İnsansız Hava Araçları kolay anlamda birer drone olarak kabul edilmektedir. Bağımsız kumanda sistemleri günümüzde oldukça geliştiği için İHA’lar ile güdümlü füzelerin farkları ortaya çıkmaktadır. Mürettebatsız olarak denetim edilen İHA’lar durmadan belli bir irtifada uçabilirler.

İHA Açılımı

İHA’lar başarıları ile son zamanlarda en sık konuşulan mevzular içinde bulunuyor. İHA’lar hakkında bilinmeyen ve araştırılan pek fazlaca data bulunuyor. İHA açılımı ne olduğu mevzunun yakın takip edenleri ve meraklıları tarafınca araştırılmaya başlandı. İHA açılımı; İnsansız Hava Aracı şeklinde nitelendirilmektedir.

İHA Ehliyeti Nasıl Alınır?

İHA her ne kadar insansız hava aracı olsa da uzaktan denetim sistemi ile yönetilmektedir. Bu bakımdan İHA’ların da bir yöneticisi ve kontrolörü bulunmaktadır. İHA’ları yakından takip edenler İHA kullanmak için ehliyetin iyi mi alınacağını merak ediyor ve araştırıyorlar. İHA ehliyeti almak için; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde hazırlamış olduğu 20 soruluk sınava girmek gerekiyor. Bu imtihanı başarı ile geçen adaylara Amatör Pilot Sertifikası veriliyor. Bu sertifika ile resmi olarak belirlenen yeşil alanlarda drone kullanılabiliyor. Daha ustalaşmış anlamda İHA kullanmak ve askeri anlamda görevlerde bulunmak isteyenler için eğitimler resmi kurumlar aracılığı veriliyor.

İHA Ehliyeti Sorgulama

İHA ehliyeti alanlar, bir nevi amatör sertifikasına haiz oluyorlar. Amatör sertifika ile yeşil alan olarak belirlenen bölgelerde özgür bir halde drone uçurabiliyorlar. İHA ehliyeti sorgulama iyi mi yapılacağı, mevzunun takip edenleri ve yeni yeterlik sahipleri tarafınca araştırılıyor. İHA ehliyeti sorgulama E-Devlet platformu üstünden gerçekleşiyor. Ilk olarak kişisel bilgileriniz ile E-Devlet platformuna giriş yapın. Arama kısmına ‘’İnsansız Hava Aracı Pilotluk Yetkileri Sorgulama’’ yazın. Bu şekilde İHA ehliyeti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İHA Motoru Nerede Üretiliyor?

İHA motoru nerede üretildiği, İHA’lar hakkında teknik detayları sorgulayan ve merak edenler tarafınca etken anlamda araştırılıyor. İHA motoru merkezi Eskikent’de bulunan TEI tarafınca üretiliyor. Bu şekilde piyasaya sürülüyor.

İHA Nerede Üretiliyor?

İHA nerede üretildiği de mevzu ile ilgili bilinmeyenler içinde bulunuyor. İHA’lar Özdemir Bayraktar’ın İstanbul’da bulunan Milli İHA Ar-Ge ve Üretim Kampüsü’nde üretiliyor. Bu sebeple İHA’ların İstanbul’da üretildiğini söyleyebiliyoruz. 

İHA Ne Zaman Üretildi?

İHA motoru Eskikent’de üretilirken; İHA’ların kendisi İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli İHA Ar-Ge ve Üretim Kampüsü’nde üretiliyor. İHA ne vakit üretildiği dışarıdan merak edenler ve takip edenler tarafınca araştırılıyor. İHA Dünya’da ilk kez 1916 senesinde geliştirildi. Türkiye’de İHA’lar ise 2007 senesinde üretildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri